Opis študijného programu
Študijný program BŠ D2 22 - bezpečnostné štúdiá
Štúdium stupeň - II. - úplný vysokoškolský, forma - denná, typ - jednoodborové štúdium
Názov vysokej školy Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Sídlo vysokej školy Národná 12, 974 01 Banská Bystrica
Názov fakulty Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov
Sídlo fakulty Kuzmányho 1, 97401 Banská Bystrica
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Rada pre vnútorný systém kvality Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici
Dátum schválenia študijného programu alebo úpravy študijného programu:
12.07.2022
Dátum ostatnej zmeny opisu študijného programu:
31.08.2023
1. Základné údaje o študijnom programe
a) Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
102963 bezpečnostné štúdiá
b) Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
stupeň: 2., ISCED-F kód: 767 – magisterský študijný program pokračujúci po dosiahnutí bakalárskeho vzdelania
c) Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Kuzmányho 1, 974 01 Banská Bystrica
d) Názov a číslo študijného odboru, v ktorom sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, alebo kombinácia dvoch študijných odborov, v ktorých sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, ISCED-F kódy odboru/ odborov.
Politické vedy a občianska náuka - 0312
e) Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
akademicky orientovaný
f) Udeľovaný akademický titul pred menom.
Mgr.
g) Forma štúdia.
denná
i) Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
slovenský
j) Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
2 roky
k) Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
AR 2022/2023: plánovaný počet študentov: 20; skutočný počet uchádzačov: 35; počet zapísaných študentov: 25
2. Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

VEDOMOSTI

Absolvent správne rozumie základnej odbornej terminológií a kategorickému aparátu z oblasti bezpečnosti. Pozná zásady bezpečnostnej a obrannej politiky, ako aj zásady bezpečnostnej a obrannej politiky štátu. Ovláda princípy príčin, dynamiky, riešenia a prevencie konfliktov. Disponuje teoretickými základmi prevencie kríz a rizík. Má správne osvojené vedomosti, ktoré umožnia využívať teóriu bezpečnostných komplexov a aplikovať ju na ľubovoľný vybraný región. Orientuje sa v problematike globálnej a regionálnej bezpečnosti a zároveň dokáže v teoretickej i praktickej rovine identifikovať a rozlíšiť aktuálne hrozby a riziká spoločnosti a politiky, ako je extrémizmus, radikalizácia a dezinformácie.

 

ZRUČNOSTI

Absolvent má prehľad v odbornej knižnej literatúre a dokáže ju aj kriticky hodnotiť. Nadobudnuté vedomosti je schopný správne prepájať a aplikovať v konkrétnych situáciách. Je schopný identifikovať zložitosť vybraných fenoménov bezpečnosti, vie ich analyzovať a vie formulovať ucelené a kritické úsudky. Je schopný samostatne posúdiť a analyzovať konflikty, ich príčiny a dôsledky. Dokáže vyhodnotiť ich vzťah k bezpečnostnému prostrediu. Má schopnosť hodnotiť európsku bezpečnostnú situáciu, bezpečnostnú politiku európskych štátov, Európskej únie a dokáže na adekvátnej odbornej úrovni posúdiť ich závažnosť. Na základe nadobudnutých vedomostí je schopný analyzovať konkrétne krízové situácie v rezortoch a na úrovni štátu. Je argumentačne zdatný, má dobre rozvinuté prezentačné a komunikačné zručnosti. Vie sformulovať argumentačne podložený vlastný názor na aktuálne otázky vývoja globálneho a regionálneho bezpečnostného prostredia a jednotlivých bezpečnostných komplexov.

Absolventi sú schopní aplikovať nadobudnuté teoretické vedomosti v praxi a zároveň sú spôsobilí na teoretickú reflexiu bezpečnostnej reality.

 

KOMPETENCIE

Absolvent je pripravený uplatniť sa predovšetkým vo verejnej správe, medzinárodných inštitúciách alebo slovenských zastupiteľských úradoch v zahraniční s odbornou profiláciou na bezpečnosť a medzinárodnú bezpečnosť. Je spôsobilý vykonávať stredné a vrcholové riadiace funkcie v štátnej sfére na národnej i medzinárodnej úrovni. Absolvent je spôsobilý vykonávať teoretickú reflexiu bezpečnostnej reality. Dokáže implementovať politiky vyplývajúce zo strategických dokumentov štátu.  Dokáže navrhovať a dotvárať základné koncepcie štátnej politiky. Na základe samostatnej koncepčnej práce dokáže riešiť problémy, koordinovať postupy v tímoch a samostatne a zodpovedne rozhodovať v dynamickom prostredí. Svoje vedomosti, závery a úvahy vie primerane sprostredkovať odbornej a laickej verejnosti. Je schopný tvoriť odborné publikácie obsahujúce vlastné stanoviská k skúmanému, resp. riešenému praktickému alebo teoretickému problému. Má predpoklady predniesť v diskusii kritické výhrady k daným témam. Je pripravený kvalifikovane pôsobiť v pedagogickej a vedecko-výskumnej oblasti. Má predpoklady pre ďalšiu vedeckú a pedagogickú prácu so zameraním na medzinárodnú bezpečnosť, medzinárodné vzťahy, geopolitiku, bezpečnostné teórie a prostredie, teórie konfliktov, moderné technológie v bezpečnosti, regionálnu bezpečnosť, extrémizmus, hybridné hrozby. Okrem toho je absolvent schopný vzdelávať sa v rámci ďalšieho štúdia, pričom preukazuje vysoký stupeň samostatnosti a autonómnosti.

b) Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

Bezpečnostný analytik

Krízový manažér (SK ISCO-08: 1213002)

Poradca prezidenta, predsedu vlády, ministra, najvyššieho predstaviteľa ústredného štátneho orgánu v oblasti bezpečnosti a obrany (SK ISCO-08: 1112010)

Riadiaci pracovník orgánu štátnej správy (SK ISCO-08: 1112009)

Riadiaci pracovník (manažér) informačnej a kybernetickej bezpečnosti (SK ISCO-08: 1330004)

c) Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

Ministerstvo obrany SR, Kutuzovova 8, 832 47 Bratislava

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Hlboká cesta 2, 833 36 Bratislava

3. Uplatniteľnosť
b) Prípadne uviesť úspešných absolventov študijného programu.

Mgr. Dominika Bačová, PhD.

Mgr. Andrej Mikyška

Mgr. Kamil Novák

c) Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi (spätná väzba).

Dôležitú spätnú väzbu zamestnávateľov predstavuje samotné prijatie absolventov študijného programu na pracovné pozície spojené s identifikovanými indikovanými povolaniami, či už máme na mysli bezpečnostného analytika, krízového manažéra, poradcu v oblasti bezpečnosti a obrany alebo pozíciu riadiaceho pracovníka orgánu verejnej správy. Významným priestorom uplatnenia absolventov je tiež súkromná sféra, medzivládne (OBSE, NATO, EÚ), nadnárodné alebo mimovládne organizácie so zameraním na bezpečnosť (SSPI, CENAA), medzinárodné vzťahy (GLOBSEC) alebo ľudské práva. Okrem získania pracovných pozícií prepojených s profilom absolventa študijného programu bezpečnostné štúdiá sa hodnotenie kvality študijného programu zo strany zamestnávateľov realizuje aj v procese vytvárania alebo úprav študijného programu a jeho/ich schvaľovania, pričom:

1. V procese vytvárania alebo úprav študijného programu sú vybraní významní zástupcovia zamestnávateľov, ktorí poskytujú tvorcom a osobe zodpovednej za študijný program dôležitú spätnú väzbu prostredníctvom správy a hodnotení študijného programu, prípadne zo strany relevantných zainteresovaných strán dochádza k poskytnutiu vyjadrení k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

2. V procese schvaľovania študijného programu môžu vzniesť pripomienky ku kvalite študijného programu zástupca zamestnávateľa v Rade pre vnútorný systém kvality FPVaMV UMB, zástupca zamestnávateľa v dočasnej pracovnej skupine Rady pre vnútorný systém kvality UMB a tiež zástupca zamestnávateľa v Rade pre vnútorný systém kvality UMB.

Okrem uvedeného, v súlade so Smernicou č. 2/2022 Pravidlá hodnotenia kvality vzdelávania na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici môže byť realizované hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi, ktoré je považované za fakultatívnu súčasť hodnotenia kvality vzdelávania. V prípade potreby poskytnutia spätnej väzby môžu zamestnávatelia v prípade záujmu svoje podnety zaslať aj na adresu zlepsovanie.kvality@umb.sk

4. Štruktúra a obsah študijného programu
a) Vysoká škola popíše pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe.

Základné pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe sú primárne zakotvené v nasledovných dokumentoch:

Študijný poriadok Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013 (najmä čl. 3, ods. 2, 4, 6; čl. 5; čl. 8, ods. 1 – 4, 6; čl. 11, ods. 3 – 4; čl. 15, ods. 1, 6 – 8)

Systém kvality vzdelávania na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici z roku 2013 (str. 17, bod 7)

Štandardy Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo pre študijný program (čl. 6, ods. 3, čl. 12, ods. 16)

c) V študijnom pláne spravidla uvedie:
d) Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
počet kreditov, ktorých dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia: 120 kreditov
e) Vysoká škola pre jednotlivé študijné plány uvedie podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre:

Počet kreditov za povinné predmety: 70

z toho za odbornú prax: 5

Počet kreditov za povinne voliteľné predmety: 30

Počet kreditov za výberové predmety: 18

Počet kreditov za štátnu skúšku (záverečnú prácu s obhajobou): 20


f) Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.
h) Vysoká škola uvedie témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam).

Témy magisterských záverečných prác (diplomových prác) sú zverejňované v akademickom informačnom systéme v termíne stanovenom v harmonograme akademického roka. Za zverejnenie tém záverečných prác zodpovedá vedúci školiaceho pracoviska alebo ním poverená osoba.

i) Vysoká škola popíše alebo sa odkáže na:

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe:

Študijný poriadok Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013 (najmä čl. 15, ods. 8; čl. 21, ods. 1 – 8; čl. 22, ods. 1, 3 – 5)

Smernica č. 9/2021 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici


Možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov:

Stratégia internacionalizácie Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici prepojená s Dlhodobým zámerom UMB na roky 2021 – 2026.

 

Možnosti štúdia a účasti na mobilitách v zahraničí:

https://www.umb.sk/medzinarodne-vztahy/

 

Možnosti stáží a odborných praxí doma a v zahraniční:

https://www.fpvmv.umb.sk/ponuka-stazi

 

Postupy účasti na mobilitách:

Smernica č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici

Dodatok č. 1 k Smernici č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici

Študijný poriadok Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013 (najmä čl. 11, ods. 5 – 7; čl. 15, ods. 9)


Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov:

Etický kódex Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici

Disciplinárny poriadok Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov a rokovací poriadok Disciplinárnej komisie Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici


Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami:

Postupy aplikovateľné pre študentov so špecifickými potrebami sú zverejnené na internetovej stránke univerzity v časti Informácie pre študentov so špecifickými potrebami. Informácie pre študentov so špecifickými potrebami poskytuje aj koordinátorka pre študentov so špecifickými potrebami (doc. PhDr. Lucia Rýsová, PhD. / lucia.rysova@umb.sk) a študijné oddelenie fakulty.


Postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študentov.

Študijný poriadok Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013 (najmä čl. 17, ods. 2, písm. b)

Smernica č. 2/2017 o vybavovaní sťažností na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici

5. Informačné listy predmetov študijného programu
V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.

Informačné listy predmetov študijného programu sa nachádzajú v akademickom informačnom systéme a sú zverejňované na internetovej stránke fakulty.

6. Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
(alebo hypertextový odkaz).
7. Personálne zabezpečenie študijného programu
a) Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).

Meno a priezvisko (s titulmi): Dr. h. c. prof. Ing. Pavel Nečas, PhD., MBA

Funkcia: profesor

Telefonický kontakt: 048/446 1226

E-mail: pavel.necas@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/16565

Odkaz na VUPCH zamestnanca: https://ais2.umb.sk/ais/start.do

b) Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).

Meno a priezvisko (s titulmi): doc. PhDr. Anton Hruboň, PhD.

Kontakt: 048/446 1217 / anton.hrubon@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/25050

Zoznam profilových predmetov: Societálna bezpečnosť / Extrémizmus ako objekt bezpečnostnej politiky štátu / Odborná prax

 

Meno a priezvisko (s titulmi): doc. Mgr. Lucia Husenicová, PhD.

Kontakt: 048/446 1614 / lucia.husenicova@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11632

Zoznam profilových predmetov: Regionálna bezpečnosť / Odborná prax

 

Meno a priezvisko (s titulmi): doc. PhDr. Rastislav Kazanský, PhD., EMBA

Kontakt: 048/446 1616 / rastislav.kazansky@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11249

Zoznam profilových predmetov: Teória a prax geopolitiky / Teória konfliktov / Odborná prax / Postsovietsky priestor a západný Balkán

 

Meno a priezvisko (s titulmi): Mgr. Dávid Kollár, PhD.

Kontakt: 048/446 1711 / david.kollar@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20998

Zoznam profilových predmetov: Teória a prax geopolitiky / Postsovietsky priestor a západný Balkán

 

Meno a priezvisko (s titulmi): Mgr. Jozef Michal Mintal, PhD.

Kontakt: 048/446 1615 / jozef.mintal@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33334

Zoznam profilových predmetov: Koncepcie a metódy výskumu v bezpečnostných štúdiách / Kybernetická bezpečnosť, simulácie a spoločnosť

 

Meno a priezvisko (s titulmi): Dr. h. c. prof. Ing. Pavel Nečas, PhD., MBA

Kontakt: 048/446 1226 / pavel.necas@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/16565

Zoznam profilových predmetov: Koncepcie a metódy výskumu v bezpečnostných štúdiách / Transatlantická a európska bezpečnosť – NATO a EÚ / Odborná prax / Záverečná práca s obhajobou

 

Meno a priezvisko (s titulmi): PhDr. Dagmar Nováková, PhD.

Kontakt: 048/446 1711 / dagmar.novakova@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11438

Zoznam profilových predmetov: Transatlantická a európska bezpečnosť - NATO a EÚ / Societálna bezpečnosť


Meno a priezvisko (s titulmi): prof. Mgr. Jaroslav Ušiak, PhD.

Kontakt: 048/446 1614 / jaroslav.usiak@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11596

Zoznam profilových predmetov: Bezpečnostné teórie / Koncepcie a metódy výskumu v bezpečnostných štúdiách / Bezpečnostná politika Slovenskej republiky / Odborná prax / Security Environment of the Central European States / Kybernetická bezpečnosť, simulácie a spoločnosť

 

c) Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.
d) Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).

Meno a priezvisko (s titulmi): PaedDr. Mária Badinská, PhD.

Kontakt: 048/446 1511 / maria.badinska@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11432

Zoznam predmetov: Prvý cudzí jazyk II. – anglický

 

Meno a priezvisko (s titulmi): PhDr. Martina Benčeková, PhD.

Kontakt: 048/446 1918 / martina.bencekova@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11433

Zoznam predmetov: Prvý cudzí jazyk III. – anglický / Prvý cudzí jazyk IV. – anglický

 

Meno a priezvisko (s titulmi): doc. PaedDr. Radovan Gura, PhD.

Kontakt: 048/446 1814 / radovan.gura@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11434

Zoznam predmetov: Prvý cudzí jazyk III. – francúzsky

 

Meno a priezvisko (s titulmi): doc. PaedDr. Mária Huraj Rošteková, PhD.

Kontakt: 048/446 1921 / maria.rostekova@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11427

Zoznam predmetov: Prvý cudzí jazyk I. – francúzsky / Prvý cudzí jazyk II. – francúzsky / Prvý cudzí jazyk IV. – francúzsky

 

Meno a priezvisko (s titulmi): doc. Mgr. Lucia Husenicová, PhD.

Kontakt: 048/446 1614 / lucia.husenicova@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11632

Zoznam predmetov: Strategické myslenie mocností / Diplomový seminár

 

Meno a priezvisko (s titulmi): PhDr. Juraj Kalický, PhD.

Kontakt: 048/446 1511 / juraj.kalicky@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11430

Zoznam predmetov: Prvý cudzí jazyk I. – anglický

 

Meno a priezvisko (s titulmi): Mgr. Dávid Kollár, PhD.

Kontakt: 048/446 1711 / david.kollar@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20998

Zoznam predmetov: Strategické myslenie mocností / Hybridné hrozby

 

Meno a priezvisko (s titulmi): Mgr. Janka Kubeková, PhD.

Kontakt: 048/446 1711 / janka.kubekova@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11523

Zoznam predmetov: Prvý cudzí jazyk I. – španielsky / Prvý cudzí jazyk II. – španielsky / Prvý cudzí jazyk III. – španielsky / Prvý cudzí jazyk IV. – španielsky

 

Meno a priezvisko (s titulmi): Mgr. Jozef Michal Mintal, PhD.

Kontakt: 048/446 1615 / jozef.mintal@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33334

Zoznam predmetov: Médiá a dezinformácie / Moderné technológie a bezpečnosť

 

Meno a priezvisko (s titulmi): PhDr. Dagmar Nováková, PhD.

Kontakt: 048/446 1711 / dagmar.novakova@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11438

Zoznam predmetov: Diplomový seminár / Hybridné hrozby

 

Meno a priezvisko (s titulmi): PhDr. Mária Polčicová, PhD.

Kontakt: 048/446 1919 / maria.polcicova@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11221

Zoznam predmetov: Prvý cudzí jazyk I. – nemecký / Prvý cudzí jazyk II. – nemecký / Prvý cudzí jazyk III. – nemecký / Prvý cudzí jazyk IV. – nemecký

 

Meno a priezvisko (s titulmi): doc. PhDr. Lucia Rýsová, PhD.

Kontakt: 048/446 1713 / lucia.rysova@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/825

Zoznam predmetov: Postmoderné teórie v medzinárodných vzťahoch

 

Meno a priezvisko (s titulmi): Mgr. Kamila Schillová, PhD.

Kontakt: 048/446 1911 / kamila.schillova@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11682

Zoznam predmetov: Prvý cudzí jazyk I. – ruský / Prvý cudzí jazyk II. – ruský / Prvý cudzí jazyk III. – ruský / Prvý cudzí jazyk IV. – ruský

 

Meno a priezvisko (s titulmi): prof. PhDr. Peter Terem, PhD.

Kontakt: 048/446 1923 / peter.terem@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/829

Zoznam predmetov: Teórie medzinárodných vzťahov

 

e) Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam (s uvedením kontaktov).

Meno a priezvisko (s titulmi): Dr. h. c. prof. Ing. Pavel Nečas, PhD., MBA

Kontakt: 048/446 1226 / pavel.necas@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/16565

Zoznam tém záverečných prác: Nadnárodný zločin a ochrana národnej bezpečnosti / Politický a vojenský význam účasti Ozbrojených síl Slovenskej republiky v operáciách a misiách Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie

 

Meno a priezvisko (s titulmi): doc. PhDr. Rastislav Kazanský, PhD., EMBA

Kontakt: 048/446 1616 / rastislav.kazansky@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11249

Zoznam tém záverečných prác: Afganistan v 21. storočí a medzinárodný krízový manažment / Vplyv veľmocí na konflikt v Líbyii

 

Meno a priezvisko (s titulmi): doc. Mgr. Lucia Husenicová, PhD.

Kontakt: 048/446 1614 / lucia.husenicova@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11632

Zoznam tém záverečných prác: Dopad pandémie koronavírusu na krízu liberálneho medzinárodného poriadku

 

Meno a priezvisko (s titulmi): PhDr. Dagmar Nováková, PhD.

Kontakt: 048/446 1711 / dagmar.novakova@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11438

Zoznam tém záverečných prác: Ochrana kultúrneho dedičstva – prístupy OSN a SR

 

Meno a priezvisko (s titulmi): prof. Mgr. Jaroslav Ušiak, PhD.

Kontakt: 048/446 1614 / jaroslav.usiak@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11596

Zoznam tém záverečných prác: Vojenský konflikt na Ukrajine a jeho vplyv na spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ

 

Meno a priezvisko (s titulmi): Mgr. Vladimír Müller, PhD.

Kontakt: 048/446 1713 / vladimir.muller@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/31310

Zoznam tém záverečných prác: Ekonomická a politická spolupráca štátu strednej Ázie s Európskou úniou, Eurázijskou ekonomickou úniou a Čínskou ľudovou republikou: prípad Uzbekistanu

 

Meno a priezvisko (s titulmi): M. A. Andrej Nosko, PhD.

Kontakt: 048/446 1217 / andrej.nosko@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/36701

Zoznam tém záverečných prác: Kritická analýza procesu energetickej tranzície v kontexte sektorovej bezpečnosti štátov exportujúcich a importujúcich fosílne zdroje

f) Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác.
g) Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu (meno a kontakt).

Meno a priezvisko: Bc. Alexandra Bobáľová

Kontakt: alexandra.bobalova@student.umb.sk

Meno a priezvisko: Bc. Peter Šmalo

Kontakt: peter.smalo@student.umb.sk

h) Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

Meno a priezvisko: Mgr. Dávid Kollár, PhD.

Kontakt: 048/446 1711 / david.kollar@umb.sk

Link na stránku s konzultáciami: https://www.fpvmv.umb.sk/kollar-david

i) Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Študijný referent

Meno a priezvisko: Bc. Anna Kyseľová

Kontakt: 048/446 1237 / anna.kyselova@umb.sk

Meno a priezvisko: Eva Žalmanová

Kontakt: 048/446 1225 / eva.zalmanova@umb.sk

 

Referent pre medzinárodné vzťahy (mobility)

Meno a priezvisko: Mgr. Margaréta Krkošová

Kontakt: 048/446 6728 / margareta.krkosova@umb.sk

8. Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

FPVaMV UMB sídli na Kuzmányho ulici v Banskej Bystrici. Priestorové, materiálne a technické vybavenie fakulty spĺňa štandardné požiadavky, ktoré sú potrebné na zabezpečovanie študijných programov ponúkaných fakultou. V budove fakulty sa nachádza aula s kapacitou 132 miest, 4 prednáškové miestnosti s kapacitou od 48 do 120 miest a 11 seminárnych miestností s kapacitou od 14 do 26 miest. Všetky tieto priestory sú vybavené stacionárnymi počítačmi s pripojením na internet a dataprojektormi. Súčasťou sú aj dve špecializované jazykové učebne, vybavené multimediálnou technikou pre potreby vyučovania odborných predmetov v cudzom jazyku. Počas celého dňa je študentom k dispozícii počítačová učebňa so 16 počítačmi s trvalým pripojením na internet. Fakulta tiež disponuje špičkovou audiovizuálnou technikou, tlmočníckym zariadením a streamovacím zariadením, ktoré sú využívané nielen počas konferencií organizovaných FPVaMV UMB ale aj na zabezpečenie bežného vyučovacieho procesu. Budova fakulty je pokrytá bezdrôtovou technológiou WiFi s možnosťou pripojenia na internet pre všetkých študentov. V budove fakulty sa nachádza aj politologická študovňa Univerzitnej knižnice UMB s rozsahom knižného fondu viac ako 18 tisíc titulov knižných dokumentov a 33 titulov periodík. Súčasťou organizačnej štruktúry fakulty je aj pracovisko s názvom Centrum krízového riadenia (CEKR), zložené z viacerých výskumných a konferenčných miestností – pracovisko krízového štábu je vybavené 31 užívateľskými stanicami, konferenčným systémom s možnosťou simultánneho tlmočenia, hlasovacím systémom, dvoma LCD televízormi a dvoma interaktívnymi tabuľami. Priľahlou miestnosťou je pracovisko podporného štábu vybavené 11 pracovnými stanicami, LCD panelom a interaktívnou tabuľou. V učebni CEKR je 16 počítačov s inštalovaným systémom jednotného simulačného prostredia VR Forces.

b) Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

Knižnično-informačné služby zabezpečuje Univerzitná knižnica Univerzity Mateja Bela na centrálnych pracoviskách na Tajovského 40 a 51, na dislokovaných pracoviskách na každej fakulte, aj formou čiastkových knižníc na jednotlivých katedrách. Univerzitná knižnica poskytuje absenčné, prezenčné, konzultačné, rešeršné, referenčné, kopírovacie služby a prístup na internet 54 hodín týždenne. Používatelia môžu využívať online služby a prístup k elektronickým informačným zdrojom 24 hodín denne. Knižničných fond obsahuje viac ako 278 000 vedeckých a odborných monografií, skrípt, vysokoškolských učebníc, zborníkov, encyklopédií, slovníkov a iných typov dokumentov. Akvizícia sa v spolupráci s pedagógmi riadi aktuálnymi študijnými a vedeckovýskumnými úlohami univerzity. Súčasťou fondu je 231 titulov periodík, z toho 114 zahraničných. Záverečné a kvalifikačné práce obhájené na univerzite sú od roku 2009 prístupné v elektronickej podobe. Viac ako 750 skrípt, vysokoškolských učebníc a učebných textov vydaných univerzitou je dostupných prostredníctvom Virtuálnej študovne UMB. Vo fonde knižnice sa nachádza takmer 250 e-kníh. Univerzitná knižnica spravuje prístup do databáz z národných projektov – scientometrické databázy Web of Science, Scopus a plnotextové vedecké databázy ACM Digital Library, ProQuest Central, ProQuest Ebook Central, ScienceDirect, SpringerLink, Springer Nature, Wiley Online Library. Z vlastných zdrojov podporuje prístup k plnotextovým databázam Cambridge Journals, Emerald a vzdelávacím videám na platforme HSTalks. Knižnica pravidelne aktualizuje zoznam voľne dostupných e-zdrojov z rôznych vedných odborov a zabezpečila trvalý prístup ku kolekciám publikácií s otvoreným prístupom na platformách EBSCO a ProQuest Ebook Central. Prístup k plným textom v licencovaných e-zdrojoch, zakúpeným e-knihám a zdigitalizovanej študijnej literatúre je viazaný na IP adresy Metropolitnej siete UMB. Používatelia s platnou registráciou do univerzitnej knižnice na prácu s e-zdrojmi z počítačov mimo siete UMB môžu využiť vzdialený prístup cez Virtual Private Network (VPN). Na výpožičných miestach a v študovniach majú používatelia k dispozícii počítačové stanice s pripojením na internet a s možnosťou tlače. Študovne sú vybavené aj špecializovanou počítačovou zostavou pre používateľov so špecifickými potrebami, ktorá obsahuje softvér na čítanie a zväčšovanie obrazovky PC, softvér pre optické rozpoznávanie a farebné multifunkčné zariadenie (v Univerzálnej študovni a EDC sú k dispozícii Braillovský riadok a elektronická lupa). Všetky priestory knižnice sú pokryté signálom wi-fi. V Politologickej študovni nachádzajúcej sa priamo v budove FPVaMV UMB je prezenčne a absenčne dostupných viac ako 18 200 knižných dokumentov a 33 titulov periodík. Otváracie hodiny: pondelok – streda od 9.00 do 18.00 h, štvrtok – piatok od 9.00 do 16.00 h.

Prístup k študijnej literatúre, k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom a informačným technológiám je zároveň zabezpečený aj prostredníctvom služieb Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici (Lazovná 9, 974 01 Banská Bystrica).

c) Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

Dištančné vzdelávanie sa na FPVaMV UMB realizuje využívaním elektronickej podpory štúdia (e-learningu), ktorá je založená na efektívnom využívaní informačných technológií. Podrobnejšie informácie a usmernenia o e-learningovom vzdelávaní sú súčasťou Smernice č. 3/2016 o využívaní e-learningu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Hlavným nástrojom e-learningu je platforma MS Teams a systém na manažovanie elektronickej výučby (SMEV/LMS) Moodle, ktorý sa v rámci univerzity využíva od roku 2011. Univerzitné pracovisko UAKOM (Ústav informatizácie a komunikácie Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici) zabezpečuje v súvislosti s používaním týchto nástrojov rôzne školenia a zverejňuje inštruktážne videá uľahčujúce prácu v LMS Moodle i orientáciu v prostredí MS Teams.

Počas dištančného vzdelávania sa prostredníctvom LMS Moodle zabezpečuje najmä distribúcia študijných materiálov, základných informácií o priebehu výučby a preverovaní vedomostí, zber zadaní, testovanie študentov a pod. Telekomunikačným prostriedkom určeným na komunikáciu so študentmi, realizáciu prednášok, konzultácií, ústnych skú šok atď. je platforma MS Teams, pričom po sprísnení opatrení a nariadení dištančného vzdelávania v období vypuknutia pandémie spojenej so šírením ochorenia COVID-19 mali vyučujúci možnosť upraviť podmienky úspešného absolvovania predmetov prispôsobením foriem priebežného a záverečného hodnotenia pri zachovaní obsahových štandardov predmetu a stanovenej časovej záťaže. 

d) Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

Za hlavných partnerov Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pri zabezpečovaní vzdelávacích činností tohto študijného programu možno považovať Ministerstvo obrany Slovenskej republiky a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré potvrdili, že v študijnom programe sú indikované povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia. Ministerstvo obrany SR predstavuje zároveň aj jednu z externých zainteresovaných strán, ktoré sa zúčastnili na úpravách študijného programu a vypracovali stanovisko k navrhovaným úpravám. Ďalšími inštitúciami (externé zainteresované strany) z prostredia orgánov ústrednej štátnej správy, samosprávy a mimovládnych organizácií, ktoré vypracovali stanovisko k navrhovaným úpravám študijného programu boli Banskobystrický samosprávny kraj, Mesto Banská Bystrica a Globsec. Medzi partnerov fakulty podieľajúcich sa na zabezpečovaní vzdelávacích činností možno taktiež zaradiť slovenské a zahraničné partnerské vysoké školy a vedecké inštitúcie, s ktorými má fakulta rozvinuté rôzne formy spolupráce, vďaka ktorým môžu študenti využiť rôzne možnosti mobilít alebo stáží a tiež rôzne orgány verejnej správy, neziskové organizácie či iné platformy, ktorých reprezentanti prichádzajú na fakultu ako významní odborníci z praxe a delia sa so študentmi o svoje skúsenosti a odborné názory v rámci rôznych prednášok a diskusií. 

e) Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.

V prípade záujmu môžu študentky a študenti využiť pomerne pestré možnosti sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia, ktoré ponúka fakulta, univerzita i samotné mesto Banská Bystrica. Pre nadšencov športu a umenia sú k dispozícii viaceré univerzitné športové kluby (Športový klub UMB, UMB Hockey Team, UMB Biathlon Team) a umelecké telesá (Univerzitný miešaný spevácky zbor Mladosť, Univerzitný folklórny súbor Mladosť, Univerzitný komorný orchester Mladosť). Okrem toho sa študentky a študenti môžu zapojiť do aktivít študentského divadelného súboru UNIS, prípadne do tanečných kurzov z ponuky University Dance Center. Tých, čo sa radi angažujú v oblasti dobrovoľníctva, iste poteší, že Univerzita Mateja Bela už viac ako 20 rokov aktívne spolupracuje s Centrom dobrovoľníctva, n. o., v Banskej Bystrici, ktoré zapája študentov a študentky do rôznych dobrovoľníckych programov a podporuje ich angažovanosť v komunite. Významnú príležitosť v tejto oblasti predstavuje aj program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu. Ide o komplexný rozvojový program umožňujúci mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov rozvinúť svoje schopnosti a charakterové vlastnosti pre reálny život, naplniť svoj potenciál a pomôcť im uspieť v živote. UMB je ako jediná univerzita na Slovensku miestnym centrom tejto ceny. Pri banskobystrických univerzitách pôsobí tiež Univerzitné pastoračné centrum (UPC) Banská Bystrica poskytujúce priestor pre duchovný rast, zázemie v spoločenstve, možnosť sebarealizácie a oddych. Na úrovni fakulty sa už niekoľko rokov v apríli koná na základe iniciatívy študentov Fakultný deň ponúkajúci bohatý športový i kultúrny program a ako už bolo naznačené, široké možnosti voľnočasových aktivít ponúka aj mesto Banská Bystrica, ktoré o týchto možnostiach pravidelne informuje prostredníctvom sociálnych sietí a informačných tabúľ. 

f) Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

Podpora individuálnych mobilít študentstva a zamestnancov je základnou prioritou UMB v oblasti internacionalizácie. Ako UMB, tak aj fakulta umožňuje a podporuje vzdelávanie v rámci mobilít v domácich a zahraničných inštitúciách. Zahraničné mobility študentov sú podstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov UMB. Táto priorita je zakotvená v Dlhodobom zámere UMB, v Stratégii internacionalizácie, v Erasmus Policy Statement UMB a v Smernici č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB. Na fakultne úrovni sa podpore na mobilitách a stážach venuje Dlhodobý zámer Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB na roky 2021 – 2026.

Stratégia internacionalizácie UMB definovaná v súlade s Dlhodobým zámerom UMB na 2021 – 2026 definuje kľúčové princípy a priority v zmysle aktivít a oblastí záujmu v medzinárodnej spolupráci. Uvádzajú sa v nej 3 hlavné strategické ciele:

a) internacionalizácia obojsmerne – UMB podporuje mobilitné aktivity prichádzajúcich a odchádzajúcich študentov, pedagógov a zamestnancov vo všetkých prístupných mobilitných rámcoch a grantových programoch. Vytvára príležitosti na tvorbu finančných zdrojov na realizáciu mobility v rámci medziuniverzitných partnerstiev;

b) transverzálna internacionalizácia – prítomnosť medzinárodnej dimenzie vo všetkých činnostiach vrátane vzdelávania, vedy a rozvoja UMB, je chápaná ako výsledok vnútornej synergie, a zároveň cieleného kultivovania spojení s univerzitnými partnermi v zahraničí;

c) viacjazyčná univerzita – UMB aktívne presadzuje politiku rôznorodosti, viacjazyčnosti a otvorenosti kultúrneho dialógu.

Za ostatné obdobie boli vytvorené predpoklady pre rozvoj medzinárodnej spolupráce v oblasti realizácie hosťujúcich prednášok zo zahraničia, v oblasti študentských a učiteľských študijných pobytov, v oblasti zapojenia sa do medzinárodných projektov a v oblasti vytvárania spoločne realizovaných študijných programov.

 

V súlade so spoločnou filozofiou všetkých fakúlt je absolvovanie mobility ponúkané každému študentovi UMB. Kritériá prideľovania mobilít, definované v smernici č. 4/2019, zohľadňujú na prvom mieste záujem UMB vyslať na mobilitu čo najväčší počet študentov, v druhom rade vyhovieť záujmu o opakovanú mobilitu alebo o jej predĺženie. V súlade s Erasmus Policy Statement UMB na 2021 – 2028 základným nástrojom podpory mobilít ostane program Erasmus+. Tento program je implementovaný na úrovni všetkých štrukturálnych jednotiek UMB a jeho administrácia podlieha vnútorným predpisom UMB. Cieľom UMB je zapojiť sa do všetkých kľúčových akcií Erasmus+, do všetkých čiastkových aktivít a výziev podľa potreby akademickej obce. UMB sa systematicky venuje precíznej administrácii akcie Erasmus+ KA1, ktorá dlhodobo prináša univerzite pozitívne výsledky v oblasti internacionalizácie. 

UMB sa zaviazala presadzovať automatické uznávanie výsledkov štúdia získaných v rámci individuálnych mobilít študentov v Smernici č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB. Nutnosť riadne implementovať túto požiadavku sa vzťahuje na vysielané mobility na štúdium. Uznávanie kreditov v systéme ECTS je umožnené vďaka precíznemu monitorovaniu mobilitných aktivít v etape pred mobilitou, počas nej i po nej. Pred mobilitou sa maximálna pozornosť venuje motivovaniu študentov a sprostredkovaniu komunikácie medzi študentmi a prijímajúcimi inštitúciami tak, aby bolo možné vypracovať pre každého študenta realistický personalizovaný študijný plán (learning agreement) zohľadňujúci požiadavky, ktoré študenti majú naplniť doma, a zároveň aj možnosti, ktoré ponúka prijímajúca inštitúcia. Learning agreement zostáva aj v ďalších fázach realizácie mobility kľúčovým a záväzným dokumentom.

Počas mobility referát pre medzinárodnú spoluprácu v spolupráci s katedrovými koordinátormi poskytuje priebežnú podporu študentom vyslaným na mobilitu. Akýkoľvek prípadný nesúlad medzi záväzkami definovanými v learning agreement a realitou na prijímajúcej inštitúcii sa rieši tak, aby študent mal možnosť získať potrebné ECTS kredity za obdobie mobility. Študent má možnosť včas upozorniť na nezrovnalosti v ponuke predmetov tak, aby mohlo byť navrhnuté vhodné riešenie situácie v spolupráci všetkých zúčastnených strán.

Po mobilite pracovníčky referátu pre medzinárodnú spoluprácu v spolupráci so študijnými oddeleniami fakúlt a katedrovými koordinátorkami potvrdia uznanie ECTS kreditov získaných v zahraničí.

UMB podporuje tiež uznávanie kombinovaných (blended) a virtuálnych mobilít v súlade s platnou domácou a európskou legislatívou.

Cieľom medzinárodnej vzdelávacej mobility v rámci kľúčovej aktivity 1 (KA1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov) je osobný rozvoj, zlepšenie vzdelávacích výsledkov a zvýšenie zamestnateľnosti študentov, zlepšenie odborných kompetencií zamestnancov, zlepšenie pripravenosti na zmeny z hľadiska modernizácie a internacionalizácie vzdelávacej inštitúcie a zvýšenie kvality vo výučbe a učení. Všetky podporované aktivity musia mať pozitívny a dlhodobý vplyv nielen na účastníkov, ale aj na zapojené inštitúcie.

Mobility Erasmus+ v rámci projektov 103 (mobilita jednotlivcov medzi krajinami programu) a 107 (mobilita jednotlivcov medzi krajinami programu a partnerskými krajinami) kľúčovej akcie KA1 sa realizujú na základe bilaterálnych zmlúv uzatvorených medzi vysokoškolskými inštitúciami. V programe Erasmus+ musí mať každá vysokoškolská inštitúcia platnú chartu ECHE.

Organizácia individuálnych mobilít sa riadi smernicou č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB. Výzva na podávanie prihlášok na mobility je zverejnená každý rok v prvej polovici zimného semestra. Záujemcovia o mobilitu predkladajú prihlášku a motivačný list. V prihláške majú možnosť označiť výber 3 prijímajúcich inštitúcií, o ktoré majú záujem. Následne sa uskutočňuje predvýber účastníkov, ktorý pozostáva z hodnotenia zaslaných podkladov a osobného pohovoru. Hodnotenými kritériami výberu sú:

 

·      prospech (max. 40 %),

·      účasť na Študentskej vedeckej konferencii alebo iná forma reprezentácie UMB v oblasti športu, umenia a pod. (max. 10 %),

·      iné aktivity v prospech UMB/fakulty/katedry vrátane dobrovoľníckych aktivít (max. 15 %),

·      jazyková príprava (max. 10 %),

·      motivácia (max. 10 %),

·      predbežný študijný plán max 15 %.

 

Je nevyhnutné, aby si študenti vyberali univerzity, na ktorých môžu študovať svoj odbor a špecializáciu.

V spolupráci s katedrovými koordinátormi a referátom pre medzinárodnú spoluprácu vopred pripravia predbežný študijný plán.

Výsledky predvýberov sú základom na zostavenie žiadosti o grant, ktorá sa každoročne predkladá Národnej agentúre programu Erasmus+. Výsledky predvýberov sú študentom oznámené po pridelení grantu Národnou agentúrou. Nasleduje etapa praktickej administratívnej prípravy mobilít. Ide o komunikáciu s partnerskými inštitúciami a nomináciu študentov.

Študent pošle partnerskej inštitúcii learning agreement a ďalšie dokumenty podľa požiadavky partnera (výpis známok zo štúdia, doklad o zabezpečenom ubytovaní, prípadne jazykový certifikát).

Referát pre medzinárodnú spoluprácu pripravuje finančnú zmluvu a sprevádza študenta v procese zabezpečovania poistenia, ubytovania a samotného vycestovania. Po návrate z mobility je získané hodnotenie za predmety absolvované na prijímajúcej inštitúcii zapísané do akademického systému AIS.

Stáže fakulta považuje za neoddeliteľnú súčasť študijného curricula, kedy dochádza k prepájaniu teoretických poznatkov, ktoré si môže študentstvo prakticky doplniť v rámci výkonu stáže vo vybranej inštitúcii. Referát pre medzinárodnú spoluprácu sprostredkúva a administruje tiež možnosti študentských a absolventských stáží. Študent môže absolvovať prax v podniku alebo inštitúcií v zahraničí v dĺžke 2 až 12 mesiacov. Stáže sa môžu zúčastniť aj čerství absolventi do 12 mesiacov od skončenia štúdia. Hostiteľskou organizáciou môže byť akákoľvek verejná alebo súkromná organizácia aktívna na trhu práce, okrem inštitúcií a agentúr zriadených orgánmi Európskej únie. Postup je podobný ako pri výukovej mobilite. Po vyplnení prihlášky a úspešnom absolvovaní výberového konania s inštitúciou, ktorú si študent na stáž vybral/la dohodne presné podmienky a dátumy stáže a vyplní Zmluvu o stáži (Learning Agreement for Traineeship). Podpísanú Zmluvu o stáži doručí Referátu pre medzinárodnú spoluprácu. Po príchode na miesto stáže je študent povinný zaevidovať akékoľvek zmeny v Zmluve o stáži (Learning Agreement for Traineeship – časť During mobility). Vyplnenú a podpísanú Zmluvu o stáži pošle študent emailom neodkladne na Referát pre medzinárodnú spoluprácu. Po ukončení mobility je študent povinný doručiť na Referát pre medzinárodnú spoluprácu potvrdený Certifikát o dĺžke štúdia/stáže, Výpis výsledkov stáže, prípadne Zmluvu o stáži (Learning Agreement for Traineeship – čast After Mobility). Na základe emailovej výzvy študent vyplní do 30 dní od ukončenia štúdia online správu prostredníctvom Mobility Tool. Pre našich absolventov je možnosť vycestovať do zahraničia aj za účelom absolventskej stáže, ktorá sa musí uskutočniť do jedného roka od skončenia štúdia.


Aktuálne informácie o programe Erasmus+ a možnostiach mobilít a stáži, ktoré je možné prostredníctvom finančnej podpory tohto programu zrealizovať, pravidelne zverejňuje aj FPVaMV UMB. Fakulta má uzatvorených dohromady približne 100 bilaterálnych zmlúv, ktoré sa pravidelne obnovujú na základe histórie spolupráce. Zároveň sú uzatvárané nové zmluvy. V nasledujúcom období sa FPVaMV UMB plánuje v súlade s Dlhodobým zámerom FPVaMV UMB na roky 2021 – 2026 a strategickými cieľmi v oblasti medzinárodných vzťahov a vzťahov s verejnosťou zamerať okrem iného aj na podporu virtuálnych mobilít v kontexte nového programového obdobia programu Erasmus – Erasmus without paper a rozširovanie možností mobilít a schopnosti vstupovať aj do ďalších medzinárodných mobilitných programov. Samozrejme, okrem schémy Erasmus+ majú študenti možnosť využívať aj podporu programov CEEPUS, NŠP a pod.

Kontaktné miesta:

  1. referát pre medzinárodné vzťahy FPVaMV UMB / koordinátor pre mobility v programe Erasmus+: prof. Mgr. Jaroslav Ušiak, PhD. (048/446 1223, 1614 / erasmus.fpvmv@umb.sk)
  2. kontaktná osoba pre program Erasmus+ na UMB: Mgr. Margaréta Krkošová (048/446 6728 / margareta.krkosova@umb.sk)
  3. Národná agentúra programu Erasmus+: https://www.erasmusplus.sk/
  4. Erasmus+ na stránke Európskej komisie: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/
  5. koordinátor FPVaMV UMB pre mobility v programe CEEPUS: doc. PhDr. Rastislav Kazanský, PhD., EMBA (048/446 1616 / rastislav.kazansky@umb.sk)


9. Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

VEDOMOSTI

  • uchádzač ovláda pojmy, kategórie, politické teórie a metodologické prístupy k analýze politiky na úrovni syntézy
  • uchádzač vie vymedziť predmet a základné metódy odboru, jeho miesto a vzťahy v systéme spoločenských vied
  • uchádzač ovláda základné poznatky z dejín medzinárodných vzťahov, teórií medzinárodných vzťahov, diplomacie, politickej geografie, geopolitiky, politických systémov, politických inštitúcií, moderných slovenských, európskych a svetových dejín, bezpečnostných štúdií a ekonomických teórií.
  • uchádzač sa orientuje sa v politických, ekonomických, kultúrnych a iných reáliách jednotlivých častí sveta
  • uchádzač chápe základné zákonitosti fungovania vnútornej politiky, medzinárodných vzťahov a účasti jednotlivých národných štátov a neštátnych aktérov v medzinárodných vzťahoch, ako aj súvislosti globálnej i vnútroštátnej bezpečnosti

 

ZRUČNOSTI

  • uchádzač dokáže tvorivo a kriticky myslieť a identifikovať problémy z odboru
  • uchádzač dokáže systematicky získavať, syntetizovať a kriticky analyzovať poznatky z politológie, medzinárodných vzťahov, bezpečnostnej politiky a verejnej politiky
  • uchádzač formuluje vlastné analytické a kritické názory podložené teoretickými a empirickými poznatkami a argumentmi
  • uchádzač je schopný vhodne a zreteľne formulovať a prezentovať vlastné odborné stanoviská k problémom svojej špecializácie
  • uchádzač dokáže udržiavať kontakt s aktuálnym vývojom v odbore
  • uchádzač je spôsobilý modifikovať všeobecné a odborné vedomosti pri hľadaní a navrhovaní riešení špecifických problémov a takisto realizovať riešenia problémov prostredníctvom aplikácie osvojených metód, nástrojov a materiálov

 

KOMPETENCIE

  • uchádzač je schopný autonómne riadiť komplexné odborné činnosti a riešiť odborné úlohy a efektívne spolupracovať na riešení projektov
  • uchádzač vie efektívne pracovať a využívať medzinárodné databázy
  • uchádzač dokáže pripraviť a distribuovať analytické podklady, plniť úlohy a kompetentne sa zapájať do práce na rôznych úrovniach
  • uchádzač chápe morálne, spoločenské, právne a ekonomické súvislosti študijného odboru
  • uchádzač je pripravený byť samostatný a niesť zodpovednosť za rozhodovanie v kontexte nepredvídateľnosti a takisto za plánovanie svojho vlastného ďalšieho vzdelávania
b) Postupy prijímania na štúdium.

Základnou podmienkou prijatia na štúdium študijného programu druhého stupňa je vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, pričom súčet počtu získaných kreditov za predchádzajúce vysokoškolské štúdium, ktorým bolo získané vysokoškolské vzdelanie, a počtu kreditov potrebných na riadne skončenie študijného programu druhého stupňa, na ktorý sa uchádzač hlási, musí byť najmenej 300 kreditov.

Ďalšie podmienky prijatia na štúdium (ako je odoslanie prihlášky, predloženie overených kópii dokladov o absolvovaní prvého stupňa štúdia, úhrada poplatku, absolvovanie prijímacej skúšky a pod.) sú súčasťou Zásad prijímacieho konania na príslušný akademický rok a sú pre uchádzačov v dostatočnom časovom predstihu zverejnené na webovej stránke fakulty.

 

Postupy prijímania na magisterské štúdium upravuje predovšetkým Študijný poriadok Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013 (najmä čl. 9) a Zásady prijímacieho konania na príslušný akademický rok.

 

Fakulta v súlade s týmito predpismi zverejní včas, najneskôr dva mesiace pred posledným dňom určeným na podanie prihlášok, lehotu na podanie prihlášok na štúdium, podmienky prijatia, termín a spôsob overovania ich splnenia, ako aj formu a rámcový obsah prijímacej skúšky a spôsob vyhodnocovania jej výsledkov.

 

Prijímacie konanie sa pre uchádzača o štúdium začína doručením jeho písomnej prihlášky na štúdium. Prihlášku je možné doručiť aj v elektronickej forme bez zaručeného elektronického podpisu, použitím Akademického informačného systému UMB (AIS). V prihláške na štúdium uvedie uchádzač údaje v súlade s § 58 ods. 3 zákona o vysokých školách. K prihláške doloží uchádzač overenú kópiu diplomu o ukončení prvého stupňa štúdia a dodatku k diplomu. V prípade, ak uchádzači o štúdium neabsolvovali maturitnú skúšku zo slovenského jazyka, najneskôr v deň zápisu na štúdium predložia overenú kópiu dokladu potvrdzujúceho znalosť slovenského jazyka na úrovni B1.

 

Uchádzač, ktorý nepreukáže splnenie základných podmienok prijatia na štúdium v čase overovania splnenia podmienok na prijatie, je na štúdium prijatý podmienečne s tým, že je povinný preukázať splnenie základných podmienok prijatia na štúdium najneskôr v deň určený na zápis na štúdium.

V prípade, ak uchádzači na základe predloženého výpisu absolvovaných skúšok za bakalárske štúdium, potvrdeného príslušným študijným oddelením, majú vážený študijný priemer za všetky roky prvého stupňa štúdia nižší ako je 1,50 (vrátane), sú na základe predložených dokumentov prijatí podmienečne administratívnym spôsobom bez prijímacích skúšok.

 

Všetci ostatní uchádzači sa podrobia písomnej prijímacej skúške, ktorá pozostáva z jedného kombinovaného testu v nasledovnej štruktúre:

a.      60 otázok v slovenskom jazyku obsahovo zameraných na povinné predmety, ktoré sú súčasťou obsahu prvého stupňa štúdia;

b.      ďalšou súčasťou tohto testu je 20 otázok z anglického, 20 z nemeckého, 20 z francúzskeho, 20 zo španielskeho jazyka a 20 z ruského jazyka. Uchádzač v prihláške volí dva cudzie jazyky. V prijímacom teste vyplní len po 20 otázok z dvoch jazykov, ktoré si zvolil. Výber a poradie cudzích jazykov uchádzač uvedie na titulnej strane tlačiva „Prihláška na VŠ štúdium – magisterské štúdium“.

 

Čiastkové výsledky prijímacej skúšky sú zverejňované na internetovej stránke a informačnej tabuli fakulty v deň jej konania.

O prijatí na štúdium študijného programu rozhoduje dekan na základe rozhodnutia komisie pre prijímacie skúšky podľa umiestnenia uchádzača v absolútnom poradí podľa počtu získaných bodov z kombinovaného testu.

Svoje rozhodnutie o neprijatí môže dekan fakulty zmeniť, ak zistí, že rozhodnutie sa vydalo v rozpore so zákonom o vysokých školách, vnútorným predpisom a podmienkami prijímacieho konania na fakulte. V inom prípade postúpi žiadosť o preskúmanie rozhodnutia o výsledku prijímacieho konania podanú uchádzačom rektorovi UMB. Rozhodnutie rektora o neprijatí na štúdium študijného programu, môže zmeniť AS UMB.

Oznámením rozhodnutia o prijatí na štúdium vzniká uchádzačovi právo na zápis na štúdium. Toto právo uchádzača zaniká, ak na otázku fakulty (§ 58 ods. 9 a § 59 ods. 3 zákona o vysokých školách), či sa zapíše na štúdium, odpovie záporne, alebo do určeného termínu neodpovie. Uchádzač prijatý na štúdium sa stáva študentom odo dňa zápisu na štúdium.  

c) Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.

Výsledky prijímacieho konania sú zverejňované na webovej stránke fakulty po ukončení prijímacej skúšky a sú súčasťou zápisníc prijímacej komisie. 

10. Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu upravuje Smernica č. 2/2022 Pravidlá hodnotenia kvality vzdelávania na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.

b) Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Výsledky spätnej väzby študentov z prieskumu Akademická štvrťhodinka, ktorý realizovala Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo v roku 2021 sú zverejnené na: https://prieskum.saavs.sk/vysledky/. Výsledky tohto prieskumu boli analyzované na úrovni grémia dekana, kolégia dekana a na úrovni jednotlivých pracovísk. Taktiež boli prerokované aj na úrovni Rady pre vnútorný systém kvality FPVaMV UMB, ktorá na ich základe formulovala niekoľko záverov, ktoré budú zohľadňované v rámci budúcich činností fakulty a pri formulovaní jej hlavných úloh v nasledujúcom období.

V predchádzajúcom období sa zároveň realizovala anketa, ktorá monitorovala spokojnosť študentov s priebehom dištančnej metódy výučby. S jej výsledkami boli po ich prerokovaní v grémiu dekana oboznámení všetci vyučujúci prostredníctvom vedúcich pracovísk, na úrovni ktorých boli prijaté aj jednotlivé opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu. Vyjadrenia vedúcich pracovísk k výsledkom ankety boli zároveň v písomnej podobe predložené dekanovi fakulty.

Výsledky hodnotenia ankiet o kvalite výučby a študijných programoch, ktoré sa realizovali v predchádzajúcich rokoch sú zverejnené na internetovej stránke univerzity. V rámci zasadnutí sa nimi zaoberali grémiá dekana. Prijaté opatrenia boli súčasťou výročných správ.

c) Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Cielené získavanie spätnej väzby od absolventov študijného programu sa v predchádzajúcom období nerealizovalo. V nasledujúcom období sa bude spätná väzba absolventov študijného programu a prijímanie opatrení na zvyšovanie kvality študijného programu realizovať v súlade so Smernicou č. 2/2022 Pravidlá hodnotenia kvality vzdelávania na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.

11. Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).

Internátny poriadok študentských domovov SÚZ UMB

https://www.umb.sk/studium/student/sprava-ucelovych-zariadeni-umb/informacie/internatny-poriadok.html


Kariérne centrum Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici

https://www.umb.sk/univerzita/karierne-centrum-umb/ponuka-pre-studentov/

 

Smernica č. 7/2022 o školnom a poplatkoch spojených so štúdiom a udeľovaním vedecko-pedagogických titulov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici na akademický rok 2023/2024

https://www.fpvmv.umb.sk/14376/vnutorne-predpisy-tykajuce-sa-studia

 

Smernica č. 3/2021 o priznávaní tehotenského štipendia študentkám Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici

https://www.fpvmv.umb.sk/14376/vnutorne-predpisy-tykajuce-sa-studia

 

Smernica č. 11/2021 o udeľovaní ECTS kreditov za extrakurikurálne aktivity na UMB

https://www.fpvmv.umb.sk/14376/vnutorne-predpisy-tykajuce-sa-studia

 

Sprievodca štúdiom Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici

https://www.fpvmv.umb.sk/14855/sprievodca-studiom

 

Sprievodca štúdiom Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici

https://www.umb.sk/studium/student/know-how-pre-studenta/sprievodca-studiom/

 

Sprievodca užívateľa ECTS

https://www.umb.sk/studium/student/kreditovy-system-studia/kreditovy-system-studia.html

 

Štipendiá a pôžičky

https://www.umb.sk/studium/student/stipendia-a-pozicky.html

 

Študentské preukazy

https://www.umb.sk/studium/student/preukazy/

 

Univerzitné poradenské a podporné centrum

https://poradenstvo.umb.sk/

 

Uznávanie dokladov o vzdelaní

https://www.umb.sk/studium/student/uznavanie-dokladov-o-vzdelani.html