DOKUMENT
Študijný program xSaSA(M) - sociológia a sociálna antropológia
Štúdium Stupeň - II. - úplný vysokoškolský, forma - denná, typ - jednoodborové štúdium
Typ dokumentu Opis študijného programu
Názov vysokej školy Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Sídlo vysokej školy Národná 12, 974 01 Banská Bystrica
Názov fakulty Filozofická fakulta
Sídlo fakulty Tajovského 40, 97401 Banská Bystrica
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Rada pre vnútorný systém kvality UMB v súlade so štatútom rady schváleným Vedeckou radou UMB dňa 10.12.2020 a v súlade so smernicou č. 1/2021 Vytváranie, úprava a schvaľovanie študijných programov a podávanie žiadostí SAAVŠ zo dňa 26.1.2021 schválenou rektorom UMB.
1. - Základné údaje o študijnom programe
a) - Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
sociológia a sociálna antropológia
b) - Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
II. 767 – magisterský študijný program
c) - Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
Filozofická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Tajovského 40, 974 01 Banská Bystrica
d) - Názov a číslo študijného odboru, v ktorom sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, alebo kombinácia dvoch študijných odborov, v ktorých sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, ISCED-F kódy odboru/ odborov.
6115 Sociológia a sociálna antropológia 0314 Sociológia a kulturálne štúdiá
e) - Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
6115 Sociológia a sociálna antropológia 0314 Sociológia a kulturálne štúdiá
f) - Udeľovaný akademický titul pred menom.
Mgr.
g) - Forma štúdia.
denná
i) - Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
slovenský
j) - Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
2
k) - Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
15
2. - Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) - Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

Vedomosti :

Absolvent ďalej rozvíja a prehlbuje vedomosti zo súčasných teórií sociológie a sociálnej antropológie a získava hlboké teoretické a metodologické znalosti v tých oblastiach, na ktoré sa špecializoval. Má poznatky umožňujúce využitie viacrozmernej analýzy dát z kvantitatívneho výskumu, má vedomosti umožňujúce pokročilú analýzu etnografických dát a dokáže pripraviť a realizovať dlhodobý terénny výskum. Absolvent má vedomosti o tom, ako prispieť k riešeniu súčasných spoločenských a kultúrnych výziev a aktívne sa zapojiť do lokálnych, samosprávnych alebo občianskych iniciatív.

 

Zručnosti:

Absolvent preukazuje schopnosť samostatne a tvorivo identifikovať a metodologicky primerane skúmať sociálne javy, kultúrne javy a procesy. Dokáže pri tom komplexne využiť získané teoretické vedomosti, samostatne identifikovať vedecký alebo sociálny problém, zvoliť viaceré metódy jeho analýzy a samostatne pripraviť a viesť dlhodobý terénny výskum. Absolvent disponuje zručnosťami na pokročilú analýzu kvantitatívnych a kvalitatívnych dát. Dokáže na základe dát a teórií formulovať a pripraviť návrhy opatrení pre štátnu a verejnú správu, mimovládne organizácie a súkromné organizácie.

 

Kompetencie:

Absolvent je schopný pracovať vo sfére vedy a základného výskumu v odbore Sociológia a sociálna antropológia alebo aj v oblastiach aplikovaného výskumu (sociálna politika, rozvoj regiónov, výskum verejnej mienky, marketingový výskum), v orgánoch verejnej správy, v súkromnom sektore a v neziskovom sektore.

Dokáže samostatne využívať získané poznatky pri identifikácii a riešení sociálnych a sociokultúrnych otázok. Absolvent spája a logicky prepája poznatky odborníkov z rôznych disciplín pri riešení aktuálnych spoločenských problémov.

Absolvent je schopný samostatne pripraviť a manažovať projekt výskumu v štátnej správe a samospráve, v súkromnom sektore alebo v neziskovom sektore (primárne v oblasti sociálnych a sociokultúrnych tém) a pri jeho riešení je schopný prepojiť verejnú a štátnu správu, mimovládne organizácie a súkromný sektor.

b) - Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

Absolvent študijného programu má uplatnenie v oblastiach, v ktorých sa vyžaduje porozumenie kultúre, interpretácia sociálnych súvislostí a práca s rôznym typom sociálnych dát (dotazník, rozhovor, pozorovanie) za použitia analytického kritického myslenia. Uplatnenie môže nájsť aj v nasledujúcich typoch zamestnaní https://www.sustavapovolani.sk/:

2632001 Sociológ

2632002 Antropológ

1221003 Riadiaci pracovník (manažér) v oblasti prieskumu trhu

2632999 Špecialista v oblasti sociológie, antropológie, geografie a podobných vedách

2635011 Špecialista pre marginalizované skupiny obyvateľstva

2422005 Špecialista pre regionálny rozvoj a rozvoj vidieka

3359021  Odborný pracovník verejnej správy v oblasti kultúry

2431002 Špecialista marketingových analýz a prieskumu trhu

Špecialista v neziskovej organizácií so zameraním na komunitné projekty a podporu občianskej participácie a občianskej

spoločnosti.

c) - Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

Tatra banka, a.s., Hodžovo námestie 3, 811 06 Bratislava, Research lead dpt.

Banskobystrický samosprávny kraj, Námestie SNP 23, 97401 Banská Bystrica

Agentúra FOCUS, Sládkovičova 4, P.O.BOX 293, 81000 Bratislava 1

Centrum komunitného organizovania, Námestie mládeže 17, 960 01 Zvolen

3. - Uplatniteľnosť
a) - Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu.

Študijný program sociológia a sociálna antropológia tak ako je koncipovaný v II. stupni na Filozofickej fakulte UMB ponúka študentom a študentkám prehĺbenie kvalifikácie vo viacerých rovinách, ktoré požadujú zamestnávatelia v súkromnej sfére – napríklad výskum verejnej mienky, marketingový a reklamný priemysel, vo verejnej správe a v neziskovom sektore. Povaha štúdia zabezpečuje, že absolventi si rozširujú zručnosti týkajúce sa analýzy a prezentácie dát (dáta získané z verejných databáz alebo z dotazníkových výskumov, etnografické dáta – pozorovanie rozhovor). Súčasťou štúdia je aj osvojenie si hlavných počítačových nástrojov dátovej analýzy, čo taktiež môže prispieť k vyššej uplatniteľnosti absolventov a absolventiek. Spektrum ich uplatnenia zvyšuje aj to, že počas štúdia získavajú vedomosti a zručnosti umožňujúce pri riešení niektorých sociálnych problémov prepájať verejnú a štátnu správu, mimovládne organizácie a súkromný sektor. Táto skutočnosť prispieva k rozširovaniu špecifických mäkkých zručností absolventov. K uplatniteľnosti absolventov a absolventiek prispievajú aj vedomosti týkajúce sa prípravy projektových zámerov na získavanie grantov z verejných alebo súkromných zdrojov. Tieto zručnosti sú vhodné pre neziskový sektor (napríklad aktivity na podporu miestnej komunity alebo občianskej spoločnosti), verejný sektor (získanie zdrojov na rozvojové zámery obce alebo regiónu), ako aj súkromnú sféru.  

Všeobecne Filozofická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici patrí medzi fakulty s najlepšou uplatniteľnosťou absolventov v kategórii humanitne a filozoficky orientovaných fakúlt na Slovensku.

b) - Prípadne uviesť úspešných absolventov študijného programu.

 Študijný program zatiaľ nemá absolventov.

c) - Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi (spätná väzba).

Obsahová stránka druhého stupňa štúdia študijného programu sociológia a sociálna antropológia bola počas prípravy pravidelne konzultovaná s vybranými zástupcami zamestnávateľov, ktorí prezentovali širšie spektrum ekonomického života – neziskové organizácie, financie a bankovníctvo, výskumné agentúry a verejnú správu. Návrhy zamestnávateľov sa stali súčasťou študijného programu v podobe samostatných predmetov alebo tematických blokov vo vyučovaných predmetoch.

Z hodnotenia zamestnávateľov vyplýva, že druhý stupeň štúdia v študijnom programe sociológia a sociálna antropológia na FF UMB poskytne absolventom a absolventkám vedomosti, zručnosti a kompetencie využiteľné na súčasnom trhu práce. Konkrétne oceňujú, že študijný program má predpoklady pripraviť absolventov na trh práce, kde momentálne vysoký počet zamestnávateľov vyžaduje, aby už absolventi dokázali čítať dáta s porozumením, kriticky o nich uvažovali a mali skúsenosti, ktoré im pomôžu rozvinúť mäkké zručnosti ešte pred ukončením vysokoškolského štúdia.

4. - Štruktúra a obsah študijného programu
a) - Vysoká škola popíše pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe.

Študijný program má odporúčaný študijný plán (OŠP), ktorý je zostavený tak, aby jeho absolvovaním študenti a študentky splnili podmienky na úspešné skončenie štúdia v rámci štandardnej dĺžky štúdia zodpovedajúcej študijnému programu. Na základe OŠP si študenti a študentky sami alebo v spolupráci so študijným poradcom zostavia svoj osobný študijný plán.

Študent / študentka musí absolvovať všetky povinné predmety a získať predpísaný počet kreditov za povinne voliteľné predmety vo zvolenom študijnom  programe. Ostatné predmety si môže vybrať z ponuky výberových predmetov vlastného odboru, ale aj z ponuky všetkých predmetov ostatných odborov na fakulte a na iných fakultách univerzity.

Modulový systém štúdia na FF UMB poskytuje študentom a študentkám variabilitu a možnosť voľby v priebehu štúdia. V dôsledku toho počas štúdia dochádza k voľbe predmetov podľa vlastnej profilácie a záujmu v nasledujúcich dvoch krokoch.

Okrem povinných predmetov, ktoré sú stanovené, je v prvom kroku umožnená voľba z ponuky modulov povinne voliteľných predmetov. Každý modul je orientovaný na užšiu profiláciu absolventa a pozostáva z 2 predmetov po 5 kreditov. Študent / študentka si vyberá 3 moduly = 6 predmetov, ktoré absolvuje v priebehu 4 semestrov druhého stupňa štúdia (spolu 30 kreditov).

Druhým krokom je voľba výberových predmetov, ktorými sa dotvára profesionálny profil študentov a študentiek. V rámci výberových predmetov majú študenti a študentky k dispozícií 18 kreditov.

Ak napríklad počas štúdia prejaví študent/ študentka záujem o prehĺbenie vedomosti a zručnosti využiteľných v súkromnej sfére  (napríklad v podnikovej alebo finančnej sfére) môže využiť ponuku predmetov Ekonomickej fakulty UMB (napríklad predmety týkajúce sa personálneho manažmentu alebo manažmentu podnikov). V prípade, že ich odborné zameranie bude smerovať viac do oblasti analýzy politického života, môžu využiť ponúkane predmety vyučované na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov (a prehĺbiť si tak napríklad znalosti o analýze súčasných politických systémov). V rovnakej miere je možné využiť ponuku predmetov ostatných fakúlt UMB (Pedagogická fakulta, Právnická fakulta, Fakulta prírodných vied). Študenti a študentky s výraznejším záujmom o kvantitatívnu analýzu dát si môžu rozšíriť svoje zručnosti vo výberovom predmete Pokročilá analýza dát v programe R pre sociálne vedy. Taktiež je k dispozícii kurz venovaný diskurzívnej analýze.

Detailnejšie informácie o predmetoch obsahujú informačné listy predmetov zverejnené v Akademickom informačnom systéme (AIS), v ktorých sú podrobnejšie uvedené požiadavky na absolvovanie predmetu, stručný obsah predmetu, časová záťaž študenta a odporúčaná literatúra.

Pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe sú obsiahnuté v dokumente „Štruktúra študijných programov“, ktorý je dostupný na https://www.ff.umb.sk/studium/smernice-a-navody-pre-studentov/navody-pre-studentov.html a v článku 8 Študijného poriadku Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013, ktorý je dostupný na https://www.ff.umb.sk/studium/studijny-poriadok-umb/

b) - Vysoká škola zostaví odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu.

Sociologia_soc_antropologia_Mgr_D_OSP

https://ais2.umb.sk/ais/start.do

d) - Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
Celkový počet kreditov ŠP na riadne skončenie štúdia: 120 Uvedené informácie obsahuje Študijný poriadok UMB v čl. 11 (Kreditový systém štúdia), čl. 18 (Kontrola štúdia), čl. 19 (Kontrolné etapy), čl. 21 (Štátne skúšky), čl. 22 (Záverečné práce), čl. 25 (Prerušenie štúdia), čl. 26 (Skončenie štúdia), ako aj v komentári k príslušnému OŠP. Študijný poriadok Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013: https://www.ff.umb.sk/studium/studijny-poriadok-umb/
e) - Vysoká škola pre jednotlivé študijné plány uvedie podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre:

Počet kreditov za povinné predmety: 52

z toho za odbornú prax:  5

Počet kreditov za povinne voliteľné predmety: 30

Počet kreditov za výberové predmety: 18

Počet kreditov za štátnu skúšku: 20

f) - Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.

Pravidlá týkajúce sa overovania výstupov vzdelávania, hodnotenia študentov a možnosti opravných postupov sú zverejnené v článkoch 18, 19, 21 a 23 Študijného poriadku Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013, ktorý je dostupný na https://www.ff.umb.sk/studium/studijny-poriadok-umb/

g) - Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia.

Študent Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici môže požiadať o uznanie absolvovaných predmetov, resp. prenos kreditov a hodnotení, ak predmet úspešne absolvoval v štúdiu, ktoré nebolo riadne skončené, a ak od absolvovania predmetu neuplynulo viac ako 5 rokov. Ďalšie pravidlá a procesy uznávania štúdia alebo jeho časti upravuje Usmernenie k uznávaniu predmetov na FF UMB, ktoré je dostupné na https://www.ff.umb.sk/studium/studijne-oddelenie/usmernenie-k-uznavaniu-predmetov-na-ff-umb.html a odsek 9 článku 15 Študijného poriadku Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013: https://www.ff.umb.sk/studium/studijny-poriadok-umb/   

Študent má právo požiadať o uznanie získaných kreditov za extrakurikulárne aktivity – vzdelávacie aktivity mimo UMB – podľa Smernice č. 11/2021 o udeľovaní ECTS kreditov za extrakurikulárne aktivity na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici:

https://www.umb.sk/studium/student/kreditovy-system-studia/uznavanie-extrakurikularnych-aktivit-na-umb/.

Uznávanie dokladov o vzdelaní: https://www.umb.sk/studium/student/uznavanie-dokladov-o-vzdelani.html.

h) - Vysoká škola uvedie témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam).

"Moje telo, moja voľba": reprodukčné práva očami žien. 

Sociálne reprezentácie Rómov v médiách analýza diskurzu.

Občianske hnutia a aktivizmus v súčasnom mestskom prostredí.

Postavenie komplementárnej, alternatívnej a tradičnej medicíny v súčasnej slovenskej spoločnosti.

Kultúrna a sociálna diverzita: mesto 21. storočia.

Hodnotové orientácie študentov vysokých škôl v SR (sekundárna analýza dát z výskumu APVV).

Antropologické procesy vplývajúce na udržateľnosť lokálnych populácií. (Prípadová štúdia)

Kultúrny kapitál a jeho vplyv na školskú úspešnosť.

Aplikácia zvolenej sociologickej teórie, zvoleného sociologického konceptu (konceptov) na súčasný spoločenský jav (problém).

Problematika etických noriem a morálneho poriadku vo vybraných sociologických teóriách.

i) - Vysoká škola popíše alebo sa odkáže na:

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe.

Tieto pravidlá upravuje Smernica č. 9/2021 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá je dostupná na https://www.ff.umb.sk/app/cmsFile.php?disposition=a&ID=23830

Možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov.

Filozofická fakulta UMB systematicky vytvára podmienky na absolvovanie časti štúdia v zahraničí.  

Možnosti štúdia v zahraničí sú dostupné na: https://www.umb.sk/medzinarodne-vztahy/som-student-umb/

https://www.ff.umb.sk/medzinarodna-spolupraca/studium-v-zahranici/  

Ďalšie užitočné informácie o mobilitách študentov sú obsiahnuté v:

Študijnom poriadku Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013: https://www.ff.umb.sk/studium/studijny-poriadok-umb/ článok 11, odseky 5 – 7; článok 15, odsek 9;

Smernici č. 4/2019 o mobilitách ERAZMUS+ na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici: https://www.ff.umb.sk/app/cmsSiteAttachment.php?ID=7215

Smernici č. 1/2020 o študentských zahraničných študijných pobytoch, praktických stážach, jazykových kurzoch a ich vzťahu k štúdiu na FF UMB: https://www.ff.umb.sk/app/cmsFile.php?disposition=a&ID=23440

Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov.

Dodržiavanie akademickej etiky je vyžadované vyučujúcimi na každom predmete, či už pri písaní odborných esejí, pri analýze dát alebo pri plnení si iných študijných povinností.  

Dôležitým predpokladom zabezpečujúcim pôvodnosť záverečných prác v rámci študijného programu je zadávanie originálnych tém, ktoré kopírujú výskumný profil členov katedry a taktiež zadávanie tém, ktoré si vyžadujú prácu s empirickým materiálom.

Prípady porušenia pravidiel akademickej etiky rieši Disciplinárna komisia Filozofickej fakulty UMB. Predchádzaniu takýchto prípadov napomáha aj Etická komisia študentov UMB, ktorej štatút je dostupný na https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/o-univerzite/akademicka-etika-umb/eticka-komisia/statut-etickej-komisie-studentov.html

Dostupný je aj Etický kódex študenta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici na:  https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/o-univerzite/akademicka-etika-umb/eticka-komisia/eticky-kodex-studenta-umb.html a Všeobecné etické zásady vedeckovýskumnej, publikačnej či inej tvorivej činnosti zamestnankýň a zamestnancov FF UMB na: https://www.ff.umb.sk/veda-a-vyskum/etika-vedy-a-vyskumu/vseobecne-eticke-zasady-vedeckovyskumnej-cinnosti.html   

V rámci štúdia II. stupňa sociológie a sociálnej antropológie sa študentky a študenti oboznámia aj s etickými kódexami relevantných odborných organizácií. Na národnej úrovni napríklad: http://www.nss.sav.sk/wp-content/uploads/Eticky-kodex.pdf  

Na medzinárodnej úrovni napríklad: Medzinárodná sociologická spoločnosť: https://www.isa-sociology.org/en/about-isa/code-of-ethics  

Etické princípy EC pre etnografiu a antropológiu: https://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/other/hi/ethics-guide-ethnog-anthrop_en.pdf

Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami.

Informácie pre študentov so špeciálnymi potrebami sú dostupné na: https://www.umb.sk/studium/student/student-so-specifickymi-potrebami/informacie-pre-studentov-so-specifickymi-potrebami.html

Ďalšie užitočné informácie obsahujú články 6, 8 a 9 Sprievodcu štúdiom pre študentov so špecifickými potrebami na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý je dostupný na: https://www.ff.umb.sk/app/cmsSiteAttachment.php?ID=7168

Študentom so špeciálnymi potrebami je k dispozícii aj koordinátorka Mgr. Jana Daubnerová, PhD. https://www.ff.umb.sk/studium/koordinatorka-pre-studentov-so-specifickymi-potrebami/

Postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študentov.

Študijný poriadok UMB vymedzuje ako úlohu študijných oddelení aj vybavovanie podnetov, sťažností a žiadostí študentov všetkých foriem a stupňov štúdia. Poradenstvo o možnostiach využitia prostriedkov nápravy poskytuje tiež študijný poradca.

Každý študent môže podať podnet alebo sťažnosť v zmysle smernice č. 2/2017 o vybavovaní sťažností na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, ak nadobudne pocit, že došlo k nespravodlivému zaobchádzaniu. Ak má pochybnosti o objektivite svojho hodnotenia, má možnosť požiadať o prešetrenie postupu zo strany vyučujúceho.

Študijný poriadok Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013, link: https://www.ff.umb.sk/studium/studijny-poriadok-umb/ čl. 17

Smernica č. 2/2017 o vybavovaní sťažností na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici: https://www.umb.sk/univerzita/verejnost-a-media/peticie-a-staznosti/staznosti/

5. - Informačné listy predmetov študijného programu
V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.

Sociologia_soc_antropologia_Mgr_D_IL

https://ais2.umb.sk/ais/start.do 

6. - Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
7. - Personálne zabezpečenie študijného programu
a) - Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).

Meno a priezvisko (s titulmi):

prof. PhDr. Alexandra Bitušíková, CSc.

Funkcia: profesorka

Telefonický kontakt: 048 446 7327

E-mail: alexandra.bitusikova@umb.sk

Odkaz na záznam osoby v registri zamestnancov VŠ https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11155

b) - Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).

prof. PhDr. Alexandra Bitušíková, CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11155

Urbánna antropológia

Antropológia vidieka

Súčasné antropologické teórie a prístupy

048 446 7327/ alexandra.bitusikova@umb.sk


doc. PhDr. Ivan Murin, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11368

  Analýza etnografických dát

Praktikum dlhodobého terénneho výskumu

Environmentálna antropológia

048 446 5621 / ivan.murin@umb.sk


doc. Mgr. Ivan Chorvát, M.A., CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8865

Sociologické teórie konca 20. storočia a začiatku 21. storočia

Fenomén spotreby a konzumná spoločnosť

Cestovanie a turizmus v modernej spoločnosti

048 446 7324 / ivan.chorvat@umb.sk


doc. PhDr. Katarína Koštialová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11324

Antropológia vidieka

Urbánna antropológia

048 446 7327/

katarina.kostialova@umb.sk


Mgr. Roman Hofreiter, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11612

Ekonomická sociológia

Zmeny práce

Viacrozmerná analýza kvantitatívnych dát

Sociologické teórie konca 20. storočia a začiatku 21. storočia

048 446 7323 /

roman.hofreiter@umb.sk

d) - Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).

prof. PhDr. Alexandra Bitušíková, CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11155

Diplomový seminár 2

048 446 7327/ alexandra.bitusikova@umb.sk


doc. PhDr. Ivan Murin, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11368

Diplomový seminár 2

048 446 5621 / ivan.murin@umb.sk


doc. Mgr. Ivan Chorvát, M.A., CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8865

Diplomový seminár 2

048 446 7324 / ivan.chorvat@umb.sk


doc. PhDr. Katarína Koštialová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11324

Diplomový seminár 2

048 446 7327/

katarina.kostialova@umb.sk


Mgr. Roman Hofreiter, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11612

Diplomový seminár 1

Diplomový seminár 2

Sociológia umenia a literatúry

048 446 7323 /

roman.hofreiter@umb.sk


Mgr. Ivan Souček, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18486

Súčasné antropologické teórie a prístupy

Medicínska antropológia

048 446 7324 /

ivan.soucek@umb.sk


PhDr. Kamila Koza Beňová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11660

 Antropológia tela, rodu, sexuality

Súčasné antropologické teórie a prístupy

Diplomový seminár 1

Diplomový seminár 2

048 446 7326

kamila.benova@umb.sk

 

Mgr. Michal Šedík, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11330

Metódy analýzy a interpretácie obrazu

 048 446 7320 /

michal.sedik@umb.sk


prof. PhDr. Tatiana Sedová, CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18489

Metodológia vedy

048 446 7317 /

tatiana.sedova@umb.sk


doc. Mgr. Martin Schmidt, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11314

Filozofia vedy

 048 446 7321 /

martin.schmidt@umb.sk


doc. Mgr. Miloš Taliga, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11553

Metodológia vedy

048 446 7314 /

milos.taliga@umb.sk

e) - Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam (s uvedením kontaktov).

prof. PhDr. Alexandra Bitušíková, CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11155

Občianske hnutia a aktivizmus v súčasnom mestskom prostredí.

048 446 7327/ alexandra.bitusikova@umb.sk


doc. PhDr. Ivan Murin, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11368

Antropologické procesy vplývajúce na udržateľnosť lokálnych populácií. (Prípadová štúdia).

048 446 5621 / ivan.murin@umb.sk


doc. Mgr. Ivan Chorvát, M.A., CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8865

1.Kultúrny kapitál a jeho vplyv na školskú úspešnosť.

2. Aplikácia zvolenej sociologickej teórie, zvoleného sociologického konceptu (konceptov) na súčasný spoločenský jav (problém).

3. Problematika etických noriem a morálneho poriadku vo vybraných sociologických teóriách.

048 446 7324 / ivan.chorvat@umb.sk

 

doc. PhDr. Katarína Koštialová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11324

Kultúrna a sociálna diverzita: mesto 21. storočia.

048 446 7327/

katarina.kostialova@umb.sk


Mgr. Roman Hofreiter, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11612

Hodnotové orientácie študentov vysokých škôl v SR (sekundárna analýza dát z výskumu APVV).

048 446 7323 /

roman.hofreiter@umb.sk


Mgr. Ivan Souček, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18486

Postavenie komplementárnej, alternatívnej, tradičnej medicíny v súčasnej slovenskej spoločnosti.

048 446 7324 /

ivan.soucek@umb.sk


PhDr. Kamila Koza Beňová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11660

"Moje telo, moja voľba": reprodukčné práva očami žien. 

048 446 7326

kamila.benova@umb.sk

 

Mgr. Jarmila Androvičová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11443

Sociálne reprezentácie Rómov v médiách analýza diskurzu.

048/446 1228

jarmila.androvicova@umb.sk

g) - Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu (meno a kontakt).

 Bc. Radoslav Sloboda

 radoslav.sloboda@student.umb.sk

 Bc. Alexandra Fejová

 alexandra.fejova@student.umb.sk

h) - Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

Mgr. Ivan Souček, PhD.

 

048 446 7324 /

ivan.soucek@umb.sk

https://www.ff.umb.sk/isoucek/

i) - Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Študijná referentka

Mgr. Zuzana Šaková

048 446 7426 / zuzana.sakova@umb.sk


Referentka pre medzinárodnú spoluprácu (mobility)

Mgr. Margaréta Krkošová

048 446 7414 / margareta.krkosova@umb.sk

8. - Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) - Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

Fakulta zabezpečuje výučbu študijných programov vo dvoch budovách na Tajovského ulici. Počet učební na Tajovského ulici je 50, kapacita 1713 miest. Priestorové zabezpečenie študijného programu nie je budované katedrovo, ale fakultne, preto sa zabezpečenie študijného programu realizuje v rôznych fakultných učebniach.

       Všetky učebne, používané na realizáciu študijných programov, sú vybavené počítačom pripojeným na internet, projekčnou technikou s ozvučením a sú v dosahu bezdrôtového pripojenia na internet. Výučba sa uskutočňuje aj v moderne vybavených veľkých prednáškových miestnostiach: Aula Beliana (620 miest, klimatizácia a tlmočnícke zariadenie), učebňa F145 (40 miest), učebňa F335 (82 miest), učebňa K040 (60 miest), učebňa K012 (60 miest) a učebňa K037 (53 miest). Priestorové zabezpečenie zahŕňa aj konferenčnú miestnosť FF UMB F021 (30 miest).

       Študenti majú možnosť využívania samoobslužného kopírovacieho stroja umiestneného v budove na Tajovského 40.

       Počet PC na fakulte

       Počet počítačov na fakulte je takmer 600 kusov. Viac ako dve tretiny tvoria prenosné počítače a tablety, všetky sú s možnosťou pripojenia na internet. V pedagogickom procese je používaných 161 počítačov. Počet tlačiarní je takmer 170, počet dataprojektorov je 26 a počet skenerov 12. Na fakulte sú sieťové prvky SANET – pripojenie na internet s rýchlosťou nad 2 Mb/s a komplexné pripojenie do bezdrôtového internetu Eduroam.

       Využívanie metropolitnej siete UMB sa riadi smernicou č. 1/2018 Prevádzkový poriadok Metropolitnej siete Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

   Univerzita Mateja Bela má zakúpenú hromadnú licenciu na program SPSS. K dispozícii pre študentov ŠP sociológia a sociálna antropológia je aj HumanLab J05. Pozostáva zo štyroch pracovných staníc (PC workstation) určených ku kódovaniu terénneho materiálu, dátového úložiska GDRP dát a servera s parametrami RAM: 16GB DDR4, SSD disk: 1TB, GK Nvidia RTX 3060 Ti. Je aktívne prepojený s ostatnými pracovnými stanicami v HumanLabe, ako aj výskumníkmi v teréne, ktorí môžu tímovo zdieľať dátabázy a nástroje HumanLabu. Pomocou programu LanSchool sa zabezpečuje vzdelávanie študentov a kóderov, kde môže pedagóg demonštrovať metodické postupy a sledovať, ako študent na konkrétnej stanici pracuje. Na zaznamenávanie dát v kvalite 3D sa HumanLabe môžu spracovať záznamy z 2 univerzitných skenerov RIEGL ako aj geolokácie terénnych zistení v GIS produktoch Google EARTH, QGIS Desktop a ArcGIS Desktop (ESRI).

V HumanLabe sa môžu vykonávať analýzy a syntézy v oblasti prenosu kultúry presným zisťovaním geografických vzdialeností kultúrnych okruhov v sw GenAlEx, kódovaním kultúrnej variability v sw. Ethnologue, kvantifikovať korelácie medzi geografickými, kultúrnymi a jazykovými konvojmi kultúry pomocou sw. Arlequin, vizualizovať priestorové šírenie kultúry v sw. NeighborNet a vizualizovať kultúrnu filogenetiku v sw.SplitsTree.

Hermeneutické analýzy sociálnych a kultúrnych dát sa vykonávajú v licencovaných QDAS softvéroch ATLAS.ti a NVivo.

Prístupné sú virtuálne databázy Human Relations Area Files (eHRAF) a Etnofolk, na ktorej zostavení sa podieľali členovia katedry sociálnych štúdií a etnológie.

b) - Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

Knižnično-informačné služby zabezpečuje Univerzitná knižnica Univerzity Mateja Bela v centrálnych pracoviskách na Tajovského 40 a 51, v dislokovaných pracoviskách na každej fakulte aj formou čiastkových knižníc na katedrách. Univerzitná knižnica poskytuje absenčné, prezenčné, konzultačné, rešeršné, referenčné, kopírovacie služby a prístup na internet 54 hodín týždenne; online služby a prístup k elektronickým informačným zdrojom 24 hodín denne.

Knižničný fond obsahuje viac ako 277 000 vedeckých a odborných monografií, skrípt, vysokoškolských učebníc, zborníkov, encyklopédií, slovníkov a iných typov dokumentov. Akvizícia sa v spolupráci s pedagógmi riadi aktuálnymi študijnými a vedeckovýskumnými úlohami univerzity. Súčasťou fondu je 251 titulov periodík, z toho 120 zahraničných. Záverečné a kvalifikačné práce obhájené na univerzite sú od roku 2009 prístupné v elektronickej podobe. Viac ako 700 skrípt, vysokoškolských učebníc a učebných textov vydaných univerzitou je dostupných prostredníctvom Virtuálnej študovne UMB.

Univerzitná knižnica spravuje prístup do databáz z národných projektov – scientometrické databázy Web of Science, Scopus a plnotextové vedecké databázy ACM, ProQuest Central, ProQuest Ebook Central, ScienceDirect, SpringerLink, Springer Nature, Wiley Online Library. Z vlastných zdrojov podporuje prístup k plnotextovým databázam Cambridge Journals, Emerald a vzdelávacím videám na platforme HSTalks.

Referát absenčných výpožičiek na Tajovského 40 je centrálnym strediskom absenčných služieb. Používateľom poskytuje na absenčnú výpožičku viac ako 87 000 knižných dokumentov. Otváracie hodiny sú v pondelok až piatok od 9.00 do 16.00 h. Pracovisko poskytuje medziknižničnú výpožičnú službu.

V Univerzálnej študovni na Tajovského 51 je prezenčne dostupných viac ako 16 500 knižných dokumentov a 134 titulov periodík. Vo fonde študovne sú zastúpené všetky študijné odbory. Otváracie hodiny študovne: pondelok – streda od 8.30 do 21.00 h, štvrtok – piatok od 8.30 do 16.00 h. Súčasťou študovne je Európske dokumentačné centrum. Študovňa spravuje depozit záverečných a kvalifikačných prác v tlačenej podobe.

Špecializované študovne sa nachádzajú na všetkých fakultách univerzity a sú dostupné pre univerzitné študentstvo i zamestnanectvo. Súčasťou ekonomickej študovne je Samovzdelávacie stredisko určené predovšetkým na samostatné štúdium cudzích jazykov prostredníctvom preplatenej online služby MacMillan Campus.

       Realizácia študijných programov je podporovaná aj informáciami prostredníctvom webovej stránky fakulty. Každý vyučujúci má k dispozícii vlastný nastaviteľný profil, na ktorom si vytvára webovú podporu predmetov obsahujúcu aj konkrétne informačné zdroje potrebné na realizovanie predmetu. Webová stránka fakulty poskytuje aj databázu publikácií akademických zamestnancov fakulty, z ktorých časť je študentom prístupná v elektronickej podobe.

       Katedra sociálnych štúdií a etnológie disponuje vlastnou čiastkovou knižnicou (ČK KSŠE miestnosť J 02), v ktorej knižničné služby študentom poskytuje Bc. Tatiana Murínová (tatiana.murinova@umb.sk). K 31.12.2021 sa nachádza v ČK KSŠE 2727 evidovaných knižných jednotiek. Knižnica (ČK KSŠE) je prístupná pre študentov/záujemcov aj prezenčne, osoba poverená vedením ČK (T. Murínová) sprístupní knižnicu po dohode so záujemcom a počas využitia knižnice je prítomná.

      Pre potreby praktických cvičení v predmete Viacrozmerná analýza kvantitatívnych dát sa využívajú dátové súbory dostupné vo verejnej databáze Slovenský archív sociálnych dát (SASD): http://sasd.sav.sk/sk/


c) - Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

E-learningové vzdelávanie sa na univerzite riadi smernicou č. 3/2016 o využívaní e-learningu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Vyučujúci majú možnosť požiadať o akreditáciu svojich e-kurzov komisiu pre akreditáciu e-kurzov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Od roku 2011 je inštalovaný univerzitný systém na manažovanie elektronickej výučby LMS Moodle. E-learningový portál je súčasťou univerzitných informačných systémov a je prístupný vyučujúcim i študujúcim po zadaní hesla.

Počas dištančného vzdelávania sa všetky predmety vyučované v rámci študijných programov FF UMB realizujú jednotne prostredníctvom portálu LMS Moodle (predovšetkým distribúcia študijných materiálov, zber zadaní, testovanie študentstva či iné dištančné formy hodnotenia) a platformy MS Teams, ktorá slúži ako telekomunikačný nástroj na online komunikáciu so študentstvom, realizáciu prednášok, konzultácií a pod. Základné informácie ku každému realizovanému kurzu sa nachádzajú na portáli LMS Moodle, ktorý sa stal zjednocujúcou komunikačnou platformou pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie a v období výlučne dištančného vzdelávania. 

Filozofická fakulta sa na prechod z prezenčného na dištančné vzdelávanie pripravila tiež technickým zabezpečením učební umožňujúcim hybridnú výučbu, teda kombináciu prezenčnej a dištančnej metódy výučby paralelne. Pri náhlom prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie (v čase vypuknutia pandémie) mali vyučujúci možnosť modifikovať požiadavky na úspešné absolvovanie predmetu prispôsobením foriem priebežného a záverečného hodnotenia pri zachovaní obsahových štandardov predmetu a stanovenej časovej záťaže.

        Univerzitné pracovisko Ústav informatizácie a komunikácie UMB spolu s fakultou zabezpečuje školenia o používaní platforiem a zverejňuje inštruktážne videá, napr. k práci v LMS Moodle: https://lms.umb.sk/course/view.php?id=88&lang=sk alebo využívaniu platformy MS Teams: https://lms.umb.sk/course/view.php?id=2823

d) - Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

Filozofická fakulta má uzavreté zmluvy o spolupráci s mnohými inštitúciami vedeckého, kultúrneho, vzdelávacieho, športového i spoločenského zamerania (napr. Inštitút priemyselnej výchovy, s. r. o, Vojenské športové centrum, Poľský inštitút Bratislava, Verein Österreichisches Sprachdiplom Deutsch, Centrum voľného času JUNIOR, základné a stredné školy atď.).

Katedra sociálnych štúdií a etnológie, ktorá zabezpečuje realizáciu študijného programu sociológia a sociálna antropológia, spolupracuje pri zabezpečení realizácie ŠP s nasledujúcimi partnermi:

- Komunitná nadácia Zdravé mesto (KNZM) v Banskej Bystrici – participujú na výučbe v témach sociálne hnutia a občiansky aktivizmus, komunitné organizovanie, urbánna antropológia. UMB má s KNZM aj oficiálnu bilaterálnu dohodu, podpísanú rektorom a riaditeľkou nadácie Beatou Hirt.

- Centrum komunitného organizovania (CKO) v Banskej Bystrici sa podieľa na konzultáciách pri tvorbe študijného programu a k výučbe v študijnom programe (napr. v otázkach komunitnej práce, občianskeho aktivizmu, práce v rómskych komunitách). Prof. Alexandra Bitušíková, CSc. je garantkou programu Školy za demokraciu, ktorý CKO realizuje v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

- Nadácia EKOPOLIS v B. Bystrici participuje na prednáškach pre študentov v predmetoch, ktoré sa týkajú ekologického aktivizmu, občianskeho aktivizmu v oblasti ľudských práv, ale aj pri fungovaní tretieho sektora a neziskových organizácií v kontexte slovenskej spoločnosti (predmety Sociálne hnutia a občianska angažovanosť, Občiansky aktivizmus a tvorba projektu).

- Interaktívna škola urbanizmu a územného plánovania, n. o. (nezisková organizácia) – je organizácia, ktorá pôsobí v B. Bystrici, spolupracuje na výučbe najmä v rámci predmetu Miesto a priestor v antropologickej perspektíve a metodiky participatívneho plánovania verejných priestorov (facilitátor verejných participatívnych diskusií).

- Terénne praktikum študentov sa realizuje spoločne so študentami kurzu Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Prahe na základe uzavretej dohody o spoločnom vzdelávaní.

Katedra zapája do prednáškových aktivít v rámci realizovaných kurzov aj ďalších odborníkov zo súkromnej sféry.

e) - Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.

UMB vytvára študentstvu bohaté možnosti na trávenie voľného času v športovej, kultúrnej, duchovnej a spoločenskej sfére. V oblasti športových aktivít ponúka možnosť zapojiť sa do činnosti viacerých športových klubov (atletický klub, basketbalové družstvo žien, gymnastický klub, hokejový univerzitný tím, horoklub, karate klub, klub džuda). Klub športu pre všetkých je zameraný na tieto pohybové aktivity a činnosti: plaváreň, športové hry – florbal, futbal a volejbal, posilňovňa, power Zumba, country tance, jumping, klasická a športová masáž.

    V umeleckej oblasti fungujú priamo na UMB tri umelecké súbory: Univerzitný spevácky zbor Mladosť, Univerzitný folklórny súbor Mladosť a Komorný orchester Mladosť. Študenti a študentky majú možnosť zapojiť sa aj do aktivít študentského divadelného súboru UNIS. University Dance Center ponúka rôzne tanečné kurzy.

    Viac ako 20 rokov UMB aktívne spolupracuje s Centrom dobrovoľníctva, n. o., v Banskej Bystrici, ktoré motivuje študentov a študentky na zapojenie do vlastných dobrovoľníckych programov, ale aj do dobrovoľníckych programov iných organizácií a podporuje ich angažovanosť v komunite. 

    Študenti a študentky UMB sa môžu stať účastníčkami programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE). UMB je miestnym centrom tejto ceny. Ide o komplexný rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti a charakterové vlastnosti pre reálny život, naplniť svoj potenciál a pomôcť im uspieť v živote. Študenti a študentky našej univerzity sa môžu stať nielen účastníkmi DofE, ale môžu sa vzdelávať v metodike tohto programu a stať sa vedúcimi programu.

Na trávenie voľného času ponúka FF UMB viacero priestorov aj vo svojom areáli. Okrem aktivít ponúkaných priamo zo strany fakulty a univerzity poskytuje bohaté možnosti na trávenie voľného času aj mesto Banská Bystrica, s ktorým UMB aktívne spolupracuje a o možnostiach pravidelne informuje študentstvo cez sociálne siete a informačné tabule v priestoroch fakulty. Katedra sociálnych štúdií a etnológie ma zároveň vytvorenú dobrú spoluprácu s centrom nezávislej kultúry Záhrada https://zahradacnk.sk/ .

Študenti UMB majú dostupné aj aktivity a služby Univerzitného pastoračného centra Štefana Moyzesa, biskupa http://upcbb.sk/

f) - Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

Podpora individuálnych mobilít študentov a zamestnancov je základnou prioritou UMB v oblasti internacionalizácie. Táto priorita je zakotvená v Dlhodobom zámere UMB, v Stratégii internacionalizácie, v Erasmus Policy Statement UMB a v smernici č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB. Na fakultnej úrovni je v platnosti smernica č. 1/2020 o študentských zahraničných študijných pobytoch, praktických stážach, jazykových kurzoch a ich vzťahu k štúdiu na FF UMB.

    Stratégia internacionalizácie UMB (dostupná na https://www.umb.sk/en/international/) definuje kľúčové princípy a priority v zmysle aktivít a oblastí záujmu v medzinárodnej spolupráci. Uvádzajú sa v nej 3 hlavné strategické ciele:

    a) internacionalizácia obojsmerne – UMB podporuje mobilitné aktivity prichádzajúcich a odchádzajúcich študentov, pedagógov a zamestnancov vo všetkých prístupných mobilitných rámcoch a grantových programoch. Vytvára príležitosti na tvorbu finančných zdrojov na realizáciu mobility v rámci medziuniverzitných partnerstiev;

    b) transverzálna internacionalizácia – prítomnosť medzinárodnej dimenzie vo všetkých činnostiach vrátane vzdelávania, vedy a rozvoja UMB je chápaná ako výsledok vnútornej inštitucionálnej synergie a zároveň cieleného kultivovania spojení s univerzitnými partnermi v zahraničí;

    c) viacjazyčná univerzita – UMB aktívne presadzuje politiku rôznorodosti, viacjazyčnosti a otvorenosti kultúrneho dialógu.

    V súlade so spoločnou filozofiou všetkých fakúlt je absolvovanie mobility ponúkané každému študentovi UMB. Kritériá prideľovania mobilít, definované v smernici č. 4/2019, zohľadňujú na prvom mieste záujem UMB vyslať na mobilitu čo najväčší počet študentov, v druhom rade vyhovieť záujmu o opakovanú mobilitu alebo o jej predĺženie. Zvyšovanie študentskej mobility sa osobitne podporuje v 3. stupni štúdia, kde je absolvovanie študijného alebo výskumného pobytu v zahraničí integrálnou súčasťou väčšiny študijných programov ponúkaných na UMB.

    V súlade s Erasmus Policy Statement UMB na 2021 – 2028 základným nástrojom podpory mobilít ostane program Erasmus+. Tento program je implementovaný na úrovni všetkých štrukturálnych jednotiek UMB a jeho administrácia podlieha vnútorným predpisom UMB. Cieľom UMB je zapojiť sa do všetkých kľúčových akcií Erasmus+, do všetkých čiastkových aktivít a výziev podľa potreby akademickej obce. UMB sa systematicky venuje precíznej administrácii akcie Erasmus+ KA1, ktorá dlhodobo prináša univerzite pozitívne výsledky v oblasti internacionalizácie. 

    UMB sa zaviazala presadzovať automatické uznávanie výsledkov štúdia získaných v rámci individuálnych mobilít študentov v smernici č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB. Nutnosť riadne implementovať túto požiadavku sa vzťahuje na vysielané mobility na štúdium. Uznávanie kreditov v systéme ECTS je umožnené vďaka precíznemu monitorovaniu mobilitných aktivít v etape pred mobilitou, počas nej i po nej. Pred mobilitou sa maximálna pozornosť venuje motivovaniu študentov a sprostredkovaniu komunikácie medzi študentmi a prijímajúcimi inštitúciami tak, aby bolo možné vypracovať pre každého študenta realistický personalizovaný študijný plán (learning agreement) zohľadňujúci požiadavky, ktoré študenti majú naplniť doma, a zároveň aj možnosti, ktoré ponúka prijímajúca inštitúcia. Learning agreement zostáva aj v ďalších fázach realizácie mobility kľúčovým a záväzným dokumentom.

    Počas mobility referát pre medzinárodnú spoluprácu v úzkej spolupráci s katedrovými koordinátormi poskytuje priebežnú podporu študentom vyslaným na mobilitu. Akýkoľvek prípadný nesúlad medzi záväzkami definovanými v learning agreement a realitou na prijímajúcej inštitúcii sa rieši tak, aby študent mal možnosť získať potrebné ECTS kredity za obdobie mobility. Študent má možnosť včas upozorniť na nezrovnalosti v ponuke predmetov tak, aby mohlo byť navrhnuté vhodné riešenie situácie v spolupráci všetkých zúčastnených strán. Po mobilite pracovníčky referátu pre medzinárodnú spoluprácu v spolupráci so študijnými oddeleniami fakúlt a katedrovými koordinátorkami potvrdia uznanie ECTS kreditov získaných v zahraničí. UMB podporuje tiež uznávanie kombinovaných (blended) a virtuálnych mobilít v súlade s platnou domácou a európskou legislatívou.

    Cieľom medzinárodnej vzdelávacej mobility v rámci kľúčovej aktivity 1 (KA1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov) je osobný rozvoj, zlepšenie vzdelávacích výsledkov a zvýšenie zamestnateľnosti študentov, zlepšenie odborných kompetencií zamestnancov, zlepšenie pripravenosti na zmeny z hľadiska modernizácie a internacionalizácie vzdelávacej inštitúcie a zvýšenie kvality vo výučbe a učení. Všetky podporované aktivity musia mať pozitívny a dlhodobý vplyv nielen na účastníkov, ale aj na zapojené inštitúcie.

    Mobility Erasmus+ v rámci projektov 103 (mobilita jednotlivcov medzi krajinami programu) a 107 (mobilita jednotlivcov medzi krajinami programu a partnerskými krajinami) kľúčovej akcie KA1 sa realizujú na základe bilaterálnych zmlúv uzatvorených medzi vysokoškolskými inštitúciami. V programe Erasmus+ musí mať každá vysokoškolská inštitúcia platnú chartu ECHE.

Organizácia individuálnych mobilít sa riadi smernicou č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB. Výzva na podávanie prihlášok na mobility je zverejnená každý rok v prvej polovici zimného semestra. Záujemcovia o mobilitu predkladajú prihlášku a motivačný list. V prihláške majú možnosť označiť výber 3 prijímajúcich inštitúcií, o ktoré majú záujem. Následne sa uskutočňuje predvýber účastníkov, ktorý pozostáva z hodnotenia zaslaných podkladov a osobného pohovoru. Hodnotenými kritériami výberu sú:

- prospech (max. 40 %),

- účasť na Študentskej vedeckej konferencii alebo iná forma reprezentácie UMB v oblasti športu, umenia a pod. (max. 10 %),

- iné aktivity v prospech UMB/fakulty/katedry vrátane dobrovoľníckych aktivít (max. 15 %),

- jazyková príprava (max. 10 %),

- motivácia (max. 10 %),

- predbežný študijný plán max 15 %.

    Je nevyhnutné, aby si študenti vyberali univerzity, na ktorých môžu študovať svoj odbor a špecializáciu. V spolupráci s katedrovými koordinátorkami a referátom pre medzinárodnú spoluprácu vopred pripravia predbežný študijný plán.

    Výsledky predvýberov sú základom na zostavenie žiadosti o grant, ktorá sa každoročne predkladá Národnej agentúre programu Erasmus+. Výsledky predvýberov sú študentom oznámené po pridelení grantu Národnou agentúrou. Nasleduje etapa praktickej administratívnej prípravy mobilít. Ide o komunikáciu s partnerskými inštitúciami a nomináciu študentov. Študent pošle partnerskej inštitúcii learning agreement a ďalšie dokumenty podľa požiadavky partnera (výpis známok zo štúdia, doklad o zabezpečenom ubytovaní, prípadne jazykový certifikát).

    Referát pre medzinárodnú spoluprácu pripravuje finančnú zmluvu a sprevádza študenta v procese zabezpečovania poistenia, ubytovania a samotného vycestovania. Po návrate z mobility je získané hodnotenie za predmety absolvované na prijímajúcej inštitúcii zapísané do akademického systému AIS.

    Univerzita má uzatvorených približne 130 bilaterálnych dohôd, ďalšie sú uzatvorené na úrovni jednotlivých fakúlt. Referát pre medzinárodnú spoluprácu sprostredkúva tiež možnosti stáží. Filozofická fakulta má okrem zmlúv ERASMUS+ uzatvorené bilaterálne zmluvy o spolupráci a študentstvo má možnosť využiť ďalšie projektové či iné zmluvné možnosti štúdia v zahraničnej inštitúcii. Zmluvy sa v pravidelných intervaloch obnovujú na základe histórie spolupráce a na podnet katedier sa uzatvárajú nové zmluvy. Ich zoznam je zverejnený na webovej stránke fakulty: https://www.ff.umb.sk/medzinarodna-spolupraca/erasmus/bilateralne-zmluvy-pre-erasmus.html

9. - Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) - Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

Uchádzač/ka musí mať ukončený prvý stupeň štúdia v študijnom odbore sociológia a sociálna antropológia, prípadne v nasledujúcich študijných odboroch: psychológia, sociálna práca, historické vedy, filozofia, politické vedy. Musí mať predpoklady pre logické uvažovanie a analytické myslenie.

b) - Postupy prijímania na štúdium.

Poradie uchádzačov / uchádzačiek sa určí na základe (I) študijného priemeru výsledkov bakalárskeho štúdia uchádzača a (II) osobného pohovoru, na ktorom sa overia predpoklady uchádzača pre daný stupeň štúdia, pričom za (I) môže uchádzač získať max. 50 a za (II) max. 50 zo 100 bodov.

Všeobecné postupy prijatia na štúdium na UMB v Banskej Bystrici určuje:

Študijný poriadok Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013 (čl. 9): https://www.ff.umb.sk/studium/studijny-poriadok-umb/

Aktuálne zverejnené možnosti a podmienky prijatia na štúdium a plánované počty uchádzačov na akademický rok 2022/2023: https://www.ff.umb.sk/uchadzaci/ponuka-studia-2022-2023/

c) - Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.

Študijný program na FF UMB je nový, preto na program neboli v poslednom období prijímaní žiadni študenti.

10. - Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) - Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Postupy pri hodnotení kvality vysokoškolského vzdelávania na UMB stanovuje Smernica č. 2/2022 Pravidlá hodnotenia kvality vzdelávania na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, link: https://www.umb.sk/app/cmsFile.php?disposition=i&ID=6748

 

Monitorovanie kvality vzdelávania sa realizuje viacerými formami, ktoré umožňujú získať relevantné údaje. Študenti majú možnosť prostredníctvom anonymnej ankety o kvalite výučby – štandardne uskutočňovanej cez elektronické platformy – hodnotiť kvalitu zabezpečovania výučby predmetov v študijných programoch. Výsledky sa po spracovaní interpretujú a implementujú vo vzdelávacom procese. Okrem toho sa podľa potreby organizujú na fakulte dotazníkové prieskumy zamerané na aktuálne otázky – napr. realizácia on-line vzdelávania, hodnotenie modulového systému štúdia a pod.

Na katedrách pracujú študijní poradcovia a jednou z ich úloh je pružne reagovať na študentské podnety a distribuovať ich k zodpovedným osobám. Poskytovanie spätnej väzby je kontinuálne podporované a študentstvo je stimulované k tomu, aby svojimi podnetmi aktívne prispievalo k napredovaniu študijných programov.

Vedenie fakulty a členovia / členky zabezpečujúcej katedry venujú pri zvyšovaní kvality procesu výučby pozornosť zisteniam z výskumu Akademická štvrťhodinka : https://prieskum.saavs.sk/vysledky/

b) - Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Informácie z univerzitných a fakultných prieskumov sa prerokúvajú na grémiu dekana, na kolégiu dekana a následne na zasadnutiach katedier, kde sa prijímajú opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu. Údaje zo spätnej väzby sú dostupné pre kompetentné osoby. Okrem toho sa o spätnej väzbe diskutuje aj na podujatiach zameraných na reflexiu akademickej činnosti na fakulte, napr. na fakultných dňoch.

Výsledky študentských ankiet na FF UMB: https://www.ff.umb.sk/studium/ankety/

Vedenie fakulty prikladá veľkú váhu aj zisteniam z výskumu Akademická štvrťhodinka : https://prieskum.saavs.sk/vysledky/

c) - Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Spätná väzba je získavaná od študentstva bezprostredne po absolvovaní záverečnej štátnej skúšky. Jej výsledky sumarizuje študijné oddelenie fakulty. Získané dáta sú po zhodnotení a prerokovaní v grémiu dekana a v kolégiu dekana analyzované tiež na katedrovej úrovni.

Výsledky hodnotenia študijných programov v závere štúdia: https://www.ff.umb.sk/studium/ankety/

11. - Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).

Smernica č. 6/2021 Knižničný poriadok Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici

https://www.library.umb.sk/univerzitna-kniznica-umb/dokumenty/kniznicny-poriadok-univerzity-mateja-bela.html

Možnosti ubytovania a stravovania študentov

https://www.umb.sk/studium/student/sprava-ucelovych-zariadeni-umb/

Internátny poriadok študentských domovov SÚZ UMB

https://www.umb.sk/studium/student/sprava-ucelovych-zariadeni-umb/informacie/internatny-poriadok.html  

Smernica o školnom a poplatkoch spojených so štúdiom a udeľovaním vedecko-pedagogických titulov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici na akademický rok 2021/2022

https://www.umb.sk/studium/student/platby-umb/skolne-a-poplatky/