Opis študijného programu
Študijný program xFOnPy - učiteľstvo filozofie a občianskej náuky a učiteľstvo psychológie
Štúdium stupeň - I. - bakalársky, forma - denná, typ - učiteľské štúdium
Názov vysokej školy Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Sídlo vysokej školy Národná 12, 974 01 Banská Bystrica
Názov fakulty Filozofická fakulta
Sídlo fakulty Tajovského 40, 97401 Banská Bystrica
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Rada pre vnútorný systém kvality UMB v súlade so štatútom rady schváleným Vedeckou radou UMB dňa 10.12.2020 a v súlade so smernicou č. 1/2021 Vytváranie, úprava a schvaľovanie študijných programov a podávanie žiadostí SAAVŠ zo dňa 26.1.2021 schválenou rektorom UMB.
Dátum schválenia študijného programu alebo úpravy študijného programu:
23.06.2022
Dátum ostatnej zmeny opisu študijného programu:
30.09.2023
Odkaz na výsledky ostatného periodického hodnotenia študijného programu vysokou školou:
Prvé periodické hodnotenie ŠP bude prebiehať na UMB od 09 2022
Odkaz na hodnotiacu správu k žiadosti o akreditáciu študijného programu podľa § 30 zákona č. 269/2018 Z. z.:
Hodnotiaca správa po svojom schválení bude zverejnená na www.pdf.umb.sk / www.umb.sk
1. Základné údaje o študijnom programe
a) Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
Učiteľstvo psychológie (v kombinácii)
učiteľstvo filozofie a občianskej náuky (v kombinácii) 23214
b) Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
I. stupeň 0114 Príprava pre učiteľov s predmetovou špecializáciou
c) Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
Filozofická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Tajovského 40, 974 01 Banská Bystrica
d) Názov a číslo študijného odboru, v ktorom sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, alebo kombinácia dvoch študijných odborov, v ktorých sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, ISCED-F kódy odboru/ odborov.
7701 Psychológia ISCED-F kód odboru vzdelávania 0313 Psychológia
7605 učiteľstvo a pedagogické vedy; 0114 Príprava pre učiteľov s predmetovou špecializáciou
e) Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
akademicky orientovaný, učiteľský kombinačný (učiteľstvo anglického jazyka a literatúry, učiteľstvo psychológie, učiteľstvo telesnej výchovy, učiteľstvo histórie, učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry, učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry)
f) Udeľovaný akademický titul pred menom.
Bc.
g) Forma štúdia.
denná
i) Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
hlavný jazyk uskutočňovania – slovenský; jazyk uskutočňovania v jednotlivých predmetoch študijného programu – anglický
j) Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
3 roky
k) Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
25 – plánovaný počet 43 – skutočný počet uchádzačov 18 – počet študentov
Plánovaný počet študentov na prijatie v AR 2022/2023: 46. Skutočný počet uchádzačov o štúdium v AR 2021/2022: 37. Celkový počet študentov v AR 2021/2022: 38
2. Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

Absolvent 1. stupňa štúdia študijného programu učiteľstvo psychológie (v kombinácii) je osobnosť pripravená kompetentne vykonávať suportívne pedagogické činnosti na základných a stredných školách povolanie – pedagogický asistent. Absolvent programu učiteľstvo psychológie (v kombinácii) je pripravený tak, aby mohol úspešne pokračovať v štúdiu tohto programu na 2. stupni vysokoškolského vzdelávania.

Absolvent študijného programu disponuje kompetenciami na autonómny výkon svojej profesie, ďalšie vzdelávanie a profesijný rozvoj. Má osvojené spoločensky akceptované občianske postoje a pozitívny postoj k svojej profesii a cieľovej skupine. Je schopný efektívne pracovať ako člen tímu, komunikovať a spolupracovať s odbornými zamestnancami a zákonnými zástupcami vo výchovno-vzdelávacom procese.


Ciele vzdelávania a všeobecne formulované výstupy vzdelávania sú v prílohe Súbeh programov, kde je uvedená tematická previazanosť programov a profilových disciplín v nadväzujúcich stupňoch štúdia, ktoré pokrývajú učitelia zabezpečujúci profilové predmety.

Výstupy vzdelávania profilových disciplín uvádzame v prílohe Ciele a výstupy vzdelávania, (spoločne uvádzame za učiteľstvo psychológie /v kombinácii/ a pedagogicko-psychologický a spoločensko-vedný základ), kde sú dokladované kompetencie a zručnosti rozvíjané v jednotlivých predmetoch.

Detailnú štruktúru výstupov vzdelávania obsahujú prílohy Informačné listy (osobitne za učiteľstvo psychológie /v kombinácii/ a osobitne za pedagogicko-psychologický a spoločensko-vedný základ).


učiteľstvo filozofie a občianskej náuky

Vedomosti

Absolvent si osvojí vedomosti a poznatky vo svojej predmetovej špecializácii (z dejín filozofie, metafyziky, epistemológie, filozofie jazyka, filozofickej antropológie, etiky a estetiky), z poznatkov sociálno-vedných disciplín (sociológie, práva, politológie, ekonómie a psychológie) a z poznatkov pedagogických disciplín (pedagogiky, pedagogickej psychológie a špecializovanej didaktiky). Filozofické vedomosti si osvojuje v širšom sociálnom a kultúrnom kontexte spoločensko-vedného a pedagogicko-psychologického poznania. Súčasťou týchto vedomostí je aj znalosť školskej legislatívy a školských predpisov a dokumentov. Pozná princípy tvorby a projektovania pedagogického a didaktického prostredia v sekundárnom vzdelávaní.


Zručnosti

Absolvent nadobúda zručnosti socializácie v širších filozofických a spoločensko-vedných a pedagogicko-psychologických súvislostiach. Nadobúda schopnosť samostatne formulovať filozofické a spoločenskovedné problémy. Osvojuje si základy práce s filozofickým a spoločenskovedným odborným textom, ktorý vie interpretovať a viesť o problémoch s ním spätých dialóg. Zároveň rozvíja schopnosť reflektovať aktuálne spoločenské problémy doby a adekvátne formulovať vlastný, filozoficky zdôvodnený a etický postoj. Absolvent nadobúda schopnosť rozvíjania filozofického myslenia, ktoré sa vzťahuje na problematiku poznania a výkladu skutočnosti, ako aj riešenia sociálnych a ekonomických otázok. Týmto nadobúda absolvent schopnosť formovať právne vedomie a politickú kultúru myslenia. Ovláda pedagogické a psychologické zručnosti výchovy a vzdelávania človeka na báze utvárania pedagogického a didaktického prostredia v sekundárnom vzdelávaní. Dokáže rozvíjať základné schopnosti filozofického a spoločensko-vedného poznania tak, aby boli uplatniteľné v spoločenskej praxi a edukácii žiakov a študentov.


Kompetencie

Absolvent je primerane kvalifikovaný pôsobiť ako pedagogický asistent učiteľa študijných predmetov náuka o spoločnosti, občianska náuka, občianska výchova a spoločenskovedný seminár. Svojou informačnou gramotnosťou v oblasti filozofického, spoločensko-vedného a pedagogicko-psychologického vzdelania získava predpoklady pôsobiť v poradenskej oblasti výchovy a vzdelávania. A napokon, získava spôsobilosť pôsobiť najmä v asistenčných (pomocných) zložkách inštitucionálneho vzdelávania.

b) Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

Absolvent programu učiteľstvo psychológie (v kombinácii) je osobnosť pripravená kompetentne vykonávať suportívne pedagogické činnosti na základných a stredných školách – pedagogický asistent (indikované povolania - lektor v práci s mládežou – 2359; lektor ďalšieho vzdelávania – 2320; Kariérový sprievodca/konzultant – 3412; Lektor vzdelávania seniorov – 2320).

Bakalársky študijný program učiteľstvo psychológie (v kombinácii) v procese zosúlaďovania reaguje na aktuálne potreby vzdelávacej praxe (podľa stanovísk absolventov, potenciálnych zamestnávateľov, odberateľov – zástupcov štátnych, verejných i súkromných subjektov), národné a medzinárodné požiadavky na kvalitné a moderné vzdelávanie. Svojou ponukou vytvára predpoklad kontinuálneho zabezpečovania zvyšovania kvality pripravenosti novej generácie pedagogických zamestnancov.

2359001 Pedagogický asistent

2359011 Metodik práce s mládežou

c) Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

SOŠ Pedagogická - J.A. Komenského 12, Lučenec



Konzervatórium J.L. Bellu - Skuteckého 27, B. Bystrica


Gymnázium Boženy Slančíkovej-Timravy - Haličská cesta č. 9, Lučenec

Evanjelická spojená škola, M. R. Štefánika 19, 036 01 Martin

ZŠ Alexandra Dubčeka, Družstevná 11, 036 01 Martin

3. Uplatniteľnosť
a) Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu.

Absolventi študijného programu učiteľstvo psychológie (v kombinácii) podľa štatistík (uplatnenie.sk; ku dňu 2.2.2022) v 70% prípadov pokračujú vo vysokoškolskom štúdiu. Z ďalších údajov vyplýva, že 20% sa zamestnalo a zvyšná časť je nezamestnaných prípadne pôsobia v zahraničí.

Absolventi študijného programu sú spôsobilí vykonávať profesiu pedagogického asistenta, pedagogického pracovníka pre mimoškolské záujmové činnosti detí, pracovníka štátnej správy pre príslušnú oblasť, školského administratívno-metodického pracovníka. Zároveň absolventi môžu pôsobiť aj v mimoškolských zariadeniach a inštitúciách rôzneho typu (vzdelávacie akadémie, kultúrno-spoločenské inštitúcie, redakcie odborných a spoločenských časopisov, vydavateľstvá odbornej literatúry, masmédiá, politické inštitúcie a i.). Absolventi študijného programu sú pripravení pokračovať v štúdiu na druhom stupni štúdia.

b) Prípadne uviesť úspešných absolventov študijného programu.

Bc. Anna Ďurechová – absolventka 1. stupňa študijného programu učiteľstvo pedagogiky a učiteľstvo psychológie, denná forma (aktuálne je v 2. stupni, 2.rok štúdia)


Bc. Michaela Stuchlá – absolventka 1. stupňa štúdia v študijnom programe učiteľstvo psychológie a učiteľstvo anglického jazyka a literatúry, denná forma (aktuálne je v 2. stupni, denná, 2.rok štúdia


Mgr. Adriana Babeľová – absolventka 2. stupňa štúdia v študijnom programe učiteľstvo biológie a učiteľstvo psychológie, denná forma, 2021


Mgr. Nikola Gumanová - absolventka 2. stupňa štúdia v študijnom programe učiteľstvo psychológie a učiteľstvo anglického jazyka a literatúry, denná forma, 2019

doc. Mgr. Juraj Čáp, PhD., vysokoškolský učiteľ, Jesseniova lekárska fakulta Martin, UK (učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov v kombinácii, filozofia – psychológia, 2000);

Mgr. Milan Zvada, MA, ArtD., vysokoškolský učiteľ, Fakulta dramatických umení, Akadémia umení v Banskej Bystrici (učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov v kombinácii, anglický jazyk a literatúra – filozofia, 2006)

c) Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi (spätná väzba).

Hodnotenie kvality študijného programu bolo vykonané oslovenými zamestnávateľmi, ktorí vypracovali hodnotiace správy. Tie tvoria spoločne s poznámkami o spôsobe zapracovania pripomienok a návrhov prílohy k akreditačnému spisu v zmysle Smernice UMB 1/2021 v prílohe Návrh na úpravu a prílohe Zapracovanie pripomienok.

Ku kvalite študijného programu sa ako potenciálni zamestnávatelia pozitívne vyjadrovali zástupcovia gymnázia a strednej odbornej školy, ktorí participovali aj na úpravách študijného programu (bližšie k spätnej väzbe – správy zainteresovaných strán).

4. Štruktúra a obsah študijného programu
a) Vysoká škola popíše pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe.

Pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe sú definované v Smernici č. 1/2021 o Vytváranie, úprava a schvaľovanie študijných programov a podávanie žiadostí Slovenskej akreditačnej agentúre pre vysoké školstvo (https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/vnutorny-system-kvality/zakladne-vnutorne-predpisy-vsk-umb/smernica-c-1-2021-vytvaranie-uprava-a-schvalovanie-studijnych-programov-14493.html), v Smernici č. PF UMB 4/2021 o vytváraní, úpravách a schvaľovaní študijných program a žiadostí o habilitačné a inauguračné konanie a podávanie žiadostí RVSK UMB (https://www.pdf.umb.sk/o-fakulte/system-kvality/smernice-a-pokyny-na-urovni-pf-umb.html), a v Študijnom poriadku UMB (https://www.umb.sk/studium/student/know-how-pre-studenta/studijne-predpisy.html_).


Pri utváraní študijných plánov sme sa riadili nasledovnými pravidlami:

-         Profilové disciplíny zabezpečujú pedagogickí zamestnanci s titulom docent alebo profesor na príslušnom funkčnom mieste.

-         Uvedená kreditová dotácia pri predmetoch zohľadňuje jeho postavenie v štruktúre študijného programu (povinný predmet, povinne voliteľný predmet), najvyššia kreditová dotácia je za profilové predmety a povinné predmety).

-         Rozsah kontaktnej výučby (P,S,C,T,Op) určuje potrebnú časovú dotáciu na dosiahnutie kompetencií, spravidla nižšia je v povinne voliteľných predmetoch a vyššia je v povinných a profilových predmetoch.

-         Predmety a definované výstupy vzdelávania na seba tematicky a kompetenčne nadväzujú v zmysle nadväzných stupňov štúdia (v prílohe Súbeh programov)

-         Rozsah dosahovaných výstupov vzdelávania rešpektuje pridelenú kreditovú dotáciu.

-         Postupy pri hodnotení výstupov vzdelávania sú plánované s ohľadom na potrebu reálneho overovania schopností (nielen vedomostí), sú rôznorodé a monitorujeme ich náročnosť (príloha Ciele a výstupy vzdelávania).

-         Náročnosť kognitívnych a afektívnych cieľov vzdelávania zodpovedá stupňu štúdia a rešpektuje Dublinské deskriptory.

-         Pokiaľ predmet obsahuje kontaktnú výučbu definovanú cez prednášky, sylabus obsahuje 13 tém v súlade s trvaním semestra (v týždňoch).

-         Zabezpečujúca osoba a/alebo učiteľ predmetu má v zozname literatúry aj vlastné zdroje.

Pri tvorbe OŠP sa študent riadi zásadami sformulovanými v textovej časti Študijného poriadku, ktorý je k dispozícii na webovej stránke fakulty v podstránke Štúdium / Študijný poriadok UMB: Študijný poriadok UMB | Štúdium | Filozofická fakulta Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici


Praktické informácie týkajúce sa štruktúry jednotlivých študijných programov, spôsobu vytvorenia zápisného listu a zrealizovania elektronického zápisu do vyššieho ročníka sa nachádzajú na webovej stránke fakulty v podstránke Štúdium /Návody pre študentov:

https://www.ff.umb.sk/studium/smernice-a-navody-pre-studentov/navody-pre-studentov.htm

b) Vysoká škola zostaví odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu.

Odporúčaný študijný plán pre program učiteľstvo psychológie (v kombinácii) je v prílohe Odporúčaný študijný plán. Je tvorený dvoma spojenými ucelenými časťami: učiteľstvo psychológie (v kombinácii) a pedagogicko-psychologický a spoločensko-vedný základ pre 1. stupeň štúdia.

Ucitelstvo_filozofie_komb_Bc_D_OSP https://ais2.umb.sk/ais/start.do

c) V študijnom pláne spravidla uvedie:

Počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia

Spolu 180 kreditov, z toho:

-         1. Aprobačný predmet (Učiteľstvo psychológie (v kombinácii) – 66 kreditov

-         2. Aprobačný predmet – 66 kreditov

-         Učiteľský spoločný základ – 22 kreditov

Výberové predmety (volené z aktuálnej ponuky štúdia) – 16 kreditov

Štátna skúška: Bakalárska práca s obhajobou – 10 kreditov


Počet kreditov za povinné predmety

Spolu 134 kreditov, z toho:

-         1. Aprobačný predmet (Učiteľstvo psychológie /v kombinácii/) – 54

-         2. Aprobačný predmet – 54

-         Učiteľský spoločný základ – 16

-         Štátna skúška: Bakalárska práca s obhajobou – 10 kreditov


Z toho za odbornú prax

0 kreditov za P predmety, 3 kredity za PV predmety


Počet kreditov za povinne voliteľné predmety

Spolu- 30 kreditov, z toho:

-         1. Aprobačný predmet (Učiteľstvo psychológie /v kombinácii/) – 12

-         2. Aprobačný predmet – 12

-         Učiteľský spoločný základ – 6


Počet kreditov za výberové predmety

16 kreditov


Počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce (resp. za predmety štátnej skúšky)

10 kreditov

Študent si počas celej doby štúdia zapíše predmety v minimálnej hodnote 180 kreditov. Študent musí absolvovať všetky povinné predmety z učiteľstva filozofie v kreditovej dotácii 53 kreditov. Ďalej musí absolvovať povinné predmety sociálnovedného a pedagogicko-psychologického základu v kreditovej dotácii 16 kreditov a štátnu skúšku, obhajobu bakalárskej práce v kreditovej dotácii 10 kreditov. V rámci obidvoch aprobácií si v priebehu štúdia študent volí z bloku základných akademických kompetencií minimálne 2 povinne voliteľné predmety, jeden povinne voliteľný predmet z filologických a jeden z nefilologických predmetov s kreditovou dotáciou 3 kredity/jeden predmet = spolu 6 kreditov. Okrem toho si študent volí minimálne 2 moduly pozostávajúce z dvoch povinne voliteľných predmetov v kreditovej hodnote spolu 20 kreditov. Každý modul je orientovaný na užšiu profiláciu absolventa podľa vlastného výberu a pozostáva z 2 predmetov po 5 kreditov. Študent si počas celého štúdia vyberá 2 moduly, t. j. 4 predmety, ktoré absolvuje v priebehu 6 semestrov prvého stupňa štúdia. Podobne má študent možnosť voľby minimálne 2 predmetov z povinne voliteľných predmetov z pedagogicko-psychologického a sociálnovedného základu v hodnote 6 kreditov.

Študent študijného programu učiteľstvo filozofie v kombinácii s aprobáciou FPV, PF UMB alebo učiteľstvom telesnej výchovy absolvuje okrem predmetov učiteľského spoločného základu povinné predmety aprobácie za 53 kreditov a povinné predmety druhej aprobácie za 54 kreditov, jeden z povinne voliteľných modulov, jeden predmet z bloku predmetov základných akademických kompetencií a povinne voliteľné predmety druhej aprobácie za 12 kreditov.


Podmienky štátnych skúšok a pravidlá na opakovanie, predĺženie a prerušenie štúdia sú zverejnené v článkoch 12, 21 a 25 Študijného poriadku Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013, ktorý je dostupný na https://www.ff.umb.sk/studium/studijny-poriadok-umb

d) Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
Spolu 180 kreditov, z toho: - 1. Aprobačný predmet (Učiteľstvo psychológie (v kombinácii) – 66 kreditov - 2. Aprobačný predmet – 66 kreditov - Učiteľský spoločný základ – 22 kreditov Výberové predmety (volené z aktuálnej ponuky štúdia) – 16 kreditov Štátna skúška: Bakalárska práca s obhajobou – 10 kreditov
180 ECTS kreditov
e) Vysoká škola pre jednotlivé študijné plány uvedie podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre:

Podmienky a pravidlá pre úspešný priebeh štúdia a jeho absolvovanie, podmienky pre absolvovanie štátnych skúšok, ako aj ďalšie podmienky a pravidlá pre riešenie situácií súvisiacich so štúdiom sú definované v: Študijnom poriadku UMB (https://www.umb.sk/studium/student/know-how-pre-studenta/studijne-predpisy.html),

Metodickom pokyne PF UMB č. 1/2010 o uznávaní kreditov z predchádzajúceho štúdia (https://www.pdf.umb.sk/o-fakulte/system-kvality/smernice-a-pokyny-na-urovni-pf-umb.html), Smernici č. 9/2021 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach na UMB (https://www.pdf.umb.sk/studenti/koncim-studium/zaverecne-prace/).

Učiteľský spoločný základ – 32 kreditov

Počet kreditov za povinné predmety: 26

z toho za pedagogickú prax: 0

z toho za záverečnú prácu + obhajobu: 10


Počet kreditov za povinne voliteľné predmety: 6

1. aprobácia a 2. aprobácia spolu – 132 kreditov

Počet kreditov za povinné predmety učiteľstvo filozofie a občianskej náuky: 53

Počet kreditov za povinne voliteľné predmety: 26

z toho za povinne voliteľné moduly: 20 (10 + 10)

z toho za základné akademické kompetencie: 6 (3+ 3)

f) Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.

Pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania, hodnotenie študentov a možnosti podávania podnetov súvisiacich so štúdiom (administruje a ďalej postupuje študijné oddelenie PF UMB, prodekanka pre pedagogickú činnosť) sú definované v Študijnom poriadku UMB (https://www.umb.sk/studium/student/know-how-pre-studenta/studijne-predpisy.html), Disciplinárnom poriadku UMB pre študentov https://www.umb.sk/studium/student/know-how-pre-studenta/studijne-predpisy.html), Štatúte etickej komisie študentov (https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/o-univerzite/akademicka-etika-umb/eticka-komisia/statut-etickej-komisie-studentov.html).

Pre ďalšiu možnosť neanonymného/anonymného spôsobu podávania podnetov na PF UMB bola vytvorená Elektronická schránka podnetov a pripomienok (administruje a ďalej postupuje prodekanka pre rozvoj a zabezpečovanie kvality) v zmysle Smernice č.3/2021 o hodnotení a rozvoji kvality vzdelávania na PF UMB (https://www.pdf.umb.sk/o-fakulte/system-kvality/smernice-a-pokyny-na-urovni-pf-umb.html).

Tieto pravidlá sú zverejnené v článkoch 18, 19, 21 a 23 Študijného poriadku Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013, ktorý je dostupný na https://www.ff.umb.sk/studium/studijny-poriadok-umb/

g) Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia.

Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia sú zadefinované v:

Študijnom poriadku UMB (https://www.umb.sk/studium/student/know-how-pre-studenta/studijne-predpisy.html), Metodickom pokyne PF UMB č. 1/2010 o uznávaní kreditov z predchádzajúceho štúdia (https://www.pdf.umb.sk/o-fakulte/system-kvality/smernice-a-pokyny-na-urovni-pf-umb.html), Smernici č. 9/2021 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach na UMB (https://www.pdf.umb.sk/studenti/koncim-studium/zaverecne-prace/), Smernici č. 11/2021 o uznávaní extrakurikulárnych aktivít na UMB (https://www.umb.sk/studium/student/kreditovy-system-studia/uznavanie-extrakurikularnych-aktivit-na-umb/).

Študent Filozofickej fakulty UMB v Banskej Bystrici môže požiadať o uznanie absolvovaných predmetov, resp. prenos kreditov a hodnotení, ak predmet úspešne absolvoval v štúdiu, ktoré nebolo riadne skončené, a ak od absolvovania predmetu neuplynulo viac ako 5 rokov. Ďalšie pravidlá a procesy uznávania štúdia alebo jeho časti upravuje Usmernenie k uznávaniu predmetov na FF UMB, ktoré je dostupné na

https://www.ff.umb.sk/studium/studijne-oddelenie/usmernenie-k-uznavaniu-predmetov-na-ff-umb.html;

Smernica č. 11/2021 o udeľovaní ECTS kreditov za extrakurikulárne aktivity na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici:

https://www.umb.sk/studium/student/kreditovy-system-studia/uznavanie-extrakurikularnych-aktivit-na-umb/;

Uznávanie dokladov o vzdelaní: https://www.umb.sk/studium/student/uznavanie-dokladov-o-vzdelani.html;

a odsek 9 článku 15 Študijného poriadku Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013: https://www.ff.umb.sk/studium/studijny-poriadok-umb/

h) Vysoká škola uvedie témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam).

V študijnom programe sme zadali v akademickom roku 2021/22 nasledovné témy záverečných prác:

-         Možnosti rozvíjania kritického myslenia – prehľadová štúdia.

-         Voľný čas stredoškolákov a zvýšený výskyt konzumácie alkoholu v čase pandémie u žiakov stredných škôl.

-         Kritériá školského hodnotenia na základných a stredných školách v čase dištančného vzdelávania.

-         Self-koncept žiakov ZŠ vo vzťahu k ich záujmom (voľnočasovým preferenciám).

-         Školské zapojenie a rovesnícke vzťahy v škole vo vzťahu k sebapoňatiu adolescentov.

-         Kontemplácia prírody ako prvok ekoterapie.

-         Morálny vývin jedinca v kontexte riešenia morálnych dilem.

-         Zmysel života artikulovaný v diskusii programu Philosophy for Children.

-         Socio-emocionálne zdravie adolescentov a ich zmysel pre humor.

-         Správanie lídra v edukácii v kontexte jeho výkonových schopností.

-         Suicidálne tendencie u žiakov stredných škôl.

-         Kvalita školy na základe indexu inklúzie.

-         Súvislosť osobnej a sociálnej zodpovednosti a sociálnej začlenenosti jednotlivca.

-         Perfekcionizmus a sociálna začlenenosť adolescentov.

-         Rodičovstvo v súčasnej dobe (hyperrodičia, rodičovská identita) – analýza reflexií rodičov detí rôzneho veku, detí so zdravotným znevýhodnením a pod.

Kompletný zoznam aktuálne vedených Bc prác uvádzame v časti Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam aktuálne vedených prác.

Aktuálne témy sú uvedené v časti 7d) a dostupné v AiS2: https://ais2.umb.sk/ais/start.do

i) Vysoká škola popíše alebo sa odkáže na:

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe

Pravidlá sú definované v Smernici č. 9/2021 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach na UMB (https://www.pdf.umb.sk/studenti/koncim-studium/zaverecne-prace/)a v Študijnom poriadku UMB (https://www.umb.sk/studium/student/know-how-pre-studenta/studijne-predpisy.html).

Podrobne rozpracované pokyny ďalej definujeme v Metodickom pokyne č.4/2019 k tvorbe a obhajobe záverečných a kvalifikačných prác na PF UMB (https://www.pdf.umb.sk/studenti/koncim-studium/zaverecne-prace/) , kde definujeme odporúčané dizajny záverečných a kvalifikačných prác a tiež štruktúru prác vzhľadom na zvolený dizajn práce podľa stupňa štúdia. Záverečné a kvalifikačné práce rešpektujú štruktúru IMRaD. Všetky uvedené dokumenty sú študentom prístupné na webovej stránke fakulty.


Možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov

Podpora individuálnych mobilít študentov je základnou prioritou UMB v oblasti internacionalizácie. Táto priorita je zakotvená v: Stratégii internacionalizácie (https://www.umb.sk/en/international/strategy-principles-and-goals/), Erasmus Policy Statement UMB (https://www.umb.sk/en/international/erasmus/erasmus-policy-statement.html), Smernici č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB (https://www.umb.sk/medzinarodne-vztahy/mobility/erasmus/smernica-c-4-2019-o-mobilitach-erasmus-na-umb.html), v Dlhodobom zámere UMB na roky 2021 - 2026 (https://www.umb.sk/rozvoj/)a Dlhodobom zámere PF UMB (https://www.pdf.umb.sk/o-fakulte/informacie-o-fakulte.html).

PF UMB podporuje taktiež uznávanie kombinovaných (blended) a virtuálnych mobilít v súlade s platnou domácou a európskou legislatívou. Univerzita má uzatvorených približne 130 bilaterálnych dohôd, na úrovni PF UMB je uzatvorených 69 dohôd. Referát medzinárodnej spolupráce a mobilít sprostredkúva taktiež možnosti stáží.

Pre študentov PF UMB sú možnosti mobilít a štúdia v zahraničí zverejnené na webovej stránke fakulty (https://www.pdf.umb.sk/studenti/studujem/erasmus-a-studium-v-zahranici/) a pravidelne aktualizované.


Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov

Na UMB je ustanovená Etická komisia, ktorá rieši otázky a problémy týkajúce sa dodržiavania akademickej etiky zo strany zamestnancov aj študentov. Relevantné informácie súvisiace s Etickou komisiou a jej pôsobnosťou sú zverejnené a webovom sídle univerzity (https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/o-univerzite/akademicka-etika-umb/eticka-komisia/).

Pre študentov je zaväzujúci dokument Etický kódex študenta na UMB (https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/o-univerzite/akademicka-etika-umb/eticka-komisia/eticky-kodex-studenta-umb.html). Každý študent môže zároveň absolvovať online tréning etického rozhodovania v online prostredí v súlade s pravidlami na UMB (https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/o-univerzite/akademicka-etika-umb/trening.html).

Ďalšími relevantnými dokumentmi, kde sú definované pravidlá sú Disciplinárny poriadok UMB (https://www.umb.sk/studium/student/know-how-pre-studenta/studijne-predpisy.html) a Disciplinárny poriadok PF UMB pre študentov (https://www.pdf.umb.sk/app/cmsFile.php?disposition=a&ID=5449), ktorý upravuje postavenie a činnosť Disciplinárnej komisie PF UMB. Všetky uvedené dokumenty sú študentom prístupné na webovej stránke fakulty a univerzity.


Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami

Študenti so špecifickými potrebami sa riadia Sprievodcom štúdia pre študentov so špecifickými potrebami na UMB a ďalšími zverejnenými pokynmi na webovej stránke univerzity (https://www.pdf.umb.sk/chcem-studovat/co-este-potrebujete-vediet/informacie-pre-uchadzacov-o-studium-a-studentov-so-specifickymi-potrebami/).

Všeobecné informácie pre študentov so špecifickými potrebami sú zverejnené na webovej stránke UMB (https://www.umb.sk/studium/student/student-so-specifickymi-potrebami/informacie-pre-studentov-so-specifickymi-potrebami.html).

Na PF UMB máme ustanovenú funkciu koordinátorky pre prácu so študentmi so špecifickými potrebami, ktorý poskytuje podporu týmto študentom pri ich adaptovaní sa na vysokoškolské prostredie ako aj pri riešení rôznych situácii súvisiacich so štúdiom (https://www.pdf.umb.sk/chcem-studovat/co-este-potrebujete-vediet/informacie-pre-uchadzacov-o-studium-a-studentov-so-specifickymi-potrebami/).

Postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta

Pravidlá podávania podnetov a pravidlá sťažností a žiadostí študentov sú definované v Študijnom poriadku UMB (https://www.umb.sk/studium/student/know-how-pre-studenta/studijne-predpisy.html). Pre ďalšiu možnosť neanonymného/anonymného spôsobu podávania podnetov bola vytvorená Elektronická schránka podnetov a pripomienok PF UMB (administruje a ďalej postupuje prodekanka pre rozvoj a zabezpečovanie kvality) v zmysle Smernice č.3/2021 o hodnotení a rozvoji kvality vzdelávania na PF UMB (https://www.pdf.umb.sk/o-fakulte/system-kvality/smernice-a-pokyny-na-urovni-pf-umb.html).

V prípade podnetov súvisiacich s etickým kódexom zamestnanca alebo študenta, môže študent podať písomný podnet priamo na etickú komisiu (https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/o-univerzite/akademicka-etika-umb/eticka-komisia/).

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe.

Tieto pravidlá upravuje Smernica č. 9/2021 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach na Univerzite Mateja Bela v

Banskej Bystrici, ktorá je dostupná na https://www.ff.umb.sk/app/cmsFile.php?disposition=a&ID=23830


Možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov.

Možnosti štúdia v zahraničí sú dostupné na: https://www.umb.sk/medzinarodne-vztahy/som-student-umb/

https://www.ff.umb.sk/medzinarodna-spolupraca/studium-v-zahranici/

Ďalšie užitočné informácie o mobilitách študentov sú obsiahnuté v: Študijnom poriadku Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013: https://www.ff.umb.sk/studium/studijny-poriadok-umb/ článok 11, odseky 5 – 7; článok 15, odsek 9; Smernici č. 4/2019 o mobilitách ERAZMUS+ na Univerzite Mateja Bela v Banskej

Bystrici: https://www.ff.umb.sk/app/cmsSiteAttachment.php?ID=7215

Smernici č. 1/2020 o študentských zahraničných študijných pobytoch, praktických stážach, jazykových kurzoch a ich vzťahu

k štúdiu na FF UMB: https://www.ff.umb.sk/app/cmsFile.php?disposition=a&ID=23440


Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov.

S pravidlami dodržiavania akademickej etiky sa môžu študenti daného študijného programu explicitne oboznámiť na predmete akademická etika (z bloku predmetov základných akademických kompetencií), no dodržiavanie akademickej etiky je štandardne vyžadované vyučujúcimi na každom predmete, či už pri písaní odborných esejí alebo pri plnení si iných študijných povinností. Prípady porušenia pravidiel akademickej etiky rieši Disciplinárna komisia Filozofickej fakulty UMB. Predchádzaniu takýchto prípadov napomáha aj Etická komisia študentov UMB, ktorej štatút je dostupný na: https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/o-univerzite/akademicka-etika-umb/eticka-komisia/statut-etickej-komisie-studentov.html

Dostupný je aj Etický kódex študenta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici na: https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/o-

univerzite/akademicka-etika-umb/eticka-komisia/eticky-kodex-studenta-umb.html a Všeobecné etické zásady

vedeckovýskumnej, publikačnej či inej tvorivej činnosti zamestnankýň a zamestnancov FF UMB na: https://www.ff.umb.sk/veda-a-vyskum/etika-vedy-a-vyskumu/vseobecne-eticke-zasady-vedeckovyskumnej-cinnosti.html


Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami.

Informácie pre študentov so špeciálnymi potrebami sú dostupné na:

https://www.umb.sk/studium/student/student-so-specifickymi-potrebami/informacie-pre-studentov-so-specifickymi-potrebami.html

Ďalšie užitočné informácie obsahujú články 6, 8 a 9 Sprievodcu štúdiom pre študentov so špecifickými potrebami na Univerzite

Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý je dostupný na: https://www.ff.umb.sk/app/cmsSiteAttachment.php?ID=7168

Študentom so špeciálnymi potrebami je k dispozícii aj koordinátorka Mgr. Jana Daubnerová, PhD.

https://www.ff.umb.sk/studium/koordinatorka-pre-studentov-so-specifickymi-potrebami/

Postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študentov.

Študijný poriadok UMB vymedzuje ako úlohu študijných oddelení aj vybavovanie podnetov, sťažností a žiadostí študentov všetkých foriem a stupňov štúdia. Poradenstvo o možnostiach využitia prostriedkov nápravy poskytuje tiež študijný poradca.

Každý študent môže podať podnet alebo sťažnosť v zmysle smernice č. 2/2017 o vybavovaní sťažností na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, ak nadobudne pocit, že došlo k nespravodlivému zaobchádzaniu. Ak má pochybnosti o objektivite svojho hodnotenia, má možnosť požiadať o prešetrenie postupu zo strany vyučujúceho.

Postupy komunikácie so študentmi upravuje článok 17 Študijného poriadku Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013: https://www.ff.umb.sk/studium/studijny-poriadok-umb/

Smernica č. 2/2017 o vybavovaní sťažností na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, link: https://www.umb.sk/univerzita/verejnost-a-media/peticie-a-staznosti/staznosti/

5. Informačné listy predmetov študijného programu
V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.

V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z. uvádzame informačné listy ako samostatné súbory v prílohách Informačné listy (osobitne pre učiteľstvo psychológie /v kombinácii/ a osobitne za pedagogicko-psychologický a spoločensko-vedný základ pre 1. stupeň štúdia).

Ucitelstvo_filozofie_komb_Bc_D_IL

https://ais2.umb.sk/ais/start.do

6. Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
(alebo hypertextový odkaz).

Harmonogram je zverejnený na webovej stránke:

https://www.pdf.umb.sk/studenti/studujem/harmonogram-studia.html


Aktuálny rozvrh

Rozvrh pre LS 2021/22 pre študentov bakalárskeho študijného programu učiteľstvo psychológie (v kombinácii) je zverejnený na: https://www.pdf.umb.sk/~rozvrh/Rozvrhy/DEN_2022_LS/rozvrh.html

Harmonogram: https://www.ff.umb.sk/studium/harmonogram-akademickeho-roku.html

Rozvrh: https://www.ff.umb.sk/studium/rozvrh-hodin/

7. Personálne zabezpečenie študijného programu
a) Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).

doc. PaedDr.Lada Kaliská, PhD., docentka, lada.kaliská@umb.sk, 048 446 47 17

Aprobácia:

doc. Mgr. Ulrich Wollner, PhD.

Funkcia: docent

Telefonický kontakt: 048 446 7318

E-mail: ulrich.wollner@umb.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11322


Učiteľský spoločný základ:

prof. PaedDr. Dana Hanesová, PhD. 

Funkcia: profesorka

Telefonický kontakt: 048 446 4762, +421 904 825303

E-mail: dana.hanesova@umb.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11254

b) Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).

Predmety priradené k učiteľom študijného programu uvádzame aj v odporúčaných študijných plánoch ako príloha Odporúčaný študijný plán.


prof. PhDr. Eva Sollárová, CSc., profesorka

eva.sollarova@umb.sk

0484464717

Sociálna psychológia,

Poradenská psychológia

Úvod do psychológie práce a psychológie manažmentu

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10579


doc. PaedDr. Lada Kaliská, PhD.,

docentka

lada.kaliska@umb.sk

0484464717

Úvod do štúdia,

Základy psychologickej metodológie,

Základy psychopatológie,

Kvalitatívny a zmiešaný prístup v psychologickom výskume,

Základy psychodiagnostiky a psychometrie,

Psychológia výchovy

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11506


doc. Mgr. Lenka Ďuricová, PhD.,

docentka

lenka.duricova2@umb.sk

0484464724

Všeobecná psychológia,

Sociálno-psychologický tréning 1,

Vývinová psychológia,

Pedagogická a školská psychológia,

Seminár k záverečnej práci,

Úvod do psychológie práce a psychológie manažmentu,

Psychológia zdravia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11548


doc. PhDr. Ľubor Pilárik, PhD.,

docent

lubor.pilarik@umb.sk

0484464716

Základy štatistiky,

Kognitívna psychológia, Kvalitatívny a zmiešaný prístup v psychologickom výskume

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10644


doc. PhDr. Zlata Vašašová, PhD.,

docentka

zlata.vasasova@umb.sk

0484464723

Úvod do psychológie práce a psychológie manažmentu

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11576


PaedDr. Lucia Pašková, PhD.

Docentka

lucia.paskova@umb.sk

0484464722

Všeobecná psychológia,

Psychológia zdravia


https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11298


doc. Ján Kaliský, PhD.

docent

jan.kalisky@umb.sk

048 446 4317

Kritické myslenie,

Psychológia morálky v organizácii

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11504


doc. RNDr. Roman Alberty, CSc.

docent

roman.alberty@umb.sk

048 446 7108

Psychobiológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11157


Mgr. Zuzana Heinzová, PhD.

odborná asistentka

zuzana.heinzova@umb.sk

048 446 4711

Sociálno-psychologický tréning 1,

Aplikovaná sociálna psychológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11280


PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD.

odborná asistentka

beata.zitniakova-gurgova@umb.sk

048 446 4725

Sociálna psychológia,

Psychobiológia,

Psychológia nadania


https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11272


Mgr. Ing. Eva Virostková Nábělková, PhD.

odborná asistentka

eva.nabelkova@umb.sk

048 446 4718

Základy psychologickej metodológie,

Základy štatistiky,

Seminár k záverečnej práci,

Cvičenia z metodológie pedagogicko-psychologického výskumu

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11511


Mgr. Michaela Souček Vaňová, PhD.

odborná asistentka

michaela.vanova@umb.sk

048 446 4714

Pedagogická a školská psychológia,

Základy psychopatológie,

Seminár k záverečnej práci,

Psychológia výchovy

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11631


PaedDr. Jana Stehlíková, PhD.

odborná asistentka

jana.stehlikova@umb.sk

048 446 4718

Pedagogická a školská psychológia,

Psychológia výchovy

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11515


Učiteľský spoločný základ:


prof. PaedDr. Dana Hanesová, PhD. 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11254

Základy edukačných vied

048 446 4913; dana.hanesova@umb.sk


doc. PaedDr. Lenka Rovňanová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11654

Všeobecná didaktika

048 446 4759, 048 446 4222 / lenka.rovnanova@umb.sk


doc. Mgr. Lívia Nemcová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11297

Pedagogika voľného času a metodika záujmových činností

048 446 4227, +421 917 231 757 / livia.nemcova@umb.sk


doc. PaedDr. Lucia Pašková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11298?

Všeobecná a vývinová psychológia

048 446 4722 / lucia.paskova@umb.sk


doc. Mgr. Lenka Ďuricová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11548

Všeobecná a vývinová psychológia

048 446 4724 / lenka.duricova@umb.sk


PhDr. Patrícia Zólyomiová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11295?

Základy edukačných vied

048 446 4761 / patricia.zolyomiova@umb.sk


PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11272?

Sociálna psychológia

048 4464725 / beata.zitniakova-gurgova@umb.sk


Mgr. Petra Fridrichová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11507

Všeobecná didaktika

048 446 4524 / petra.fridrichova@umb.sk


Mgr. Karina Zošáková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/45872?

Základy edukačných vied (semináre)

Všeobecná didaktika

048 446 4323 / karina.zosakova@umb.sk


PaedDr. Jana Stehlíková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11515

Odlišnosti psychického vývinu

048 446 4718 / jana.stehlikova@umb.sk


PaedDr. Magdaléna Kremnická, PhD.

Všeobecná didaktika

Sociálna psychológia (seminár)

048 44647145 / magdalena.kremnicka@umb.sk

Aprobácia:

prof. PhDr. Tatiana Sedová, CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18489

Dejiny filozofie 19. a 20. storočia

048 446 7317 / tatiana.sedova@umb.sk


doc. Mgr. Ulrich Wollner, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11322

Dejiny antickej filozofie

Dejiny stredovekej filozofie

Základy politológie

048 446 7318 / ulrich.wollner@umb.sk


doc. Mgr. Martin Schmidt, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11314

Metafyzika

Logická argumentácia

Úvod do filozofie jazyka

Dejiny novovekej filozofie

048 446 7321 / martin.schmidt@umb.sk


doc. PhDr. Andrea Klimková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14726

Úvod do etiky

Akademická etika

Didaktika FNOS 1

048 446 7316 / andrea.klimkova@umb.sk


doc. Mgr. Miloš Taliga, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11553

Dejiny novovekej filozofie

Epistemológia

048 446 7314 / milos.taliga@umb.sk


doc. Ing. Jana Marasová PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11215

Základy ekonomiky

048 446 2617 / jana.marasova@umb.sk


doc. Mgr. Ivan Chorvát, MA, CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8865

Základy sociológie

048 446 7324 ivan.chorvat@umb.sk


Učiteľský spoločný základ:


prof. PaedDr. Dana Hanesová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11254

Základy edukačných vied

048 446 4913 / dana.hanesova@umb.sk


doc. PaedDr. Lenka Rovňanová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11654

Všeobecná didaktika

048 446 4759, 048 446 4222 / lenka.rovnanova@umb.sk


doc. Mgr. Lívia Nemcová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11297

Pedagogika voľného času a metodika záujmových činností

048 446 4227, +421 917 231 757 / livia.nemcova@umb.sk


doc. PaedDr. Lucia Pašková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11298

Všeobecná a vývinová psychológia

048 446 4722 / lucia.paskova@umb.sk


doc. Mgr. Lenka Ďuricová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11548

Všeobecná a vývinová psychológia

048 446 4724 / lenka.duricova@umb.sk


PhDr. Patrícia Zólyomiová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11295

Základy edukačných vied

048 446 4761 / patricia.zolyomiova@umb.sk


PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11272

Sociálna psychológia

048 4464725 / beata.zitniakova-gurgova@umb.sk


Mgr. Petra Fridrichová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11507

Všeobecná didaktika

048 446 4524 / petra.fridrichova@umb.sk


Mgr. Karina Zošáková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/45872

Základy edukačných vied (semináre)

Všeobecná didaktika

048 446 4323 / karina.zosakova@umb.sk


PaedDr. Jana Stehlíková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11515

Odlišnosti psychického vývinu

048 4464718 / jana.stehlikova@umb.sk


PaedDr. Magdaléna Kremnická

Všeobecná didaktika

Sociálna psychológia (seminár)

048 44647145 / magdalena.kremnicka@umb.sk

c) Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.




VUPCH osôb zabezpečujúcich profilové predmety tvoria prílohy akreditačného spisu študijného programu a Žiadosti o udelenie akreditácie a sú evidované v internom Akademickom informačnom systéme AiS2. Zároveň študentom sprístupňujeme informácie na osobných profiloch zamestnancov pod hlavičkami príslušných katedier. Aktuálne ide o členov a členky Katedry psychológie PF UMB (https://www.pdf.umb.sk/katedry/katedra-psychologie/clenovia-a-clenky-katedry.html), členky Katedry pedagogiky a andragogiky - prof. PhDr. Soňa Kariková, PhD., doc. PaedDr. Lenka Rovňanová, PhD., doc. Mgr. Lívia Nemcová, PhD. (https://www.pdf.umb.sk/katedry/katedra-pedagogiky-a-andragogiky/clenovia-katedry.html).

VUPCH všetkých vyučujúcich sa nachádzajú v akademickom informačnom systéme AiS2 https://ais2.umb.sk/ais/start.do

d) Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).

doc. Mgr. Mariana Cabanová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11291

Inkluzívna pedagogika

048 446 4863 / mariana.cabanova@umb.sk


doc. Mgr. Jaroslav Cepko, PhD.

www.portalvs.sk/regzam/detail/11561

Analytické čítanie a písanie

048 446 7318 / jaroslav.cepko@umb.sk


PaedDr. Janka Stehlíková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11515

Odlišnosti psychického vývinu

048 4464718 / jana.stehlikova@umb.sk


prof. PaedDr. Dana Hanesová, PhD.

profesor

dana.hanesova@umb.sk

048 446 4913

Základy edukačných vied

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11254

 

doc. PaedDr. Lenka Rovňanová, PhD.

docent

lenka.rovnanova@umb.sk

048 446 4759

048 446 4222

Základy edukačných vied

Všeobecná didaktika

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11654

 

doc. PhDr. Zlata Vašašová, PhD.

docent

zlata.vasasova@umb.sk

048 446 4723

Dejiny psychológie Psychológia osobnosti

Psychológia kreativity

Psychológia rodiny

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11576

 

doc. Mgr. Lívia Nemcová, PhD.

docent

livia.nemcova@umb.sk

048 446 4227; +421917231757

Základy edukačných vied

Pedagogika voľného času a metodika záujmových činností

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11297

 

doc. Mgr. Lenka Ďuricová, PhD.

docent

lenka.duricova2@umb.sk

0484464724

Psychológia rodiny

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11548


doc. PhDr. Ľubor Pilárik, PhD.

docent

lubor.pilarik@umb.sk

0484464716

Psychológia osobnosti

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10644


doc. PaedDr. Miriam Spodniaková Pfefferová, PhD.

docent

miriam.spodniakova@umb.sk

048 446 7433, 048 446 7204

Informatika pre učiteľov

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11382


doc. RNDr. Marek Skoršepa, PhD.

docent

marek.skorsepa@umb.sk

048 446 7349

Digitálne technológie v škole

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11359


doc. Mgr. Miloš Taliga, PhD.

docent

milos.taliga@umb.sk

048 446 7314

Analytické čítanie a písanie

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11553


doc. Mgr. Ivan Chorvát, M.A., CSc.

docent

ivan.chorvat@umb.sk

048 446 7324

Tvorba a prezentácia záverečných prác

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8865


PaedDr. Lucia Pašková, PhD.

docent

lucia.paskova@umb.sk

048 446 4722

Psychológia kreativity

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11298


PhDr. Patrícia Zólyomiová, PhD.

odborná asistentka

patricia.zolyomiova@umb.sk

048 446 4761

Základy edukačných vied

Inkluzívna pedagogika

Orientačná prax

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11295

 

Mgr. Zuzana Heinzová, PhD.

odborná asistentka

zuzana.heinzova@umb.sk

048 446 4711

Dejiny psychológie

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11280

 

Mgr. Petra Fridrichová, PhD.

odborná asistentka

petra.fridrichova@umb.sk

048 446 4524

Všeobecná didaktika

Orientačná prax

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11507

 

Mgr. Jaroslav Cepko, PhD.

odborný asistent

jaroslav.cepko@umb.sk

048 446 7318

Analytické čítanie a písanie

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11561

 

Mgr. Michal Šedík, PhD.

odborný asistent

michal.sedik@umb.sk

048 446 7320

Analytické čítanie a písanie

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11330

 

Mgr. Ivan Souček, PhD.

odborný asistent

ivan.soucek@umb.sk

0484467324

Tvorba a prezentácia záverečných prác

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18486

 

Mgr. Roman Hofreiter, PhD.

odborný asistent

roman.hofreiter@umb.sk

048 446 7323

Tvorba a prezentácia záverečných prác


Mgr. Karina Zošáková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/45872?

Základy edukačných vied

Všeobecná didaktika

048 446 4323 / karina.zosakova@umb.sk


PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11272?

Sociálna psychológia

048 4464725 / beata.zitniakova-gurgova@umb.sk


Doc. PaedDr. Ivana Rochovská, PhD.

Teória výchovy a vzdelávania

Didaktika primárneho vzdelávania

048 4464854

Ivana.rochovska@umb.sk


PaedDr. Monika Brozmanová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/30081?

Teória výchovy a vzdelávania

Didaktika primárneho vzdelávania

0484464851

monika.brozmanova@umb.sk


PaedDr. Magdaléna Kremnická, PhD.

Všeobecná didaktika

Sociálna psychológia

048 44647145 / magdalena.kremnicka@umb.sk



prof. PhDr. Tatiana Sedová, CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18489

Dejiny filozofie 19. a 20. storočia

048 446 7317 / tatiana.sedova@umb.sk


doc. Mgr. Ulrich Wollner, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11322

Dejiny antickej filozofie

Dejiny stredovekej filozofie

Základy politológie

048 446 7318 / ulrich.wollner@umb.sk


doc. Mgr. Martin Schmidt, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11314

Metafyzika

Logická argumentácia

Úvod do filozofie jazyka

Dejiny novovekej filozofie

048 446 7321 / martin.schmidt@umb.sk


doc. PhDr. Andrea Klimková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14726

Úvod do etiky

Akademická etika

Didaktika FNOS 1

048 446 7316 / andrea.klimkova@umb.sk


doc. Mgr. Miloš Taliga, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11553

Dejiny novovekej filozofie

Epistemológia

Analytické čítanie a písanie

048 446 7314 / milos.taliga@umb.sk


PhDr. Daniela Kováčová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18737

Súčasné etické teórie

Filozofická antropológia

Metódy výskumu v etike

Argumentácia v etike

048 446 7316 / daniela.kovacova@umb.sk


doc. Ing. Jana Marasová PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11215

Základy ekonomiky

048 446 2617 / jana.marasova@umb.sk


Ing. Ján Kollár, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/25049

Základy ekonomiky

048 446 2651 / jan.kollar@umb.sk


Mgr. Michal Šedík, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11330

Analytické čítanie a písanie

Úvod do filozofie

Dejiny filozofie 19. a 20. storočia

Estetika

Filozofia kultúry

048 446 7320 / michal.sedik@umb.sk


doc. Mgr. Jaroslav Cepko, PhD.

www.portalvs.sk/regzam/detail/11561

Analytické čítanie a písanie

Dejiny stredovekej filozofie

Dejiny antickej filozofie

048 446 7318 / jaroslav.cepko@umb.sk


Mgr. Jana Štefaňáková, PhD.

www.portalvs.sk/regzam/detail/9325

Základy nemčiny;

Nemčina pre prax

048/446 5109 / jana.stefanakova@umb.sk


doc. Mgr. Imrich Nagy, PhD.

www.portalvs.sk/regzam/detail/11400

Základy latinčiny

048/446 7114 / imrich.nagy@umb.sk


Natalia Kalnychenko, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/51692

Základy ruštiny

048 446 5062 / natalia.kalnychenko@umb.sk


doc. Mgr. Gabriela Olchowa, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11489

Základy poľštiny

048 446 5062 / gabriela.olchowa@umb.sk


Mgr. Eva Reichwalderová, PhD.

www.portalvs.sk/regzam/detail/11483

Základy španielčiny

048/446 5133 / eva.reichwalderova@umb.sk


Mgr. François Schmitt, PhD.

www.portalvs.sk/regzam/detail/11479

Základy francúzštiny

048/446 5129 / francois.schmitt@umb.sk


PhDr. Jana Pecníková, PhD.

www.portalvs.sk/regzam/detail/25058

Základy francúzštiny

Interkultúrna komunikácia

048/446 5132 / jana.pecnikova@umb.sk


Mgr. Veronika Gondeková, PhD.

www.portalvs.sk/regzam/detail/31317

Akademická slovenčina pre cudzincov

048/446 5142 / veronika.gondekova@umb.sk


doc. PhDr. Anita Huťková, PhD.

www.portalvs.sk/regzam/detail/11476

Efektívna komunikácia

048/446 5141 / anita.hutkova@umb.sk


prof. PhDr. Soňa Kariková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11259

Odlišnosti psychického vývinu

048 446 4617, +421 915 839 159 / sona.karikova@umb.sk


prof. PaedDr. Dana Hanesová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11254

Základy edukačných vied

048 446 4913 / dana.hanesova@umb.sk


doc. PaedDr. Lenka Rovňanová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11654

Všeobecná didaktika

048 446 4759, 048 446 4222 / lenka.rovnanova@umb.sk


doc. PhDr. Zlata Vašašová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11576

Všeobecná a vývinová psychológia,

Sociálna psychológia

Psychológia kreativity

048 446 4711, 048/446 4725 / zlata.vasasova@umb.sk


doc. Mgr. Lívia Nemcová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11297

Pedagogika voľného času a metodika záujmových činností

048 446 4227, +421 917 231 757 / livia.nemcova@umb.sk


doc. Mgr. Mariana Cabanová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11291

Inkluzívna pedagogika

048 446 4863 / mariana.cabanova@umb.sk


PaedDr. Janka Stehlíková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11515

Odlišnosti psychického vývinu

048 4464718 / jana.stehlikova@umb.sk

PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11272

Sociálna psychológia

048 4464725 / beata.zitniakova-gurgova@umb.sk


doc. Mgr. Lenka Ďuricová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11548

Všeobecná a vývinová psychológia

048 446 4724 / lenka.duricova2@umb.sk


doc. PaedDr. Miriam Spodniaková Pfefferová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11382

Informatika pre učiteľov

048 446 7433, 048 446 7204 / miriam.spodniakova@umb.sk


doc. RNDr. Marek Skoršepa, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11359

Digitálne technológie v škole

048 446 7349, 048 446 7435 / marek.skorsepa@umb.sk

doc. Mgr. Ivan Chorvát, M.A., CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8865

Tvorba a prezentácia záverečných prác

Základy sociológie

Rodina, príbuzenstvo a intimita

048 446 7324 / ivan.chorvat@umb.sk


PaedDr. Lucia Pašková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11298

Všeobecná a vývinová psychológia

Psychológia kreativity

048 446 4722 / lucia.paskova@umb.sk


PhDr. Patrícia Zólyomiová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11295

Základy edukačných vied

Inkluzívna pedagogika

Orientačná prax

048 446 4761 / patricia.zolyomiova@umb.sk


Mgr. Zuzana Heinzová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11280

Sociálna psychológia

048 446 4711 / zuzana.heinzova@umb.sk


Mgr. Petra Fridrichová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11507

Všeobecná didaktika

Orientačná prax

048 446 4524 / petra.fridrichova@umb.sk


Mgr. Hana Kocurová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/34404

Všeobecná didaktika

048 446 4760 / hana.kocurova@umb.sk


Mgr. Ivan Souček, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18486

Tvorba a prezentácia záverečných prác

048 446 7324 / ivan.soucek@umb.sk


Mgr. Roman Hofreiter, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11612

Tvorba a prezentácia záverečných prác

Základy sociológie

048 446 7323 / roman.hofreiter@umb.sk


doc. PaedDr. Július Lomenčík, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11580

Verejný odborný prejav

048 446 51 34 / julius.lomencik@umb.sk


prof. PaedDr. Vladimír Patráš, CSc.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15456

Profesionálne čítanie

048 446 5136 / vladimir.patras@umb.sk


Mgr. Ing. Miroslava Knapková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18472

Základy práva

048 446 2653 / miroslava.knapkova@umb.sk


Mgr. Nikola Pacalajová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/34403

Základy práva

048 446 2312 / nikola.pacalajova@umb.sk


PhDr. Kamila Koza Beňová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11660

Rodina, príbuzenstvo a intimita

048 446 6412 / kamila.benova@umb.sk


Mgr. Karina Zošáková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/45872

Základy edukačných vied (semináre)

Všeobecná didaktika

048 446 4323 / karina.zosakova@umb.sk


PaedDr. Magdaléna Kremnická

Všeobecná didaktika

Sociálna psychológia (seminár)

048 44647145 / magdalena.kremnicka@umb.sk


Mgr. Diana Ďuricová

Sociálna psychológia (semináre)

048 4464714 / diana.duricova@umb.sk

e) Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam (s uvedením kontaktov).

prof. PhDr. Eva Sollárová, CSc.

profesor

0484464717 /

eva.sollarova@umb.sk

Vzťah medzi školskou spôsobilosťou a inteligenciou detí predškolského veku.


doc. PaedDr. Lada Kaliská, PhD.

docent

0484464717 /

lada.kaliska@umb.sk

Emocionálna inteligencia a konflikty žiakov základných a stredných škôl.

Sexuálne obťažovanie v školskom prostredí.


doc. Mgr. Lenka Ďuricová, PhD.

docent

0484464724 / lenka.duricova2@umb.sk

Self-koncept žiakov ZŠ vo vzťahu k ich záujmom (voľnočasovým preferenciám).


doc. PhDr. Ľubor Pilárik, PhD.

docent

0484464716 /

lubor.pilarik@umb.sk

Stratégie regulácie emócií v súvislosti s osobnostnými črtami „Temnej triády“ u adolescentov.


doc. PhDr. Zlata Vašašová, PhD.

docent

0484464723 /

zlata.vasasova@umb.sk

Pripravenosť učiteľov na dištančné vzdelávanie žiakov v období covid 19.

Školské hodnotenie na základných a stredných školách v období dištančného vzdelávania.


PaedDr. Lucia Pašková, PhD.

docent

0484464722 / lucia.paskova@umb.sk

Mentálne zdravie v kontexte depresie u žiakov staršieho školského veku.


Mgr. Zuzana Heinzová, PhD.

odborný asistent

0484464711 /

zuzana.heinzova@umb.sk

Súvislosť osobnej a sociálnej zodpovednosti a výkonovej motivácie u adolescentov dospelých.


PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD.

odborný asistent

0484464725 / beata.zitniakova-gurgova@umb.sk

Komparácia sebapoňatia nadaných žiakov a žiakov z bežných tried ZŠ.

Kyberšikana u adolescentov.

Komparácia žiakov bežných tried a žiakov v triedach pre nadané deti v dimenziách perfekcionizmu.

Význam pohybu na subjektívnu pohodu u adolescentov počas pandémie Covid-19.

Telesné sebaponímanie u adolescentov.


Mgr. Ing. Eva Virostková Nábělková, PhD.

odborný asistent

0484464718 /

eva.nabelkova@umb.sk

Vybrané emocionálne charakteristiky detí školského veku vo vzťahu k ich rodinnému zázemiu.


Mgr. Michaela Souček Vaňová, PhD.

odborný asistent

0484464714

michaela.vanova@umb.sk

Pohľad učiteľov na úlohu školského psychológa v škole, očakávania a skúsenosti so spoluprácou.


PaedDr. Jana Stehlíková, PhD.

odborný asistent

0484464718 / jana.stehlikova@umb.sk

Šikanovanie u žiakov na druhom stupni základných škôl.

Reaktívna a proaktívna agresia u žiakov staršieho školského veku.

Kyberšikanovanie u žiakov stredných školách.


Mgr. Simona Weissová, PhD.

odborný asistent

0484464714 /

simona.weissova@umb.sk

Vzťah miery všímavosti a ekologickej úzkosti u študentov stredných škôl.



doc. Mgr. Ulrich Wollner, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11322

1. Kontraktualistické koncepty v antickej politickej filozofii.

2. Plútarchova politická filozofia.

3. Rothbardovo chápanie politickej slobody.

048 446 7318 / ulrich.wollner@umb.sk


doc. Mgr. Martin Schmidt, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11314

1. Ontológia jednotlivín (holé jednotliviny, substancie, teória zhlukov a pod.).

2. Moderné formy nominalizmu a realizmu (transcendentné univerzálie, imanentné univerzálie, trópy a pod.).

3. Ontologické aspekty identity (identita nerozlíšiteľných, Leibnizov zákon identity, diachrónna identita, problém identických častíc a pod.).

048 446 7321 / martin.schmidt@umb.sk


doc. PhDr. Andrea Klimková, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14726

1. Problém naratívnej identity Ch. Taylora

2. Etika vnímania P. Virilia

3. Altruizmus v kontexte evolučnej etiky

048 446 7316 / andrea.klimkova@umb.sk


doc. Mgr. Miloš Taliga, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11553

1. Gettierov problém a pokusy o jeho riešenie.

2. Úloha argumentácie pri poznávaní.

3. Analýza epistemologických teórií 20. a 21. storočia.

4. Skepticizmus a možnosť poznania.

048 446 7314 / milos.taliga@umb.sk


Mgr. Michal Šedík, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11330

1. Filozofia umenia A. C. Danta.

2. Kultúra ako filozofický problém.

3. Estetika v diele S. Kierkegaarda.

4. Problém mimézis vo filozofii umenia a estetike.

5. Koncepcia umenia vo filozofii A. Schopenhauera.

048 446 7320 / michal.sedik@umb.sk


doc. Mgr. Jaroslav Cepko, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11561

1. Problém výchovy v Platónovom dialógu Lachés.

2. Foucault a antická filozofia.

3. Význam redukcie v diele Bonaventúru z Bagnoregia.

048 446 7318 / jaroslav.cepko@umb.sk


PhDr. Daniela Kováčová, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18737

1. Podoby antropologizmu v poklasickej filozofii.

2. Morálka ako filozofický problém.

3. Analýza existenciálne orientovaných koncepcií 20. a 21. storočia.

048 446 7316 / daniela.kovacova@umb.sk

f) Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác.

VUPCH školiteľov záverečných prác sú evidované v internom Akademickom informačnom systéme AiS2. Zároveň študentom sprístupňujeme informácie na osobných profiloch zamestnancov pod hlavičkami príslušných katedier. Aktuálne ide o členov a členky Katedry psychológie (https://www.pdf.umb.sk/katedry/katedra-psychologie/clenovia-a-clenky-katedry.html ).

VUPCH všetkých školiteľov sa nachádzajú v akademickom informačnom systéme AiS2 https://ais2.umb.sk/ais/start.do

g) Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu (meno a kontakt).

Lenka Švajková - učiteľstvo psychológie a učiteľstvo anglického jazyka a literatúry – 1. stupeň, 3. rok


Kristína Vajdová - učiteľstvo psychológie a učiteľstvo výtvarného umenia – 1. stupeň, 3. rok

Bc. Janka Gordianová

učiteľstvo histórie a učiteľstvo filozofie a občianskej náuky, 2. stupeň, 2. rok štúdia

janka.gordianova@student.umb.sk


Bc. Denis Dulovics

učiteľstvo histórie a učiteľstvo filozofie a občianskej náuky, 2. stupeň, 2. rok štúdia

denis.dulovics@student.umb.sk

h) Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD., 0484464725, https://www.pdf.umb.sk/bgurgova/

doc. Mgr. Jaroslav Cepko, PhD.

048 446 7318 / jaroslav.cepko@umb.sk

https://www.ff.umb.sk/jcepko

i) Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Študijný/študijná referent/tka

Mgr. Romana Duchlanská

Mgr. Marián Lakomčík


Mgr. Janka Korčoková

0484464267 romana.duchlanska@umb.sk

0484464262 marian.lakomcik@umb.sk

0484464264 janka.korcokova@umb.sk


Koordinátor pre tvorbu rozvrhu

Mgr. Michaela Souček Vaňová, PhD.

0484464714 michaela.vanova@umb.sk


Koordinátorka pre tvorbu rozvrhu tzv. učiteľského spoločného základu

PhDr. Patrícia Zólyomiová, PhD.

0484464761 patricia.zolyomiova@umb.sk


PaedDr. Lucia Pašková, PhD.

048 446 4722

lucia.paskova@umb.sk


Koordinátor kreditového systému štúdia

PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD.

0484464725

beata.zitniakova-gurgova@umb.sk


Koordinátor kreditového systému štúdia za PF UMB

Mgr. Marián Lakomčík

04844 4262 marian.lakomcik@umb.sk


Referentka pre medzinárodné vzťahy a mobility

Ing. Anita Dienešová

0484464226 anita.dienesova@umb.sk

Koordinátorka pre študentov so špecifickými potrebami


doc. PaedDr. Vlasta Belková, PhD.

0484464755, 0484464759

vlasta.belkova@umb.sk


Psychologické poradenstvo

doc. PaedDr. Lada Kaliská, PhD.

0484464717

lada.kaliska@umb.sk


prof. PhDr. Eva Sollárová, PhD.

0484464717

eva.sollarova@umb.sk


PaedDr. Jana Stehlíková, PhD.

0484464718 jana.stehlikova@umb.sk


PaedDr. Lucia Pašková, PhD.

0484464722

lucia.paskova@umb.sk


Mgr. Michaela Souček Vaňová, PhD.

0484464714 michaela.vanova@umb.sk


PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD.

0484464725

beata.gurgova@umb.sk


Mgr. Zuzana Heinzová, PhD.

0484464711

zuzana.heinzova@umb.sk


Pastoračné poradenstvo

doc. ThDr. Albín Masaryk, PhD.

0484464911

albin.masarik@umb.sk


doc. PaedDr. Viktória Šoltésová, PhD.

0484464230, 0484464917

viktoria.soltesova@umb.sk


Sociálne poradenstvo

doc. PhDr. Alžbeta Brozmanová Gregorová, PhD.

0484464784 alzbeta.gregorova@umb.sk

Mgr. Jana Šolcová, PhD.


0484464784

jana.solcova@umb.sk

PhDr. Katarína Kurčíková, PhD.

0484464525 katarina.kurcikova@umb.sk


PhDr. Michaela Šavrnochová, PhD.

0484464525 michaela.savrnochova@umb.sk

Právne poradenstvo


Mgr. Jakub Dzimko

0484463149

jakub.dzimko@umb.sk


JUDr. Ľubica Saktorová PhD., LL.M., M.A.

lubica.saktorova@umb.sk


Špeciálno-pedagogické poradenstvo

PhDr. Patrícia Zólyomiová, PhD.

0484464761 patricia.zolyomiova@umb.sk



Študijná referentka

Mgr. Erika Paulenková

048 446 7475 / erika.paulenkova@umb.sk


Referentka pre medzinárodnú spoluprácu (mobility)

Mgr. Margaréta Krkošová

048 446 6728 / margareta.krkosova@umb.sk

8. Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

PF UMB prevádzkuje spolu 140 PC, 181 NB+AiO a 9 tabletov pre potreby edukačnej a vedeckej práce a pre zabezpečenie prevádzky. Všetci tvoriví zamestnanci disponujú PC so zapojením na internet. Ďalej disponuje nasledovným technickým vybavením: scanner (19), kopírovacie stroje (4), tlačiarne (64), multifunkčné tlačiarne (24), dataprojektory (50), interaktívne tabule (6), kamery (19), fotoaparáty (24), CD prehrávače (5) , DVD prehrávače (4), premietacie plátna (12), videokonferenčné systémy (28), softvérové vybavenie (72).

Materiálne a technické vybavenie vyučujúcich zabezpečujúcich študijný program je na dobrej úrovni. Každý z nich má v pracovni vlastnú PC stanicu alebo notebook s pripojením na internet a každá kancelária je vybavená telefónnou linkou. Zamestnanci tiež majú k dispozícii tlačiareň, scanner, kopírovací stroj a DVD prehrávač, web kamery, čo výrazne pozitívne prispieva k príprave a realizácii výučby študijného programu modernými metódami.

Katedry sú vybavené modernou didaktickou technikou vo vlastnej učebni (dataprojektor, TV), ale aj v ostatných prednáškových a seminárnych miestnostiach fakulty je nainštalovaná didaktická technika podobnej kvality (počítač s pripojením na internet, dataprojektor, interaktívna tabuľa). V roku 2021 sme vybavili 26 učební videokonferenčným systém pre hybridné a dištančné vyučovanie. PF UMB prevádzkuje spolu 140 PC, 181 NB+AiO a 9 tabletov pre potreby edukačnej a vedeckej práce a pre zabezpečenie prevádzky. Všetci tvoriví zamestnanci disponujú PC so zapojením na internet. Ďalej disponuje nasledovným technickým vybavením: scanner (19), kopírovacie stroje (4), tlačiarne (64), multifunkčné tlačiarne (24), dataprojektory (50), interaktívne tabule (6), kamery (19), fotoaparáty (24), CD prehrávače (5) , DVD prehrávače (4), premietacie plátna (12), videokonferenčné systémy (28), softvérové vybavenie (72).

Materiálne a technické vybavenie vyučujúcich zabezpečujúcich študijný program je na dobrej úrovni. Každý z nich má v pracovni vlastnú PC stanicu alebo notebook s pripojením na internet a každá kancelária je vybavená telefónnou linkou. Zamestnanci tiež majú k dispozícii tlačiareň, scanner, kopírovací stroj a DVD prehrávač, web kamery, čo výrazne pozitívne prispieva k príprave a realizácii výučby študijného programu modernými metódami.

Katedry sú vybavené modernou didaktickou technikou vo vlastnej učebni (dataprojektor, TV), ale aj v ostatných prednáškových a seminárnych miestnostiach fakulty je nainštalovaná didaktická technika podobnej kvality (počítač s pripojením na internet, dataprojektor, interaktívna tabuľa). V roku 2021 sme vybavili 26 učební videokonferenčným systém pre hybridné a dištančné vyučovanie.

Študenti majú verejne dostupných 6 počítačov. Pre potreby výučby sú počítačmi vybavené 2 učebne, v ktorých je 20 PC. Ďalších 8 učební je vybavených multimediálnou a výpočtovou technikou. Takmer všetky priestory budovy PF sú zabezpečené tak, aby sa študenti mohli zo svojich notebookov bezdrôtovo pripojiť na Internet (Access Point). Softwarové vybavenie pozostáva z: MS Windows (operačný systém), Office 365 (balíček obslužných programov), ESET, KASPERSKY (antivírusový software), ADOBE READER, PDF CREATOR, SPSS (štatistický balík). Vyššie uvedené materiálne a technické vybavenie je garanciou optimálnej kvality vzdelávacieho procesu.

Vyučovací proces je na PF UMB zabezpečovaný v 37 učebniach, z toho je 10 odborných a špecializovaných učební (telocvičňa). Dve najväčšie učebne (s kapacitou dva krát 78 študentov) boli zrenovované vrátane ich zariadenia. Všetky učebne sú vybavené kompletnou IKT technikou (plazma, dataprojektor), PC v počte 60, ktoré sú používané na výučbu všetkými katedrami fakulty nezávisle. Výmena, údržba a oprava školského nábytkového vybavenia učební je vykonávaná priebežne. Pre skvalitnenie vyučovacieho procesu PF UMB vybudovala niekoľko odborných učební: učebňu pre Katedru sociálnej práce s kapacitou 30 študentov, dve učebne pre Katedru hudobnej kultúry s kapacitou pre 40 študentov, špeciálnu koncertnú miestnosť a tzv. tančiareň (kde sa realizujú aj sociálno-psychologické tréningy s cieľom psycho-motorického rozvoja a prehĺbenia sebapoznania), dve odborné učebne na Katedre elementárnej a predškolskej pedagogiky, dve špeciálne učebne na Katedre výtvarnej kultúry - modelovňa, plastická a priestorová tvorba a špeciálny multimediálny ateliér, ďalšie učebne špecializované na sociálno-psychologické tréningy.

PF UMB v rámci zlepšenia podmienok pre štúdium a prácu zamestnancov školy vybudovala nasledovné zariadenia: bezbariérový prístup do všetkých budov prináležiacich fakulte, vrátane parkovacích miest, kamerový systém, zabezpečila parkovacie miesta pred areálom fakulty pre študentov, uskutočnila renováciu priestorov v bloku C a AB a renováciu vstupných priestorov areálu fakulty. V priestoroch PF UMB sa nachádza Copycentrum, ktoré poskytuje tlačiarenské a kopírovacie služby, viazanie a laminovanie dokumentov a predaj kancelárskeho papiera. Pedagogická študovňa sa nachádza na 1. poschodí Študentského domu 5 a poskytuje 55 študijných miest. Štúdium je možné prezenčne.

Katedra psychológie disponuje miestnosťou pre poskytovanie poradenských služieb a psycholaboratórium, kde sú k dispozícii psychodiagnostické nástroje a Biofeedback prístroj pre meranie psychofyziologických funkcií a ich tréning.

Fakulta zabezpečuje výučbu študijných programov vo dvoch budovách na Tajovského ulici. Počet učební na Tajovského ulici je 50, kapacita 1713 miest. Priestorové zabezpečenie študijného programu nie je budované katedrovo, ale fakultne, preto sa zabezpečenie študijného programu realizuje v rôznych fakultných učebniach.

Všetky učebne, používané na realizáciu študijných programov, sú vybavené počítačom pripojeným na internet, projekčnou technikou s ozvučením a sú v dosahu bezdrôtového pripojenia na internet. Výučba sa uskutočňuje aj v moderne vybavených veľkých prednáškových miestnostiach: Aula Beliana (620 miest, klimatizácia a tlmočnícke zariadenie), učebňa F145 (40 miest), učebňa F335 (82 miest), učebňa K040 (60 miest), učebňa K012 (60 miest) a učebňa K037 (53 miest). Priestorové zabezpečenie zahŕňa aj konferenčnú miestnosť FF UMB F021 (30 miest).

Študenti majú možnosť využívania samoobslužného kopírovacieho stroja umiestneného v budove na Tajovského 40. Počet počítačov na fakulte je takmer 600 kusov. Viac ako dve tretiny tvoria prenosné počítače a tablety, všetky sú s možnosťou pripojenia na internet. V pedagogickom procese je používaných 161 počítačov. Počet tlačiarní je takmer 170, počet dataprojektorov je 26 a počet skenerov 12. Na fakulte sú sieťové prvky SANET – pripojenie na internet s rýchlosťou nad 2 Mb/s a komplexné pripojenie do bezdrôtového internetu Eduroam.

Využívanie metropolitnej siete UMB sa riadi smernicou č. 1/2018 Prevádzkový poriadok Metropolitnej siete Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

b) Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

Všetky informácie o študijnom programe vrátane informačných listov predmetov sú dostupné v Akademickom informačnom systéme (AiS2) a na webových stránkach fakulty. Sylaby predmetov, kritériá splnenia podmienok na získanie kreditov a kvalitatívneho hodnotenia sú zverejnené na webových stránkach jednotlivých vyučujúcich alebo v systéme LMS MOODLE, vždy v príslušnom kurze k predmetu. Priebeh štúdia od prijímacích skúšok až po štátne skúšky je riadený prostredníctvom AIS2. Pre podporu prezenčnej a dištančnej výučby sa využíva systém LMS MOODLE, pre komunikáciu a spätnú väzbu AIS2 a e-mail. Každý študent má zriadenú e-mailovú univerzitnú adresu a schránku, z ktorej má priamy prístup do Univerzitnej knižnice a jej databáz. Na všetkých ŠD je prístup na internet priamo na izbách, väčšina učební má wifi pokrytie, ktoré sa neustále rozširuje. Študenti sa môžu pripojiť na internet aj na chodbách Katedry psychológie PF UMB. Katedra psychológie na svojej webovej stránke, ktorá je súčasťou fakulty, zverejňuje aktuálne oznamy pre študentov a študentky. V sekciách učiteľov poskytuje informácie o vyučovaných predmetoch a v samostatnej sekcii ponúka publikácie a učebné texty na siahnutie. Študenti môžu využívať všetky softvérové programy, na ktoré má univerzita zakúpené licencie. Okrem všeobecných počítačových programov Microsoft Office 365 a okrem ďalších špecifických grafických, či hudobných programov sú to najmä programy pre podporu ich výskumu: SPSS 19.0: program na spracovanie štatistických údajov, Štatistický program UNISTAT, ATLAS –TI: program na spracovanie dát kvalitatívneho výskumu a iné. Z každého školského PC sa dá pripojiť na platené databázy publikačných výstupov, ku ktorým máme licencovaný univerzitný prístup. Na vyučovaní, ktoré sa týka edukačných vied, pracujú študenti najmä s databázami ako WOS, SCOPUS, EBSCO, SCIENCE DIRECT.

Učitelia zabezpečujúci študijný program sa aktívne podieľajú na tvorbe učebných materiálov k jednotlivým predmetom študijného programu. Sú autormi a spoluautormi vysokoškolských učebníc a učebných textov z oblasti edukačných vied. V predajni publikácií OZ Pedagóg si môžu študenti zakúpiť publikácie, ktoré vydali pracovníci a pracovníčky PF UMB. Pre realizáciu študijného programu je k dispozícii dostačujúce materiálne, technické a informačné zabezpečenie, ktoré je priebežne inovované a aktualizované. Študenti a učitelia majú k dispozícii v mieste uskutočňovania programu knižnice a študovne (C 106), v ktorých je zabezpečená dostupnosť študijnej literatúry, učebníc, monografií, domácich a zahraničných časopisov v oblasti edukačných vied. Tieto zdroje sú pravidelne dopĺňané na základe návrhov učiteľov zabezpečujúcich študijný program. Viaceré informačné zdroje sú zabezpečené pomocou internetu. Softvérové vybavenie je tiež priebežne aktualizované.

Knižnično-informačné služby zabezpečuje aj Univerzitná knižnica Univerzity Mateja Bela na centrálnych pracoviskách na Tajovského 40 a 51, na dislokovaných pracoviskách na každej fakulte. Poskytuje absenčné, prezenčné, konzultačné, rešeršné, referenčné, kopírovacie služby a prístup na internet 54 hodín týždenne; online služby a prístup k elektronickým informačným zdrojom 24 hodín denne. Knižničných fond obsahuje viac ako 277 000 vedeckých a odborných monografií, skrípt, vysokoškolských učebníc, zborníkov, encyklopédií, slovníkov a iných typov dokumentov. Akvizícia sa v spolupráci s pedagógmi riadi aktuálnymi študijnými a vedeckovýskumnými úlohami univerzity. Súčasťou fondu je 251 titulov periodík, z toho 120 zahraničných. Záverečné a kvalifikačné práce obhájené na univerzite sú od roku 2009 prístupné v elektronickej podobe. Viac ako 700 skrípt, vysokoškolských učebníc a učebných textov vydaných univerzitou je dostupných prostredníctvom Virtuálnej študovne UMB. Cez webové sídlo knižnice sú dostupné ďalšie databázy: ACM, ProQuest Central, ProQuest Ebook Central, SpringerLink, Springer Nature, Wiley Online Library. Podporujeme tiež prístup k plnotextovým databázam Cambridge Journals, Emerald a vzdelávacím videám na platforme HSTalks.

Referát absenčných výpožičiek na Tajovského 40 je centrálnym strediskom absenčných služieb. Používateľom poskytuje na absenčnú výpožičku viac ako 87 000 knižných dokumentov. Otváracie hodiny: pondelok – piatok od 9.00 do 16.00 h. Pracovisko poskytuje medziknižničnú výpožičnú službu. V Univerzálnej študovni na Tajovského 51 je prezenčne dostupných viac ako 16 500 knižných dokumentov a 134 titulov periodík. Vo fonde študovne sú zastúpené všetky študijné odbory. Otváracie hodiny študovne: pondelok – streda od 8.30 do 21.00 h, štvrtok – piatok od 8.30 do 16.00 h. Súčasťou študovne je Európske dokumentačné centrum. Študovňa spravuje depozit záverečných a kvalifikačných prác v tlačenej podobe.

V Pedagogickej študovni na Ružovej 15 je prezenčne dostupných viac ako 6 500 knižných publikácií, 39 titulov periodík a 125 didaktických hier a pomôcok. Otváracie hodiny študovne: pondelok – streda od 9.00 do 21.00 h, štvrtok – piatok od 9.00 do 16.00 h. Súčasťou Pedagogickej študovne je Centrum pre pedagogickú prax a didaktické pomôcky AMOS a skupinová študovňa.

Knižnično-informačné služby zabezpečuje Univerzitná knižnica Univerzity Mateja Bela v centrálnych pracoviskách na Tajovského 40 a 51, v dislokovaných pracoviskách na každej fakulte aj formou čiastkových knižníc na katedrách. Čiastková knižnica Katedry filozofie obsahuje najnovšie tituly z odboru filozofia, ktoré sú študentom prístupné prezenčne. Univerzitná knižnica poskytuje absenčné, prezenčné, konzultačné, rešeršné, referenčné, kopírovacie služby a prístup na internet 54 hodín týždenne; online služby a prístup k elektronickým informačným zdrojom 24 hodín denne.

Knižničný fond obsahuje viac ako 277 000 vedeckých a odborných monografií, skrípt, vysokoškolských učebníc, zborníkov, encyklopédií, slovníkov a iných typov dokumentov. Akvizícia sa v spolupráci s pedagógmi riadi aktuálnymi študijnými a vedeckovýskumnými úlohami univerzity. Súčasťou fondu je 251 titulov periodík, z toho 120 zahraničných. Záverečné a kvalifikačné práce obhájené na univerzite sú od roku 2009 prístupné v elektronickej podobe. Viac ako 700 skrípt, vysokoškolských učebníc a učebných textov vydaných univerzitou je dostupných prostredníctvom Virtuálnej študovne UMB.

Univerzitná knižnica spravuje prístup do databáz z národných projektov – scientometrické databázy Web of Science, Scopus a plnotextové vedecké databázy ACM, ProQuest Central, ProQuest Ebook Central, ScienceDirect, SpringerLink, Springer Nature, Wiley Online Library. Z vlastných zdrojov podporuje prístup k plnotextovým databázam Cambridge Journals, Emerald a vzdelávacím videám na platforme HSTalks.

Referát absenčných výpožičiek na Tajovského 40 je centrálnym strediskom absenčných služieb. Používateľom poskytuje na absenčnú výpožičku viac ako 87 000 knižných dokumentov. Otváracie hodiny sú v pondelok až piatok od 9.00 do 16.00 h. Pracovisko poskytuje medziknižničnú výpožičnú službu.

V Univerzálnej študovni na Tajovského 51 je prezenčne dostupných viac ako 16 500 knižných dokumentov a 134 titulov periodík.

Vo fonde študovne sú zastúpené všetky študijné odbory. Otváracie hodiny študovne: pondelok – streda od 8.30 do 21.00 h, štvrtok – piatok od 8.30 do 16.00 h. Súčasťou študovne je Európske dokumentačné centrum. Študovňa spravuje depozit záverečných a kvalifikačných prác v tlačenej podobe.

Špecializované študovne sa nachádzajú na všetkých fakultách univerzity a sú dostupné pre univerzitné študentstvo i zamestnanectvo. Súčasťou ekonomickej študovne je Samovzdelávacie stredisko určené predovšetkým na samostatné štúdium cudzích jazykov prostredníctvom preplatenej online služby MacMillan Campus.

Realizácia študijných programov je podporovaná aj informáciami prostredníctvom webovej stránky fakulty. Každý vyučujúci má k dispozícii vlastný nastaviteľný profil, na ktorom si vytvára webovú podporu predmetov obsahujúcu aj konkrétne informačné zdroje potrebné na realizovanie predmetu. Webová stránka fakulty poskytuje aj databázu publikácií akademických zamestnancov fakulty, z ktorých časť je študentom prístupná v elektronickej podobe.

c) Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

V každom informačnom liste predmetu je uvedená forma vyučovania. Akonáhle IL obsahuje príznak kombinovaná alebo dištančná forma, vyučujúci má povinnosť vytvoriť ku predmetu interaktívny kurz cez systém pre podporu e-learningu LMS Moodle. Využívanie portálu študentmi aj zamestnancami sa riadi Smernicou č.3/2016 o využívaní e-learningu na UMB, ktorá je prístupná hneď v úvode prostredia (https://lms.umb.sk/). Každý študent je na začiatku štúdia (1. ročníky) podrobne inštruovaný v zmysle využívania e-learningovej podpory, najčastejšie v rámci predmetov k úvodu do štúdia. V prípade problémov a otázok využíva ďalšie konzultačné hodiny študijných poradcov, alebo vyučujúcich. Každý vyučujúci na začiatku semestra aktualizuje kurz a zašle študentom informácie o prístupoch (heslá). V kurzoch sa nachádzajú okrem sylabov a podmienok ku ukončeniu odkazy na online hodiny cez MS Teams, prípadne ZOOM, videá prednášok s výkladom, rôzne zadania k úlohám, podporné fóra a diskusie, ankety, študijné materiály a iné aktivity. Prostredníctvom kurzov môže prebiehať aj hodnotenie študentov. V prípade potreby (napr. aktuálna pandemická situácia) prechádzame aj v prípade prezenčnej výučby plynulo na dištančnú formu vzdelávania vo všetkých predmetoch na všetkých stupňoch štúdia a zabezpečovanie kvality vyučovania touto formou pravidelne monitorujeme a vylepšujeme na základe podnetov od študentov, ktorí sa prieskumov zúčastňujú.

E-learningové vzdelávanie sa na univerzite riadi smernicou č. 3/2016 o využívaní e-learningu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Vyučujúci majú možnosť požiadať o akreditáciu svojich e-kurzov komisiu pre akreditáciu e-kurzov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Od roku 2011 je inštalovaný univerzitný systém na manažovanie elektronickej výučby LMS Moodle. E-learningový portál je súčasťou univerzitných informačných systémov a je prístupný vyučujúcim i študujúcim po zadaní hesla.

Počas dištančného vzdelávania sa všetky predmety vyučované v rámci študijných programov FF UMB realizujú jednotne prostredníctvom portálu LMS Moodle (predovšetkým distribúcia študijných materiálov, zber zadaní, testovanie študentstva či iné dištančné formy hodnotenia) a platformy MS Teams, ktorá slúži ako telekomunikačný nástroj na online komunikáciu so študentstvom, realizáciu prednášok, konzultácií a pod. Základné informácie ku každému realizovanému kurzu sa nachádzajú na portáli LMS Moodle, ktorý sa stal zjednocujúcou komunikačnou platformou pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie a v období výlučne dištančného vzdelávania.

Filozofická fakulta sa na prechod z prezenčného na dištančné vzdelávanie pripravila tiež technickým zabezpečením učební umožňujúcim hybridnú výučbu, teda kombináciu prezenčnej a dištančnej metódy výučby paralelne. Pri náhlom prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie (v čase vypuknutia pandémie) mali vyučujúci možnosť modifikovať požiadavky na úspešné absolvovanie predmetu prispôsobením foriem priebežného a záverečného hodnotenia pri zachovaní obsahových štandardov predmetu a stanovenej časovej záťaže.

Univerzitné pracovisko Ústav informatizácie a komunikácie UMB spolu s fakultou zabezpečuje školenia o používaní platforiem a zverejňuje inštruktážne videá, napr. k práci v LMS Moodle: https://lms.umb.sk/course/view.php?id=88&lang=sk alebo využívaniu platformy MS Teams: https://lms.umb.sk/course/view.php?id=2823

d) Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

Spolupráca so školami:

Súkromná ZŠ u Filipa Ružová 13, Banská Bystrica;

ZŠ Ďumbierska 17, Banská Bystrica;

Divadlo z pasáže, Lazovná 252/21, Banská Bystrica;

Spolupráca so školskými psychologičkami, učiteľkami a vychovávateľkami, ktoré participujú na service learningových projektoch študentov a študentiek ŠP učiteľstvo psychológie (v kombinácii). Spomínané odborníčky sa zúčastňujú prednášok na špecifické témy, prípadne sú sprievodcami pri exkurziách študentov a študentiek v týchto organizáciách.

Spolupráca s akademickými pracoviskami:

Katedra psychologie FF UP v Olomouci;

Katedra pedagogické a školní psychologie OU v Ostrave;

Katedra psychologie jihočeskáuniverzita, České Budejovice;

Katedra psychologie FSS MU Brno;

Katedra psychologie FF UK Praha;

Queens College of the City University of New York;

Foundation for Developing Emotional Intelligence Bulharsko.

Spolupráca spočíva v nasledovnom: pozvané prednášky renomovaných odborníkov – incoming a outcoming, študentské stáže a mobility; výskumná, publikačná a projektová spolupráca, účasť študentov na vedeckých a odborných podujatiach. Pedagogické fakulty na slovenských univerzitách – expertízna, recenzná a oponentská činnosť pri posudzovaní projektov a dizertačných prác, členstvo v odborovej komisii a účasť v komisiách pre štátne skúšky a obhajoby dizertačných prác

Katedra filozofie spolupracuje pri zabezpečovaní odbornej praxe v učiteľských študijných programoch s týmito inštitúciami:

• Odbor sociálnych služieb a zdravotníctva Banskobystrického samosprávneho kraja, Nám SNP 23, Banská Bystrica;

• Stredoslovenská galéria, Dolná 8, Banská Bystrica.

Okrem toho má Filozofická fakulta UMB uzavreté zmluvy o spolupráci s mnohými inštitúciami vedeckého, kultúrneho,

vzdelávacieho, športového i spoločenského zamerania:

• IPV Inštitút priemyselnej výchovy, s. r. o, charakteristika spolupráce: organizačné zabezpečenie študijných programov FF

UMB v rozširujúcom štúdiu,

• Poľský inštitút Bratislava, charakteristika spolupráce: spolupráca pri zabezpečení stretnutí a prednášok na FF UMB,

• Verein Österreichisches Sprachdiplom Deutsch, charakteristika spolupráce: realizácia skúšok na diplom z nemeckého jazyka,

• základné a stredné školy, charakteristika spolupráce: realizácia pedagogickej praxe,

• Centrum voľného času JUNIOR, charakteristika spolupráce: realizácia odbornej praxe študentstva trénerstva.

e) Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.

UMB ponúka študentom a študentkám bohaté možnosti sociálneho športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia. V oblasti športových aktivít ponúka možnosť zapojiť sa do viacerých športových klubov (atletický klub, basketbalové družstvo žien, gymnastický klub, triatlonový klub TRIAN, hokejový univerzitný tím, horoklub, karate klub, klub juda). Klub športu pre všetkých ponúka študentstvu tieto pohybové aktivity: plaváreň, športové hry – florbal, futbal, volejbal, fitness – posilňovňa, Power Zumba, Country tance, jumping, klasická a športová masáž. Bližšie informácie je možné nájsť na http://www.sportklub.umb.sk/.

V oblasti umeleckého využitia priamo na UMB fungujú tri umelecké súbory (https://www.pdf.umb.sk/v-com-sme-vynimocni/umelecke-subory/): Univerzitný spevácky zbor Mladosť, Univerzitný folklórny súbor Mladosť a Komorný orchester Mladosť. Súbory sú otvorené pre všetkých študentov UMB, pričom primárne pracujú so študentmi a študentkami PF UMB. Sú prevádzkované pod gesciou Katedry hudobnej kultúry PF UMB. Študenti a študentky majú možnosť zapojiť sa aj do aktivít študentského divadelného súboru UNIS, súbor je otvorený pre študentov a študentky, ktorí majú vzťah k divadlu a sami chcú byť jeho súčasťou. University Dance Center ponúka pre študentstvo rôzne tanečné kurzy.

Viac ako 20 rokov UMB spolupracuje aktívne s Centrom dobrovoľníctva, n.o. v Banskej Bystrici, ktoré motivuje študentov a študentky k zapojeniu so do vlastných dobrovoľníckych programov, ale aj do dobrovoľníckych programov iných organizácií a podporuje ich angažovanosť v komunite. Študenti a študentky UMB sa môžu stať účastníkmi programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu. PF UMB je ako jediná univerzita na Slovensku miestnym centrom tejto ceny. Ide o komplexný rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti a charakterové vlastnosti pre reálny život, naplniť svoj potenciál a pomôcť im uspieť v živote. Študenti a študentky našej univerzity môžu stať nielen účastníkmi DofE, ale môžu sa vzdelávať v metodike tohto programu a stať sa vedúcimi programu (https://dofe.umb.sk/).

Pre trávenie voľného času ponúka PF UMB viacero priestorov aj vo svojom areáli, konkrétne bufet a miestnosť pre študentstvo (slúžia na stravovanie); oddychová a študijná miestnosť B003 (miestnosť slúži na relaxáciu, štúdium, stretnutia študentstva, súčasťou miestnosti je aj kuchynka s malým vybavením pre ohrev vlastného jedla); Kaviareň Kolečko, ktorú obsluhujú ľudia s postihnutím a v ktorej predaj kávy slúži aj na scitlivovanie k väčšej vnímavosti k potrebám iných ľudí; oddychová zóna CHILL POINT vytvorená študentstvom je na druhom poschodí v budove A, jedáleň a bufet pod cestou vedúcou k dekanátu PF UMB; Detský kútik PuFkáčik (pre verejnosť ako aj pre deti zamestnanectva či študentstva).

Okrem aktivít ponúkaných priamo zo strany fakulty a univerzity poskytuje bohaté možnosti vyžitia aj mesto Banská Bystrica, s ktorým UMB aktívne spolupracuje a o možnostiach pravidelne informuje študentstvo cez sociálne siete a informačné tabule v priestoroch fakulty.

UMB vytvára študentstvu bohaté možnosti na trávenie voľného času v športovej, kultúrnej, duchovnej a spoločenskej sfére. V oblasti športových aktivít ponúka možnosť zapojiť sa do činnosti viacerých športových klubov (atletický klub, basketbalové družstvo žien, gymnastický klub, hokejový univerzitný tím, horoklub, karate klub, klub džuda). Klub športu pre všetkých je zameraný na tieto pohybové aktivity a činnosti: plaváreň, športové hry – florbal, futbal, volejbal –, posilňovňa, power Zumba, country tance, jumping, klasická a športová masáž.

V umeleckej oblasti fungujú priamo na UMB tri umelecké súbory: Univerzitný spevácky zbor Mladosť, Univerzitný folklórny súbor Mladosť a Komorný orchester Mladosť. Študenti a študentky majú možnosť zapojiť sa aj do aktivít študentského divadelného súboru UNIS. University Dance Center ponúka rôzne tanečné kurzy.

Viac ako 20 rokov UMB aktívne spolupracuje s Centrom dobrovoľníctva, n. o., v Banskej Bystrici, ktoré motivuje študentov a študentky na zapojenie do vlastných dobrovoľníckych programov, ale aj do dobrovoľníckych programov iných organizácií a podporuje ich angažovanosť v komunite.

Študenti a študentky UMB sa môžu stať účastníčkami programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu. UMB je miestnym centrom tejto ceny. Ide o komplexný rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti a charakterové vlastnosti pre reálny život, naplniť svoj potenciál a pomôcť im uspieť v živote. Študenti a študentky našej univerzity sa môžu stať nielen účastníkmi DofE, ale môžu sa vzdelávať v metodike tohto programu a stať sa vedúcimi programu.

Na trávenie voľného času ponúka FF UMB viacero priestorov aj vo svojom areáli. Okrem aktivít ponúkaných priamo zo strany fakulty a univerzity poskytuje bohaté možnosti na trávenie voľného času aj mesto Banská Bystrica, s ktorým UMB aktívne spolupracuje a o možnostiach pravidelne informuje študentstvo cez sociálne siete a informačné tabule v priestoroch fakulty.

f) Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach sa riadia Smernici č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB a sú zverejnené v samostatnej sekcii stránky PF UMB venovanej mobilitám a štúdiu v zahraničí (https://www.pdf.umb.sk/studenti/studujem/erasmus-a-studium-v-zahranici/). Okrem mobilít v rámci programu Erasmus+ sú podporované mobility aj v rámci iných schém, aktívna spolupráca v tejto oblasti je s organizáciou SAIA. Referát medzinárodnej spolupráce a mobilít sprostredkúva tiež možnosti stáží. PF UMB každoročne v septembri organizuje Dni mobilít, na ktorých študentov informuje o možnostiach mobilít a stáži. Informácie sú tiež študentom v dostatočným časovým predstihom pre podávaním prihlášok zasielané formou fakultného newslettera. Výzva na podávanie prihlášok na mobility je zverejnená každý rok v prvej polovici zimného semestra. Záujemcovia o mobilitu predkladajú prihlášku a motivačný list. V prihláške majú možnosť označiť výber 3 prijímajúcich inštitúcií, o ktoré majú záujem. Následne sa uskutočňuje predvýber účastníkov, ktorý pozostáva z hodnotenia zaslaných podkladov a osobného pohovoru. Študenti si vyberajú univerzity, na ktorých môžu študovať svoj odbor a špecializáciu. V spolupráci s katedrovými koordinátormi a Referátom medzinárodnej spolupráce a mobilít vopred pripravia predbežný študijný plán. Výsledky predvýberov sú základom pre zostavenie žiadosti o grant, ktorá sa každoročnej predkladá Národnej agentúre programu Erasmus+. Výsledky predvýberov sú študentom oznámené po pridelení grantu Národnou agentúrou. Nasleduje etapa praktickej administratívnej prípravy mobilít. Ide o komunikáciu s partnerskými inštitúciami a nomináciu študentov. Študent pošle partnerskej inštitúcii Learning Agreement a ďalšie dokumenty podľa požiadavky partnera (výpis známok zo štúdia, doklad o zabezpečenom ubytovaní, prípadne jazykový certifikát). Referát medzinárodnej spolupráce a mobilít pripravuje finančnú zmluvu a sprevádza študenta v procese zabezpečovania poistenia, ubytovania a samotného vycestovania. Po návrate z mobility je získané hodnotenie za predmety absolvované na prijímajúcej inštitúcii zapísané do akademického systému AIS. Predmety mimo uznaných povinných predmetov sú zapísané podľa preferencie študenta (ako povinne voliteľný, resp. voliteľný predmet).

Uznávanie kreditov v systéme ECTS je umožnené vďaka precíznemu monitorovaniu mobilitných aktivít v etape pred, počas aj po mobilite. Pred mobilitou sa maximálna pozornosť venuje motivovaniu študentov a sprostredkovaniu komunikácie medzi študentmi a prijímajúcimi inštitúciami tak, aby bolo možné vypracovať pre každého študenta realistický personalizovaný študijný plán (learning agreement) zohľadňujúci požiadavky, ktoré študenti majú naplniť doma, a zároveň aj možnosti, ktoré ponúka prijímajúca inštitúcia. Learning agreement zostáva aj v ďalších fázach realizácie mobility kľúčovým a záväzným dokumentom. Počas mobility Referát medzinárodnej spolupráce a mobilít v úzkej spolupráci s katedrovými koordinátormi poskytuje priebežnú podporu študentom vyslaným na mobilitu. Akýkoľvek prípadný nesúlad medzi záväzkami definovanými v learning agreemente a realitou na prijímajúcej inštitúcii sa rieši tak, aby študent mal možnosť získať potrebné ECTS kredity za obdobie mobility. Študent má možnosť včas upozorniť na nezrovnalosti v kurikulách tak, aby mohlo byť navrhnuté vhodné riešenie situácie v spolupráci všetkých zúčastnených strán. Po mobilite pracovníčky Referátu medzinárodnej spolupráce a mobilít v spolupráci so Študijnými oddeleniami fakúlt a katedrovými koordinátormi potvrdia uznanie ECTS kreditov získaných v zahraničí. PF UMB podporuje tiež uznávanie kombinovaných (blended) a virtuálnych mobilít v súlade s platnou domácou a európskou legislatívou.

Podpora individuálnych mobilít študentov a zamestnancov je základnou prioritou UMB v oblasti internacionalizácie. Táto priorita je zakotvená v Dlhodobom zámere UMB, v Stratégii internacionalizácie, v Erasmus Policy Statement UMB a v smernici č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB. Na fakultnej úrovni je v platnosti smernica č. 1/2020 o študentských zahraničných študijných pobytoch, praktických stážach, jazykových kurzoch a ich vzťahu k štúdiu na FF UMB.

Stratégia internacionalizácie UMB (dostupná na https://www.umb.sk/en/international/) definuje kľúčové princípy a priority v zmysle aktivít a oblastí záujmu v medzinárodnej spolupráci. Uvádzajú sa v nej 3 hlavné strategické ciele:

a) internacionalizácia obojsmerne – UMB podporuje mobilitné aktivity prichádzajúcich a odchádzajúcich študentov, pedagógov a zamestnancov vo všetkých prístupných mobilitných rámcoch a grantových programoch. Vytvára príležitosti na tvorbu finančných zdrojov na realizáciu mobility v rámci medziuniverzitných partnerstiev;

b) transverzálna internacionalizácia – prítomnosť medzinárodnej dimenzie vo všetkých činnostiach vrátane vzdelávania, vedy a rozvoja UMB je chápaná ako výsledok vnútornej inštitucionálnej synergie a zároveň cieleného kultivovania spojení s univerzitnými partnermi v zahraničí;

c) viacjazyčná univerzita – UMB aktívne presadzuje politiku rôznorodosti, viacjazyčnosti a otvorenosti kultúrneho dialógu.

V súlade so spoločnou filozofiou všetkých fakúlt je absolvovanie mobility ponúkané každému študentovi UMB. Kritériá prideľovania mobilít, definované v smernici č. 4/2019, zohľadňujú na prvom mieste záujem UMB vyslať na mobilitu čo najväčší počet študentov, v druhom rade vyhovieť záujmu o opakovanú mobilitu alebo o jej predĺženie. Zvyšovanie študentskej mobility sa osobitne podporuje v 3. stupni štúdia, kde je absolvovanie študijného alebo výskumného pobytu v zahraničí integrálnou súčasťou väčšiny študijných programov ponúkaných na UMB.

V súlade s Erasmus Policy Statement UMB na 2021 – 2028 základným nástrojom podpory mobilít ostane program Erasmus+. Tento program je implementovaný na úrovni všetkých štrukturálnych jednotiek UMB a jeho administrácia podlieha vnútorným predpisom UMB. Cieľom UMB je zapojiť sa do všetkých kľúčových akcií Erasmus+, do všetkých čiastkových aktivít a výziev podľa potreby akademickej obce. UMB sa systematicky venuje precíznej administrácii akcie Erasmus+ KA1, ktorá dlhodobo prináša univerzite pozitívne výsledky v oblasti internacionalizácie.

UMB sa zaviazala presadzovať automatické uznávanie výsledkov štúdia získaných v rámci individuálnych mobilít študentov v smernici č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB. Nutnosť riadne implementovať túto požiadavku sa vzťahuje na vysielané mobility na štúdium. Uznávanie kreditov v systéme ECTS je umožnené vďaka precíznemu monitorovaniu mobilitných aktivít v etape pred mobilitou, počas nej i po nej. Pred mobilitou sa maximálna pozornosť venuje motivovaniu študentov a sprostredkovaniu komunikácie medzi študentmi a prijímajúcimi inštitúciami tak, aby bolo možné vypracovať pre každého študenta realistický personalizovaný študijný plán (learning agreement) zohľadňujúci požiadavky, ktoré študenti majú naplniť doma, a zároveň aj možnosti, ktoré ponúka prijímajúca inštitúcia. Learning agreement zostáva aj v ďalších fázach realizácie mobility kľúčovým a záväzným dokumentom.

Počas mobility referát pre medzinárodnú spoluprácu v úzkej spolupráci s katedrovými koordinátormi poskytuje priebežnú podporu študentom vyslaným na mobilitu. Akýkoľvek prípadný nesúlad medzi záväzkami definovanými v learning agreement a realitou na prijímajúcej inštitúcii sa rieši tak, aby študent mal možnosť získať potrebné ECTS kredity za obdobie mobility. Študent má možnosť včas upozorniť na nezrovnalosti v ponuke predmetov tak, aby mohlo byť navrhnuté vhodné riešenie situácie v spolupráci všetkých zúčastnených strán. Po mobilite pracovníčky referátu pre medzinárodnú spoluprácu v spolupráci so študijnými oddeleniami fakúlt a katedrovými koordinátorkami potvrdia uznanie ECTS kreditov získaných v zahraničí. UMB podporuje tiež uznávanie kombinovaných (blended) a virtuálnych mobilít v súlade s platnou domácou a európskou legislatívou.

Cieľom medzinárodnej vzdelávacej mobility v rámci kľúčovej aktivity 1 (KA1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov) je osobný rozvoj, zlepšenie vzdelávacích výsledkov a zvýšenie zamestnateľnosti študentov, zlepšenie odborných kompetencií zamestnancov, zlepšenie pripravenosti na zmeny z hľadiska modernizácie a internacionalizácie vzdelávacej inštitúcie a zvýšenie kvality vo výučbe a učení. Všetky podporované aktivity musia mať pozitívny a dlhodobý vplyv nielen na účastníkov, ale aj na zapojené inštitúcie.

Mobility Erasmus+ v rámci projektov 103 (mobilita jednotlivcov medzi krajinami programu) a 107 (mobilita jednotlivcov medzi krajinami programu a partnerskými krajinami) kľúčovej akcie KA1 sa realizujú na základe bilaterálnych zmlúv uzatvorených medzi vysokoškolskými inštitúciami. V programe Erasmus+ musí mať každá vysokoškolská inštitúcia platnú chartu ECHE.

Organizácia individuálnych mobilít sa riadi smernicou č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB. Výzva na podávanie prihlášok na mobility je zverejnená každý rok v prvej polovici zimného semestra. Záujemcovia o mobilitu predkladajú prihlášku a motivačný list. V prihláške majú možnosť označiť výber 3 prijímajúcich inštitúcií, o ktoré majú záujem. Následne sa uskutočňuje predvýber účastníkov, ktorý pozostáva z hodnotenia zaslaných podkladov a osobného pohovoru. Hodnotenými kritériami výberu sú:

- prospech (max. 40 %),

- účasť na Študentskej vedeckej konferencii alebo iná forma reprezentácie UMB v oblasti športu, umenia a pod. (max. 10 %),

- iné aktivity v prospech UMB/fakulty/katedry vrátane dobrovoľníckych aktivít (max. 15 %),

- jazyková príprava (max. 10 %),

- motivácia (max. 10 %),

- predbežný študijný plán max 15 %.

Je nevyhnutné, aby si študenti vyberali univerzity, na ktorých môžu študovať svoj odbor a špecializáciu. V spolupráci s katedrovými koordinátorkami a referátom pre medzinárodnú spoluprácu vopred pripravia predbežný študijný plán.

Výsledky predvýberov sú základom na zostavenie žiadosti o grant, ktorá sa každoročne predkladá Národnej agentúre programu Erasmus+. Výsledky predvýberov sú študentom oznámené po pridelení grantu Národnou agentúrou. Nasleduje etapa praktickej administratívnej prípravy mobilít. Ide o komunikáciu s partnerskými inštitúciami a nomináciu študentov. Študent pošle partnerskej inštitúcii learning agreement a ďalšie dokumenty podľa požiadavky partnera (výpis známok zo štúdia, doklad o zabezpečenom ubytovaní, prípadne jazykový certifikát).

Referát pre medzinárodnú spoluprácu pripravuje finančnú zmluvu a sprevádza študenta v procese zabezpečovania poistenia, ubytovania a samotného vycestovania. Po návrate z mobility je získané hodnotenie za predmety absolvované na prijímajúcej inštitúcii zapísané do akademického systému AIS.

Univerzita má uzatvorených približne 130 bilaterálnych dohôd, ďalšie sú uzatvorené na úrovni jednotlivých fakúlt. Referát pre medzinárodnú spoluprácu sprostredkúva tiež možnosti stáží. Filozofická fakulta má okrem zmlúv ERASMUS+ uzatvorené bilaterálne zmluvy o spolupráci a študentstvo má možnosť využiť ďalšie projektové či iné zmluvné možnosti štúdia v zahraničnej inštitúcii.

Zmluvy sa v pravidelných intervaloch obnovujú na základe histórie spolupráce a na podnet katedier sa uzatvárajú nové zmluvy. Ich zoznam je zverejnený na webovej stránke fakulty.

9. Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

Podmienkou účasti na prijímacom konaní je ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou. Obsah prijímacích skúšok je spresnený v tézach, ktoré dostane každý uchádzač o štúdium a budú zverejnené na www.pdf.umb.sk. Podmienky prijímacieho konania sú každoročne prehodnocované a aktualizované. Vychádzajúc z Novely Zákona o vysokých školách, počas mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsob prijímania na výchovu a vzdelávanie, spôsob hodnotenia a spôsob ukončovania výchovy a vzdelávania určuje ministerstvo školstva v súlade s opatreniami Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.“ Štúdium vo všetkých programoch a formách sa realizuje v slovenskom jazyku, je preto potrebné ovládanie slovenského jazyka na úrovni B2. Odporúča sa, aby uchádzač zo zahraničia preveril a dokladoval svoje zvládanie slovenského jazyka:

-         maturitnou skúškou zo slovenského jazyka alebo;

-         certifikátom ECL (European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages) o ovládaní slovenského jazyka na úrovni B2;

-         certifikátom o ovládaní slovenského jazyka na úrovni B2 vydaný jazykovou školou zaradenou v sieti škôl a školských zariadení Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky (zoznam je dostupný na webovej stránke https://www.minedu.sk/siet-skol-a-skolskych-zariadeni-slovenskej-republiky/).

Ovládanie slovenského jazyka môže byť u zahraničných uchádzačov preverené testom a/alebo pohovorom v slovenskom jazyku. Doklad o zdravotnej spôsobilosti sa nevyžaduje.

Uchádzač musí mať ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou a všeobecný rozhľad. Mal by mať predpoklady pre logické uvažovanie a analytické myslenie. Musí vedieť čítať odborný text s porozumením.


Podmienky prijímacieho konania na štúdium v akademickom roku 2022/2023: https://www.ff.umb.sk/uchadzaci/ponuka-studia-2022-2023

b) Postupy prijímania na štúdium.

Ponuka štúdia je zverejňovaná na web stránke fakulty najneskôr dva mesiace pred posledným dňom na podanie prihlášky na štúdium. Uchádzači sa prihlasujú na štúdium podaním prihlášky v papierovej alebo elektronickej forme v termínoch stanovených UMB. Doklady o úspešnom absolvovaní maturitnej skúšky pre prijatie na bakalárske študijné programy je potrebné doručiť na študijné oddelenie. Definitívne rozhoduje o prijatí uchádzača dekanka fakulty. Dekanka PF UMB má právo na základe aktuálneho stavu v počtoch uchádzačov na príslušný program rozhodnúť o nekonaní prijímacích skúšok alebo ich niektorej časti.

V prípade mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu je možné akceptovať ako alternatívnu formu prijímacieho konania študijný prospech dosahovaný uchádzačom počas stredoškolského štúdia a na polroku posledného ročníka z profilových predmetov (slovenský jazyk, matematika, anglický jazyk, psychológia a biológia), ktoré by boli súčasťou písomného vedomostného testu.

Akademický senát PF UMB každoročne schvaľuje Zásady konania prijímacích skúšok na PF UMB v Banskej Bystrici. Prihlášky sa prijímajú v termíne, ktorý je zverejnený, zvyčajne do 31.3. príslušného akademického roka. V procese prijímacieho konania sa berie do úvahy prospech dosahovaný uchádzačom počas stredoškolského štúdia a na polroku posledného ročníka. Podmienkou pre zaradenie do rozhodovania prijímacieho konania je dodanie maturitného vysvedčenia. Konkrétne podmienky a požiadavky na vykonanie prijímacej skúšky a jej súčasti sú v predpísanom termíne zverejnené (písomné testy) Tieto požiadavky súvisia so špecifikami a osobnostnými predpokladmi uchádzača, ktoré majú zabezpečiť úspešné štúdium, efektívne vynakladanie verejných prostriedkov na štúdium, ako aj možnosti fakulty.

O prijatí resp. neprijatí rozhoduje poradie, ktoré sa získa zoradením uchádzačov podľa dosiahnutého počtu bodov, v prípade, že je prijímacia skúška zložená z dvoch častí, poradie je určené po súčte bodov z každej súčasti. Môže byť stanovená podmienka, že každá súčasť musí byť naplnená minimálne polovičným počtom bodov. V prípade, že uchádzač v niektorej súčasti nedosiahol podmienku polovičného počtu bodov, je to dôvodom pre rozhodnutie o neprijatí.

V prípadoch po ukončení procesu prijímania prihlášok na štúdium, keď počet uchádzačov výrazne neprevyšuje, je rovný, alebo nižší ako plánovaný počet prijatia, môže dekan rozhodnúť o prijatí bez prijímacích skúšok. O tomto rozhodnutí sú uchádzači včas upovedomení písomne.

Poradie uchádzačov sa určí na základe (I) priemeru koncoročných vysvedčení uchádzača a (II) priemeru za predmet občianska náuka (alebo ekvivalentný predmet), pričom za (I) môže uchádzač získať max. 60 a za (II) max. 40 zo 100 bodov.

V prípade uchádzačov o štúdium učiteľstva filozofie v kombinácii sa body sčítavajú za obe ucelené časti študijného programu (aprobácie) a až po tomto súčte sa stanovuje celkové poradie uchádzačov na daný študijný program.

Uchádzač zo zahraničia predloží ekvivalentné doklady o ukončenom stredoškolskom vzdelaní a certifikát o ovládaní slovenského jazyka na úrovni B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky.


Študijný poriadok Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pre študentov študijných programov akreditovaných od 1. 1. 2013,

link: https://www.ff.umb.sk/studium/studijny-poriadok-umb/ čl. 9.

c) Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.

Na štúdium so začiatkom v AR 2021/22 sa prihlásilo 43 uchádzačov. Prijatých bolo 31 uchádzačov a na štúdium sa zapísalo 18 študentov na Pedagogickú fakultu, zvyšní študenti (13 študentov) sú kmeňoví študenti Fakulty prírodných vied UMB.

Plánovaný počet študentov na prijatie v AR 2021/2022 – 28, prihlásení študenti – 34, zapísaní študenti – 9.

10. Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu sa realizujú v súlade so Smernicou č. 3/2021 o hodnotení a rozvoji kvality vzdelávania na PF UMB (https://www.pdf.umb.sk/o-fakulte/system-kvality/smernice-a-pokyny-na-urovni-pf-umb.html).

Na hodnotenie a rozvoj kvality vzdelávania sa na PF UMB používajú tieto postupy a nástroje v rôznej periodickej frekvencii:

-         prieskum spokojnosti študentov s kvalitou výučby a učiteľom v rámci konkrétneho predmetu,

-         prieskum spokojnosti študentov s kvalitou praxe v špecializovanom výučbovom zariadení PF UMB,

-         prieskum spokojnosti študentov so špecifickými potrebami,

-         vyhodnotenie spokojnosti študentov s kvalitou výučby počas mobility v zahraničí,

-         prieskum spokojnosti zahraničných študentov na mobilite na PF UMB,

-         mapovanie potrieb a námetov na rozvoj kvality študijným poradcom,

-         elektronická schránka podnetov a pripomienok,

-         hodnotenie pedagogického procesu a učiteľa formou pedagogického pozorovania,

-         prieskum spokojnosti študentov s priestorovým, materiálnym a technickým zabezpečením študijného programu,

-         hodnotenie praxe zo strany špecializovaných výučbových zariadení PF UMB,

-         hodnotenie študijných programov zo strany absolventov,

-         hodnotenie absolventov a študijných programov zo strany relevantných zamestnávateľov,

-         zisťovanie uplatnenia absolventov študijného programu v praxi,

-         ďalšie prieskumy a hodnotenia podľa aktuálnych potrieb.


Všetky uvedené postupy sa analyzujú na rôznych úrovniach (hlavná zabezpečujúca osoba, vedenie katedry, prodekan), čo určuje spomínaná smernica. Z každého výstupu vzťahujúceho sa k hodnoteniu a kvalite vzdelávania sa vyhotovuje správa. Správa obsahuje okrem hodnotenia aj návrh prijatých opatrení pre zabezpečenie a rozvoj kvality vzdelávania. Tieto správy sú archivované.

Študenti majú možnosť prostredníctvom anonymnej ankety o kvalite výučby štandardne uskutočňovanej cez elektronické platformy hodnotiť kvalitu zabezpečovania výučby predmetov v študijných programoch.

Postupy hodnotenia kvality študijného programu určuje smernica č. 2/2022 Pravidlá hodnotenia kvality vzdelávania na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, link: https://www.umb.sk/app/cmsFile.php?disposition=i&ID=6748

b) Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Evalvačný proces je v súlade so smernicou 3/2021 o hodnotení a rozvoji kvality vzdelávania na PF UMB (https://www.pdf.umb.sk/app/cmsFile.php?disposition=a&ID=22489).

V priebehu semestra zodpovedné osoby zisťujú spokojnosť študentov s vyučovaním každého predmetu v študijnom programe, pričom výsledky analyzujú a zapracovávajú pre nasledujúce obdobia. Hodnotenie predmetu sa zameriava na prístup vyučujúceho počas semestra (tvorba pozitívnej atmosféry, prístup rešpektujúci autentickosť a empatiu vyučujúceho), využívanie aktivizujúcich a inovatívnych foriem výučby, transparentnosť hodnotenia, akceptácia spätnej väzby študentov, prínos a limity vyučovania daného predmetu. Vzhľadom na pandemickú situáciu sa Správa o hodnotení kvality vzdelávania PF UMB za AR 2020/2021 zameriava na hodnotenie spokojnosti študentov predovšetkým s dištančnou formou výučby a prináša globálny nárast spokojnosti študentov s realizovaním dištančnej formy vyučovania zo 68,14% (ZS 2020/2021) na 85,0% v (LS 2020/2021). 93% respondentov (N=156) deklarovalo pravidelnosť vyučovacieho procesu, orientácia v systéme elektronickej podpory Moodle je veľmi dobrá až výborná (86%; N=156). 81% (N=156) respondentov vyjadrilo spokojnosť s prístupom vyučujúceho k dištančnej forme výučby čo bol nárast oproti ZS (2020/2021) o 12,86%. PF UMB je v súčasnosti veľmi dobre pripravená na dištančnú (alebo hybridnú – kombinovanú) výučbu. Všetky učebne sú vybavené hybridnými setmi, ktoré sa už v letnom semestri použili, či už pre hybridnú výučbu alebo dištančnú výučbu (napr. študenti a študentky v karanténe), čo však vyžaduje aj zodpovedajúce digitálne zručnosti učiteľa. Vyučujúci prednášajú z triedy s kvalitným vybavením aj počas dištančnej formy štúdia, kedy nie sú odkázaní na pasívny prístup kvôli kamere v PC/notebooku, ale môžu pracovať s tabuľou a pohybovať sa v priestore počas špecifických metód výučby, a to nielen v umeleckých a praktických predmetoch. PF mapovala záujem tvorivých zamestnancov o vzdelávanie sa v oblasti rozvíjania digitálnych zručností a zrealizovala niekoľko online podujatí k predstaveniu a aktívnemu využívaniu nových foriem, metód a webových platforiem vo výučbe. Vypracované kvalitné materiály a postupy budú naďalej využívané v podpore dennej formy štúdia aj po obdobiach, v ktorých je prezenčná forma výučby obmedzená. Správa o hodnotení kvality vzdelávania PF UMB za AR 2020/2021 = https://www.pdf.umb.sk/app/cmsSiteAttachment.php?ID=5395

Výsledky študentských ankiet na FF UMB, link: https://www.ff.umb.sk/studium/ankety/

c) Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Výsledky spätnej väzby absolventov študijného programu informujú o spokojnosti absolventov s programom učiteľstvo psychológie (v kombinácii) nakoľko na 6 stupňovej škále (A=1; B=1,5; C=2; D=2,5; E=3; Fx=4) bolo priemerné hodnotenie absolventov 1,24. Pri analýze tejto globálnej spokojnosti sme sa zamerali na niekoľko konkrétnych oblastí, ktorých spokojnosť bola opätovne hodnotená na škále A-F (A=1; B=1,5; C=2; D=2,5; E=3; Fx=4). V nasledujúcej časti uvádzame konkrétne položky a ich priemerné hodnotenie absolventami študijného programu:

Vhodnosť (skladba) predmetov tvoriacich študijný program vzhľadom na deklarovaný profil absolventa = 1,32.

Logická postupnosť a nadväznosť predmetov = 1,24.

Obsah študijného programu reaguje na aktuálne poznatky = 1,25.

Možnosť výberu povinne voliteľných predmetov rozvíjajúcich odbornú profiláciu = 1,43.

Možnosti štúdia odborných predmetov v cudzom jazyku = 2,23.

Rozvrh výučby = 1,7.

Kvalita služieb študijného oddelenia v poskytovaní informácií a pomoci študentom = 1,36.

Dostupnosť a využívanie internetu a počítačovej techniky = 1,35.

Vybavenosť univerzitnej knižnice dostupnými literárnymi zdrojmi = 1,34.

Materiálne a technické zázemie pre štúdium: učebne, študovne, materiálne a technické zázemie pre študentov so špecifickými potrebami = 1,21.

Možnosť absolvovať časť štúdia v zahraničí = 2,09.

Možnosť výberu výberových predmetov v rámci univerzity = 1,39.

Informovanosť o podmienkach a priebehu štúdia študijného programu = 1,48.

V súvislosti s opatreniami na zvýšenie kvality študijného programu sme sa zamerali na zvýšenie počtu predmetov vyučovaných v cudzom jazyku, ako aj hľadaním nových univerzitných stredísk pre nadviazanie spolupráce v rámci programu Erazmus, ktorý by študentom umožňoval absolvovať časť štúdia v zahraničí o čom svedčí aj vzrastajúci počet záujemcov o takéto štúdium.

(bližšie na https://www.pdf.umb.sk/spolupraca/medzinarodna-spolupraca.html)

Spokojnosť študentov s rozvrhom sa snažíme zvyšovať zaradením hybridnej formy vyučovania ako i možnosti upravovať rozvrh v prvých týždňoch semestra, či absolvovať vyučovanie vybraných predmetov formou blokového vyučovania). Knižničný fond budovaný v rámci Univerzitnej knižnice, ale aj formou dislokácie publikácií do čiastkových knižníc UK UMB je zabezpečovaný z finančných prostriedkov PF UMB, prostriedkov pridelených jednotlivým grantovým úlohám, ale aj formou darov.  

Výsledky hodnotenia študijných programov v závere štúdia, link: https://www.ff.umb.sk/studium/ankety/.

Absolventi sa ako zainteresované strany tiež podieľali na úprave študijného programu.

11. Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).

Smernica č. 6/2021 Knižničný poriadok Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici

https://www.library.umb.sk/univerzitna-kniznica-umb/dokumenty/kniznicny-poriadok-univerzity-mateja-bela.html

Možnosti ubytovania a stravovania študentov https://www.umb.sk/studium/student/sprava-ucelovych-zariadeni-umb/

Internátny poriadok študentských domovov SÚZ UMB https://www.umb.sk/studium/student/sprava-ucelovych-zariadeni-

umb/informacie/internatny-poriadok.html

Smernica o školnom a poplatkoch spojených so štúdiom a udeľovaním vedecko-pedagogických titulov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici na akademický rok 2023/2024

https://www.ff.umb.sk/studium/skolne-poplatky-za-studium/smernica-c-7-2022-o-skolnom-a-poplatkoch-spojenych-so-studiom-za-rok-2023-2024.html