Opis študijného programu
Študijný program PravBcEx2023 - právo
Štúdium stupeň - I. - bakalársky, forma - externá, typ - jednoodborové štúdium
Názov vysokej školy Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Sídlo vysokej školy Národná 12, 974 01 Banská Bystrica
Názov fakulty Právnická fakulta
Sídlo fakulty Komenského 20, 97400 Banská Bystrica
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Rada pre vnútorný systém kvality UMB
Dátum ostatnej zmeny opisu študijného programu:
05.01.2022
1. Základné údaje o študijnom programe
a) Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
Právo 4854
b) Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
Prvý stupeň 645
c) Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
Banská Belá
e) Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
Akademicky orientovaný študijný program
f) Udeľovaný akademický titul pred menom.
Bc.
g) Forma štúdia.
externá
i) Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
Slovenský
j) Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
3 akademické roky
k) Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
V akademickom roku 2020/2021 bol plánovaný počet študentov 100 na bakalársky stupeň štúdia v externej forme. O prijatie na štúdium na externú formu bakalárskeho stupňa štúdia na PrF UMB uchádzalo celkovo 146 uchádzačov, pričom na štúdium bolo z nich prijatých 111 uchádzačov a do prvého ročníka štúdia sa zapísalo 91 študentov. V akademickom roku 2021/2022 bol plánovaný počet študentov 100 na bakalársky stupeň štúdia v externej forme. O prijatie na štúdium na externú formu bakalárskeho stupňa štúdia na PrF UMB uchádzalo celkovo 136 uchádzačov, pričom na štúdium bolo z nich prijatých 111 uchádzačov a do prvého ročníka štúdia sa zapísalo 82 študentov.
2. Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

Absolventi študijného programu právo na bakalárskom stupni štúdia majú adekvátne vedomosti z jednotlivých právnych odvetví, v rámci ktorých sú vyučované primárne jednotlivé profilové predmety (rímske právo, dejiny práva, teória štátu a práva, ústavné právo, správne právo, občianske právo hmotné a procesné, pracovné právo, medzinárodné právo verejné) a identifikujú vzájomné súvislosti medzi nimi. Chápu interdisciplinárny charakter práva, jeho úzku previazanosť s aplikačnou praxou, význam súdnych rozhodnutí a doktrinálnych názorov.


Absolvent bakalárskeho študijného programu v odbore právo má všetky potrebné vedomosti a znalosti z teórie štátu a práva, deľby moci, princípy fungovania právneho štátu, pozná historické determinanty vývoja práva a jeho kľúčových inštitútov. Má potrebné vedomosti zo správneho práva hmotného i procesného a správneho súdnictva. Ovláda matériu občianskeho hmotného a procesného práva, ako aj základy pracovného práva.


Absolvent študijného programu právo na bakalárskom stupni štúdia ovláda metodológiu výkladu a aplikácie právnych noriem a zisťovania skutkového stavu v rámci jednotlivých právnych odvetví. Orientuje sa v systémoch a spôsoboch získavania právne relevantných informácií (predovšetkým právne predpisy a súvisiace dokumenty, rozhodnutia súdov a správnych orgánov, odborná a vedecká právnická literatúra) a je schopný vyhľadať judikatúru a súčasný stav právnych názorov (doktríny) vo vzťahu ku konkrétnym otázkam. Absolvent sa vyznačuje nezávislým abstraktným, analytickým a kritickým myslením. Vie na potrebnej úrovni komunikovať v slovenskom písomnou aj ústnou formou, prenášať informácie v pracovnom kolektíve i v externom prostredí, obhajovať svoje postoje a návrhy. Dokáže v potrebnom rozsahu argumentovať a odôvodňovať svoje stanoviská, postoje a návrhy.


Absolvent je spôsobilý vykonávať prípravné práce v rámci súdnictva, pracovať ako odborný pracovník v štátnej správe a v samospráve, v oblasti právneho manažmentu alebo v rámci mimovládneho sektora.

b) Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

3342002 Administratívny pracovník v advokátskej kancelárii

3411001 Právny asistent

4416000 Administratívny pracovník v oblasti ľudských zdrojov

3411003 Odborný právny pracovník na súde

3411005 Odborný pracovník prvého kontaktu právnej pomoci

3. Uplatniteľnosť
a) Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu.

Uplatniteľnosť absolventov bakalárskeho študijného programu právo možno hodnotiť napr. prostredníctvom portálu uplatnenie.sk. Podľa najnovších informácií k 30.6.2020 bol celkový počet absolventov študijného programu za rok 2019 spolu 60. Z nich 93 % pokračovalo v ďalšom štúdiu na magisterskom stupni v rovnakom odbore, vo veľkej väčšine na Právnickej fakulte UMB. Nezamestnaným nebol žiadny absolvent programu, tzn., že evidovaná miera nezamestnanosti predstavovala 0 %. 


Drvivá väčšina absolventov pokračovala v štúdiu na magisterskom stupni štúdia v odbore právo, ktorý je fakticky podmienkou ďalšieho uplatnenia absolventov štúdia predovšetkým v tzv. regulovaných povolaniach – advokát, notár, sudca, prokurátor, súdny exekútor, správca konkurznej podstaty, ale obdobne to platí pre právnikov, pôsobiacich v korporátnej sfére (banky), či verejnej správe (obce, mestá, vyššie územné celky, miestna štátna správa). 

b) Prípadne uviesť úspešných absolventov študijného programu.

Mgr. Barbora Klučiarová – právnička Oddelenia štrukturálnych fondov a európskej agendy odboru dohľadu Úradu pre verejné obstarávanie Slovenskej republiky

JUDr. Ing. Simona Smolková – vyššia súdna úradníčka Okresného súdu Brezno

c) Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi (spätná väzba).

Právnická fakulta UMB sa dlhodobo usiluje o veľmi aktívnu spoluprácu so zamestnávateľmi, v rámci ktorej sa usiluje o získavanie potrebnej spätnej väzby. Tá je sprostredkovaná jednak od členov akademických orgánov fakulty a univerzity, ktorí aktívne pôsobia v aplikačnej praxi, ďalej od externých posudzovateľov vnútorného systému kvality (sudcovia, prokurátori, advokáti, notári a pod.) a členov Rady pre vnútorný systém kvality PrF UMB, ktorej členmi sú zástupcovia kľúčových právnických profesií.


Dôkazom pozitívneho hodnotenia kvality programu sú podpísané dohody o spolupráci – napr. s Krajským súdom v Banskej Bystrici, Okresnou prokuratúrou v Banskej Bystrici, Okresným súdom v Banskej Bystrici, Najvyšším súdom SR, Generálnou prokuratúrou SR. Okrem toho je fakulta pravidelným tvorcom vyžiadaných stanovísk a analýz pre Najvyšší súd SR v rámci zjednocovania judikatúry, orgánov verejnej moci a územnej samosprávy (napr. Mesto Banská Bystrica, Banskobystrický samosprávny kraj, Žilinský samosprávny kraj a pod.).

4. Štruktúra a obsah študijného programu
a) Vysoká škola popíše pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe.

Vnútorné štruktúry a procesy pre vytváranie, úpravu a schvaľovanie študijných programov v odboroch a stupňoch, v ktorých má UMB oprávnenie uskutočňovať tieto študijné, ako aj vnútorné štruktúry a procesy pre podávanie žiadostí SAAVŠ o udelenie akreditácie študijného programu v odbore a stupni, v ktorých UMB nemá oprávnenie na uskutočňovanie študijného programu sú stanovené Smernicou UMB č. 1/2021: Vytváranie, úprava a schvaľovanie študijných programov (https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/vnutorny-system-kvality/usmernenia-azakladne-vnutorne-predpisy-vsk-umb/smernica-c-1-2021-vytvaranie-uprava-a-schvalovaniestudijnych-programov-14493.html)


Študijný program stanovuje predpísanú skladbu predmetov, ktoré sa členia na povinné, povinne voliteľné a výberové, pričom tieto predmety dotvárajú profil absolventa podľa preferencií študenta. Medzi povinné predmety patria aj štátne skúšky.


V súlade so Študijným poriadok UMB, študijný plán študenta určuje časovú a obsahovú postupnosť predmetov. Pre študijný program určila PrF UMB odporúčaný študijný plán, ktorý je zostavený tak, aby jeho absolvovaním študent splnil podmienky na úspešné skončenie štúdia v rámci štandardnej dĺžky štúdia zodpovedajúcej študijnému programu. Na základe odporúčaného študijného plánu si študent zostaví svoj osobný študijný plán, pričom pri zostavení osobného študijného plánu môže študent spolupracovať so študijným poradcom – JUDr. Lenkou Ušiakovou, PhD. (www.prf.umb.sk/studium/koordinatori.html)

b) Vysoká škola zostaví odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu.

PrF UMB zostavila odporúčané študijné plány, ktoré sú dostupné na: https://www.prf.umb.sk/studium/informacie-pre-studenta/odporucane-studijne-plany.html

c) V študijnom pláne spravidla uvedie:

Odporúčaný študijný plán je súčasťou interného akreditačného spisu študijného programu ako príloha č. 12 smernice UMB č. 1/2021. Odporúčané študijné plány sú taktiež súčasťou Sprievodcu štúdiom, ktorý je zverejnený na webovom sídle fakulty: https://www.prf.umb.sk/studium/informacie-pre-studenta/odporucane-studijne-plany.html


Odporúčaný študijný plán obsahuje názvy povinných predmetov, povinne voliteľných predmetov, kreditovú dotáciu predmetu, základné vzdelávacie činnosti a ich výmeru v hodinách, odporúčaný semester, záťaž študenta v hodinách a vyučujúcich predmetu. Všetky informačné listy predmetov obsahujú ciele a výstupy vzdelávania, identifikačné údaje o predmete, pravidlá priebežného a záverečného hodnotenia predmetu, literatúru, rozdelenie časovej záťaže medzi metódy a vzdelávacie činnosti. Informačné listy sú dostupné v akademickom informačnom systéme AIS2, ktorý je prístupný len pre študentov a učiteľov s prideleným prístupovým menom a heslom. V procese zosúlaďovania študijného programu so štandardmi Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo sú informačné listy a odporúčaný študijný plán súčasťou interného akreditačného spisu.

d) Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
Pre riadne skončenie bakalárskeho stupňa štúdia v študijnom programe právo poskytovanom PrF UMB, v externe forme štúdia je v súlade s § 52 ods. 3 písm. a) bod 1. zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov štandardná dĺžka štúdia tri akademické roky, pričom počet kreditov, ktorých dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia, je 180 kreditov. Čl. 11 Študijného poriadku UMB upravuje kreditový systém štúdia ako nástroj, ktorý umožňuje hodnotiť študentovu záťaž spojenú s absolvovaním premetov študijného programu v súlade s pravidlami obsiahnutými v študijnom programe. Celkový počet kreditov potrebných pre riadne skončenie externej formy bakalárskeho stupňa štúdia v štandardnej dĺžke štúdia tri akademické roky, vrátane kreditov za štátnu skúšku, je podľa čl. 3 ods. 4 Študijného poriadku UMB stanovený na 180 kreditov, v súlade so zákonom o vysokých školách. Kreditový systém štúdia podľa zásad Európskeho systému prenosu a zhromažďovania kreditov (ECTS) podrobnejšie upravuje čl. 11 Študijného poriadku UMB. Štandardná záťaž študenta za akademický rok v externej forme štúdia je 48 kreditov, za semester 24 kreditov. Študent získava kredity po úspešnom absolvovaní zapísaného predmetu. Za daný predmet je možné v priebehu štúdia získať kredity len raz. V prvom roku bakalárskeho stupňa externého štúdia je štandardná záťaž študenta za celý akademický rok vyjadrená počtom 48 kreditov. Na postup do vyššieho roka štúdia musí študent absolvovať predmety v celkovej hodnote najmenej 32 kreditov. V poslednom roku vysokoškolského štúdia si študent môže zapísať aj menší počet kreditov, ak mu tento počet kreditov postačuje na riadne skončenie štúdia študijného programu. V jednom roku externého štúdia si študent môže zapísať predmety v celkovej hodnote najviac 72 kreditov. Do maximálneho počtu kreditov za jeden akademický rok v externe forme štúdia sa nezapočítavajú kredity za opakovane zapísané predmety a kredity za predmety, ktoré sa po zápise študentovi uznajú na základe ich úspešného absolvovania počas predchádzajúceho štúdia. Ak chce študent pokračovať v štúdiu musí: a) v prvom semestri bakalárskeho štúdia úspešne absolvovať minimálne dva povinné predmety, b) získať minimálny počet kreditov nevyhnutný na zápis do vyššieho roka bakalárskeho štúdia podľa čl. 11 ods. 2 Študijného poriadku PrF UMB, c) zapísať sa v bakalárskom štúdiu na nasledujúci akademický rok v termíne určenom časovým harmonogramom akademického roka.“ Ak si študent zapíše a neabsolvuje úspešne povinný predmet, má možnosť si ho zapísať počas štúdia ešte raz v rámci prebiehajúceho stupňa štúdia. Po druhom neúspešnom pokuse o absolvovanie povinného predmetu je študent vylúčený zo štúdia. Ak si študent zapíše a neabsolvuje povinne voliteľný predmet, má možnosť si ho zapísať ešte raz, alebo si namiesto neho vybrať iný z ponuky povinne voliteľných predmetov. Po druhom neúspešnom pokuse o absolvovanie vybraného povinne voliteľného predmetu je študent vylúčený zo štúdia. Vylúčenie zo štúdia pre opakované neúspešné absolvovanie povinne voliteľného predmetu sa neuplatní, ak študent už v rámci štúdia študijného programu získal za povinne voliteľné predmety stanovený počet kreditov. Študent si môže počas štúdia opakovane zapísať výberový predmet, ktorý absolvoval neúspešne, alebo si môže namiesto neho zapísať iný výberový predmet. Ak študent dosiahol dostatočný počet kreditov za výberové predmety, nemusí si zapísať žiadny výberový predmet. Štúdium študijného programu možno na žiadosť študenta prerušiť: a) z vážnych zdravotných alebo z iných vážnych osobných dôvodov študenta dlhodobého charakteru, a to aj opakovane, spolu najviac na dva roky, b) bez uvedenia dôvodu, najviac na jeden rok a najskôr po splnení študijných podmienok pre postup do ďalšieho roka štúdia. Žiadosť o prerušenie štúdia predkladá študent na študijné oddelenie najneskôr do 30 dní po zápise do príslušného roku štúdia. Prerušenie štúdia povoľuje prodekan pre pedagogickú činnosť, ak ide o študijný program uskutočňovaný na fakulte. Štúdium nie je možné prerušiť, ak študent nesplnil podmienky pre postup do ďalšej časti štúdia v termíne určenom harmonogramom akademického roka alebo študijným poriadkom. Bez uvedenia a relevantného preukázania závažného dôvodu štúdium nie je možné prerušiť počas výučbovej časti semestra a obdobia na ukončenie študijných povinností v semestri. Podmienkou na úspešné absolvovanie štúdia je vykonanie štátnej skúšky v súlade s akreditovaným študijným programom. Podmienkou ukončenia štúdia každého študijného programu je aj záverečná práca, ktorá spolu s jej obhajobou tvorí jeden predmet; obhajoba záverečnej práce patrí medzi štátne skúšky. Študent riadne skončí štúdium podľa študijného programu, ak: a) úspešne absolvoval všetky povinné predmety a získal predpísaný počet kreditov za povinne voliteľné predmety a ostatné predpísané študijné povinnosti študijného programu, b) získal počas štúdia predpísaný počet kreditov stanovený pre príslušný stupeň štúdia vrátane štátnej skúšky. Okrem riadneho skončenia štúdia sa štúdium skončí: a) zanechaním štúdia, b) prekročením štandardnej dĺžky štúdia o viac ako dva roky, c) vylúčením zo štúdia pre nesplnenie požiadaviek, ktoré vyplývajú zo študijného programu a študijného poriadku, d) vylúčením zo štúdia za disciplinárny priestupok, e) zrušením študijného programu, f) smrťou študenta.
e) Vysoká škola pre jednotlivé študijné plány uvedie podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre:

- počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia: 125 kreditov 

- počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia: minimálne 27 podľa výberu povinne voliteľných predmetov 

- počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia: minimálne 18 podľa výberu povinne voliteľných predmetov 

- počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia: Štátna skúška s obhajobou záverečnej práce – 10 kreditov 

f) Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.

Hodnotenie študijných výsledkov študenta v rámci študijného predmetu sa uskutočňuje priebežnou kontrolou počas výučbovej časti semestra (kontrolné otázky, písomné testy, úlohy na samostatnú prácu, semestrálne práce, referát na seminári a pod.) a na ich základe záverečným ukončením študijných povinností. Formy hodnotenia a ich podiel na celkovom hodnotení štúdia je uvedený v informačnom liste predmetu. Súčet podielov jednotlivých foriem hodnotenia na celkovom hodnotení štúdia predmetu je 100%. Absolvovanie predmetu sa hodnotí zvyčajne známkou. 


Pri niektorých absolvovaných povinnostiach sa v súlade s informačným listom predmetu používa aj hodnotenie „absolvoval“ alebo „neabsolvoval“. Hodnotenie vyjadruje kvalitu osvojenia vedomostí alebo schopností v súlade s cieľom predmetu uvedeným v informačnom liste predmetu. Každý predmet, ktorého absolvovanie sa hodnotí, má v študijnom programe priradený počet kreditov, ktoré študent získa po jeho úspešnom absolvovaní. Študent študijného programu absolvoval predmet v prípade, ak si ho zapísal a jeho výsledky boli ohodnotené niektorým z klasifikačných stupňov známkou od A po FX, prípadne dostal hodnotenie „absolvoval“ alebo „neabsolvoval“. Študent získa kredity za predmet, ak jeho výsledky boli ohodnotené niektorým z klasifikačných stupňov od A po E, alebo získal hodnotenie „absolvoval“. 


Skúška sa vykonáva buď v písomnej forme, alebo v ústnej forme, prípadne v kombinácii obidvoch. Pri povinných predmetoch sa skúška vykonáva ústnou formou alebo kombináciou ústnej a písomnej formy. Študent má pri ústnej forme skúšky čas na prípravu maximálne 10 minút. Študent má právo nahliadnuť do svojej vyhodnotenej písomnej práce alebo písomného testu. O toto môže požiadať do piatich pracovných dní odo dňa zverejnenia výsledkov v AIS2. 


Študent, ktorý pri vykonávaní študijnej povinnosti preukázateľne podvádzal, hodnotí sa známkou FX(1)-nedostatočne. Podvádzanie pri vykonávaní študijnej povinnosti sa môže pokladať za disciplinárny priestupok. 


Ak študent nezískal kredity za predmet v riadnom termíne má právo na jeden opravný termín. Ak sa riadneho alebo opravného termínu z objektívnych dôvodov akceptovaných skúšajúcim nezúčastnil, má právo prihlásiť sa na iný z vypísaných termínov. Podmienky na úspešné absolvovanie predmetu sú uvedené v informačnom liste predmetu a vyučujúci ich zverejní na začiatku semestra. Ak študent nevyhovie ani v náhradnom/opravnom termíne, pri splnení dostatočného počtu kreditov si predmet opätovne zapíše v ďalšom roku štúdia do toho istého semestra, pričom má opäť jeden riadny a jeden náhradný/opravný termín. Predmet, ktorý študent absolvoval neúspešne (s výsledkom FX) v zimnom semestri posledného roka bakalárskeho štúdia, môže absolvovať v letnom semestri toho istého akademického roka. Predmet, ktorý absolvoval študent neúspešne (s výsledkom FX) v letnom semestri posledného roka bakalárskeho štúdia, musí absolvovať až v nasledujúcom roku štúdia, t. j. v nadštandardnej dobe štúdia, ktorá je spoplatnená. Pri neúspešnom absolvovaní opätovne zapísaného (prenášaného) predmetu je vylúčený zo štúdia pre neprospech. 


Študent, ktorý z vážnych zdravotných alebo osobných dôvodov nemôže vykonať študijné povinnosti v stanovenom termíne, môže ich na základe odsúhlasenej písomnej žiadosti vykonať v inom určenom termíne. 

g) Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia.

V súlade s Čl. 16 Študijného poriadku PrF UMB, o uznaní predmetov, resp. prenose kreditov a hodnotení rozhoduje dekan fakulty na návrh prodekana pre pedagogickú činnosť v súlade s vnútornými predpismi fakulty. Absolvovanie predmetu v rámci študentskej mobility, na ktorú bol študent vyslaný fakultou, sa uznáva na základe výpisu výsledkov štúdia, pričom tento výpis sa stáva súčasťou osobnej študijnej dokumentácie študenta. Študentovi, ktorý sa zapísal po prerušení štúdia na štúdium rovnakého študijného programu, sú uznaná všetky študijné povinnosti vykonané pred prerušením štúdia. 


Ak študent skončil predchádzajúce štúdium rovnakého stupňa na fakulte pre nesplnenie povinností, a po opätovnom prijatí na štúdium rovnakého študijného programu žiada o uznanie študijných povinností, postupuje sa podľa týchto pravidiel:

a) do troch rokov odo dňa skončenia štúdia môže uznať dekan všetky vykonané študijné povinnosti zodpovedajúce študijným povinnostiam aktuálneho študijného programu študenta,

b) po viac ako troch rokoch odo dňa skončenia štúdia môže dekan uznať vykonanú študijnú povinnosť len so súhlasom vedúceho príslušnej katedry, ktorá zabezpečuje. výučbu daného predmetu.


Vykonanú študijnú povinnosť je možné uznať len raz. Žiadosť o uznanie študijných povinností za aktuálny akademický rok s vyjadrením vedúceho príslušnej katedry, ktorá zabezpečuje. výučbu daného predmetu, predkladá študent na študijné oddelenie fakulty do konca výučbovej časti zimného semestra príslušného akademického roka. Na žiadosti predložené po tomto termíne sa neprihliada. Študentovi, ktorému sú po opätovnom prijatí na štúdium uznané študijné povinnosti vykonané počas predchádzajúceho štúdia na fakulte, môže dekan na základe písomnej žiadosti povoliť zápis do vyššieho roka štúdia.

h) Vysoká škola uvedie témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam).

Témy záverečných prác, ktoré vypísali školitelia záverečných prác pre akademický rok 2021/2022:

Význam zásad v normách správneho práva

Právne postavenie starostu obce a jeho pôsobnosť

Majetok obce

Dokazovanie v správnom konaní

Obmedzenia nadobúdania vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam normami správneho práva

Spôsoby nakladania s majetkom obce

Ústavný súd Slovenskej republiky a problémy legislatívneho procesu

Ústavné zmeny v slovenskom ústavnom systéme

Materiálne jadro Ústavy Slovenskej republiky – cesta správnym smerom?

Charta základných práv Európskej únie v rozhodovacej činnosti Ústavného súdu Slovenskej republiky

Stav núdze v slovenskom ústavnom poriadku

Právo na súkromný a rodinný život

Právo na pokojné užívanie majetku

Európsky systém ochrany ľudských práv

Regionálne systémy ochrany ľudských práv

Právo na slobodu prejavu

Normotvorba v územnej samospráve

Princíp akcesie a vlastnícke právo

Okupácia ako možný spôsob nadobudnutia vlastníckeho práva

Zodpovednosť za vady

Náležitosti pracovnej zmluvy pred a po novele Zákonníka práce účinnej od 01.08.2022

Zmena obsahu pracovnej zmluvy vo svetle aktuálnej právnej úpravy

Doručovanie písomností v pracovnom práve

Ochrana zamestnanca pred neoprávneným spracúvaním osobných údajov

Právo zamestnanca na mzdu ako jedno zo základných práv zamestnanca

Zákonnosť dôkazov v civilnom sporovom konaní

Intervencia

Zastúpenie osoby nespôsobilej samostatne konať pred súdom v civilnom konaní

Procesné spoločenstvo

Právo a ideológia

Záruky sudcovskej nezávislosti v právnom štáte

Úloha štátu a práva v sovietskej teórii štátu a práva

Vzťah práva Európskej únie k právnemu poriadku členského štátu. Partnerstvo alebo diktát?

Diplomatické imunity v konaniach pred slovenskými súdmi

Nordický systém práva na príklade švédskeho práva

Singerova interpretácia preferenčného utilitarizmu v kontexte práva

Práva zvierat v perspektíve utilitarizmu a jeho kritiky

Vízia spravodlivej spoločnosti podľa M. Nussbaum

Panopticon – nástroj sociálnej kontroly

Práva žien vo filozofii J. S. Milla

Michel Foucault a fenomén biopolitiky

Vzťah práva a morálky

Zmluvné a mocenské teórie vzniku štátu

Sudcovská nezávislosť vs. sudcovská zodpovednosť

Sudcovská etika a nezávislosť súdnej moci

Modely vzniku štátu

Ius cogens v medzinárodnom práve

Právny význam medzinárodných environmentálnych dohôd

Právo na sebaurčenie a unilaterálna secesia

Reforma Bezpečnostnej rady OSN z pohľadu medzinárodného práva

Právny status robotov: európske pohľady

Vývoj, úloha a postavenie Európskeho parlamentu v rozhodovacích procesoch EÚ

Úloha Európskej únie a národných parlamentov pri realizácii princípu subsidiarity a proporcionality

Radbruchova formula

Ladislav Nižňanský pred trestnými súdmi

Vladimír Clementis - popravený politik a diplomat

Operácia Anthropoid očami práva

Dištriktuálny banský súd v Banskej Štiavnici a jeho činnosť v 18. storočí

Meno a priezvisko vo svetle práva a feministických ideí

Bezpečnostná rada OSN - aktuálne výzvy

Použitie ozbrojenej sily v rozpore s medzinárodným právom

Medzinárodnoprávna zodpovednosť za protiprávne správanie štátov - aktuálne otázky

Vývoj právnej úpravy matrík na území dnešného Slovenska

Právna úprava školstva v období I. ČSR

Význam a vývoj územno-správneho členenia v antických štátoch

Trestné činy proti životu a zdraviu v mestských komunitách v období feudalizmu

Trestné činy proti náboženstvu a mravnosti v mestských komunitách v období feudalizmu

Vývoj inštitútu imunity

Ústavnoprávne garancie obmedzenia osobnej slobody

Konanie o ústavnej sťažnosti fyzických osôb a právnických osôb pred Ústavným súdom Slovenskej republiky

Orgány výkonnej moci na úseku územnej samosprávy

Ochrana práv národných menších a etnických skupín

Sankcionovanie nedodržiavania niektorých protipandemických opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19

Priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky

Verejný záujem v správnom konaní

Colné konanie

Hlavný kontrolór obce

Súdna kontrola verejnej správa

Administratívnoprávne aspekty poskytovania lekárenskej starostlivosti

Správne disciplinárne delikty

Diskriminačné dôvody v aplikačnej praxi pracovného práva

Význam dobrých mravov v pracovnoprávnych vzťahoch

Materská dovolenka a rodičovská dovolenka v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie

Porušenie pracovnej disciplíny v aplikačnej praxi

Zamestnanec a zamestnávateľ v judikatúre európskych súdov

Súdna kontrola obmedzení ľudských práv počas pandémie Covid-19

Kasačná sťažnosť

Správna žaloba

Právo na slobodný prístup k informáciám

Poslanci obecného zastupiteľstva

Orgány samosprávneho kraja

Normotvorná činnosť obecného zastupiteľstva

Orgány obce

Verejný záujem

Lisabonská zmluva a jej dopad na inštitucionálne a rozhodovacie procesy v EÚ

Právne aspekty priameho účinku práva Európskej únie Právne aspekty prednosti práva Európskej únie

Vývoj primárneho práva Európskej únie Charta základných práv Európskej únie

Štátny režim a politický systém na Slovensku 1939-1945

Politicko-právne dôsledky Mníchovskej dohody a Viedenskej arbitráže

Teoretické aspekty výhrady svedomia (historickoprávny pohľad)

Inkvizičné procesy v Európe

Vývoj postavenia panovníka vo vybraných feudálnych štátoch Európy

Základné východiská a atribúty Ústavy 9. mája

Nezákonný predaj kultúrnych objektov a ich ochrana prostriedkami medzinárodného práva

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu

Ochrana práv azylantov a utečencov v rámci práva Európskej únie

Právne postavenie mimovládnych organizácií v rámci medzinárodného práva

Medzitýmny rozsudok ako forma rozhodnutia v civilnom konaní

Konanie o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení

Odvolacie dôvody a ich uvedenie v návrhu na odvolanie

Postavenie Veľkého senátu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a jeho rozhodovacia prax

Prípustnosť analógie a sudcovskej tvorby práva pre oblasť civilných procesných vzťahov

Občianstvo v antickom Ríme

Justiniánska kodifikácia

Ústavy gréckych poleis

Právna obyčaj

Otroctvo v USA

Žena v stredovekom práve

Vznik a vývoj anglického parlamentu

Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov – prípad ochrany zástupcov zamestnancov a pracovných podmienok zamestnancov

Sociálnoprávny rozmer pracovnoprávnej ochrany zamestnanca

Preraďovanie zamestnanca na iný druh práce ako dôsledok zdravotnej nespôsobilosti

Skončenie pracovného pomeru z dôvodu dovŕšenia veku odchodu do dôchodku ako výpovedný dôvod

Európska normotvorba v oblasti pracovného práva

Subjekty vlastníckych vzťahov

Neoprávnený zásah do vlastníckeho práva

Následky plynutia času na občianskoprávne vzťahy

Obmedzenie výkonu vlastníckeho práva vo verejnom záujme

Originárny spôsob nadobudnutia vlastníckeho práva

Rímsko právna veda na území ČR a SR od roku 1918

Európska romanistika 20. storočia

Res extra commercium

Užívacie vecné práva k cudzej veci

Genéza úrokov v rímskom práve 

i) Vysoká škola popíše alebo sa odkáže na:

Študent bakalárskeho štúdia je povinný zvoliť si tému záverečnej práce najneskôr do konca predposledného akademického roka svojho štúdia a prihlásiť sa na tému záverečnej práce v termíne určenom harmonogramom fakulty prostredníctvom AIS. 


Témy záverečných prác bakalárskeho štúdia vypisuje v systéme AIS do konca októbra predposledného akademického roka daného stupňa štúdia budúci vedúci záverečných prác po odsúhlasení garantom študijného programu. Študent má právo písomne požiadať do konca februára predposledného akademického roka daného stupňa štúdia garanta študijného programu o vypísanie vlastnej témy záverečnej práce na základe predbežného súhlasu potencionálneho vedúceho záverečnej práce. Schválené vlastné témy následne vedúci záverečnej práce zadá do systému AIS. Zadania záverečných prác v systéme AIS schvaľuje vedúci príslušnej katedry. 


Ďalšie podrobnosti upravuje Čl. 22 Študijného poriadku PrF UMB, Smernica č. 9/2021 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach na UMB, ako aj Opatrenie dekana č. 9/2021 o postupe pri odovzdávaní a posudzovaní záverečných prác a ich administrácii v systéme AIS2, ktoré sú dostupné na: https://www.prf.umb.sk/studium/informacie-pre-studenta/studijne-predpisy/smernice.html. 


Podpora účasti študentov na mobilitách je jednou zo strategických priorít UMB v oblasti internacionalizácie. Uvedená priorita je podrobne rozpracovaná v rámci dokumentu Stratégia internacionalizácie, ktorá je dostupná na webovej stránke https://www.umb.sk/medzinarodne vztahy/referat-pre-medzinarodnu-spolupracu/strategie.html, ako aj v Smernici č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB, ktorá je dostupná na https://www.umb.sk/medzinarodne-vztahy/referat-pre-medzinarodnu-spolupracu/mobility-na-umb/erasmus/


Informácie o možnostiach účasti na mobilitách na PrF UMB sú zverejnené na https://www.prf.umb.sk/referaty-pre-medzinarodne-vztahy-rozvoj-kvalitu-a-marketingovu-komunikaciu/erasmus/


Dodržiavanie akademickej etiky je jedným zo základných pravidiel štúdia, na ktoré sa kladie dôraz počas celého ich štúdia. UMB má vypracovaný a zverejnený Etický kódex študenta, ktorý je zverejnený na https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/o-univerzite/akademicka-etika-umb/eticka-komisia/eticky-kodex-studenta-umb.html


V čl. 18 bod 7 Študijného poriadku UMB je ustanovené, že podvádzanie pri vykonávaní študijnej povinnosti je považované za disciplinárny priestupok. V prípade porušenia akademickej etiky má UMB vytvorené postupy riešenia, a to v Študijnom poriadku UMB, ako aj v Disciplinárnom poriadku UMB. Disciplinárne priestupky rieši Disciplinárna komisia PrF UMB, pričom jej postavenie a činnosť upravuje Disciplinárny poriadok UMB v Banskej Bystrici pre študentov a Rokovací poriadok UMB v Banskej Bystrici pre študentov, ktoré sú dostupné na https://www.umb.sk/studium/student/know-how-pre-studenta/studijne-predpisy.html


Na UMB je ustanovená Etická komisia UMB, ktorá rieši otázky a problémy týkajúce sa dodržiavania akademickej etiky zo strany zamestnancov aj študentov. Ďalšie informácie o jej činnosti sú dostupné na https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/o-univerzite/akademicka-etika-umb/eticka-komisia/.


UMB a jej súčasti poskytujú uchádzačom a študentom so špecifickými potrebami primerané úpravy a podporné služby a takto vytvárajú prostredie pre vyrovnávanie príležitostí študovať na UMB. Postupy pre uchádzačov a študentov so špecifickými potrebami sú uvedené v Sprievodcovi štúdia pre študentov so špecifickými potrebami na UMB a ďalšími zverejnenými pokynmi na webe UMB - https://www.umb.sk/studium/student/student-so-specifickymi-potrebami/


Na PrF UMB je vytvorená funkcia koordinátora pre prácu so študentmi so špecifickými potrebami, ktorý poskytuje podporu týmto študentom pri ich adaptovaní sa na vysokoškolské prostredie ako aj pri riešení rôznych situácii súvisiacich so štúdiom, pričom ďalšie informáciu sú dostupné na https://www.prf.umb.sk/studium/informacie-pre-studenta/sprievodca-studiom-pre-studentov-so-specifickymi-potrebami.html


Postupy pri podávaní podnetov a odvolaní zo strany študentov sú stanovené a upravené Smernicou č. 2/2017 o vybavovaní sťažností na UMB, ktorá je dostupná na https://www.umb.sk/univerzita/verejnost-a-media/peticie-a-staznosti/staznosti/

5. Informačné listy predmetov študijného programu
V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.

Informačné listy predmetov študijného programu sú v elektronickej forme trvalo uchované v Akademickom informačnom systému (AIS2) a súčasne sú súčasťou interného akreditačného spisu. 

6. Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
(alebo hypertextový odkaz).

Harmonogram štúdia na PrF UMB v akademickom roku 2021/2022 je dostupný na: https://www.prf.umb.sk/studium/informacie-pre-studenta/harmonogram-studia.html 


Rozvrhy hodín pre letný semester akademického roka 2021/2022 sú dostupné na: https://www.prf.umb.sk/studium/rozvrhy/

7. Personálne zabezpečenie študijného programu
a) Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).

Turošík, Michal, doc. Dr. iur. JUDr. Ing. PhD., funkčné miesto: profesor, dekan fakulty 

Katedra dejín štátu a práva PrF UMB 

tel.: +421 48 446 3241 e-mail: michal.turosik@umb.sk 

https://www.prf.umb.sk/Michal.Turosik/

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11642 

b) Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).

Barancová Andrea, JUDr., PhD., odborný asistent, 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11623 andrea.barancova@umb.sk; +421 48 446 3234 


Baraník Kamil, doc., JUDr., PhD., LL.M., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20954; kamil.baranik@umb.sk; +421 48 446 3228 


Bilas Ševčiková Andrea, JUDr., Ing., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/30079; andrea.Sevcikova@umb.sk; +421 48 446 3145 


Cirák Ján, prof., JUDr., CSc., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11404; jan.cirak@umb.sk; +421 48 446 3245 


Čellár Miroslav, Mgr., Mgr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33484; miroslav.cellar@umb.sk; +421 48 446 3245 


Ďurana Marián, doc. JUDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11416; marian.durana@umb.sk; +421 48 446 3243 


Ďurica Milan, prof., JUDr., PhD., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11448; milan.durica2@umb.sk; +421 48 446 3171 


Dušeková Schusteková Simona, JUDr., PhD., LL.M., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33337; simona.schusztekova@umb.sk; +421 48 446 3249 


Gandžalová Daniela, doc., JUDr., PhD., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11203; daniela.gandzalova@umb.sk; +421 48 446 3248 


Jamrichová Tatiana, JUDr., PhD., odborný asistent 

tatiana.jamrichova@umb.sk; +421 48 446 3146 


Júda Vieroslav, doc., JUDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11397; vieroslav.juda@umb.sk; +421 48 446 3227 


Júdová Elena, JUDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11405; elena.judova@umb.sk; +421 48 446 3151 


Klátik Jaroslav, prof., JUDr., PhD., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11421; jaroslav.klatik@umb.sk; +421 48 446 3159 


Klečková Miroslava, Mgr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10250; miroslava.kleckova@umb.sk; +421 48 446 3231 


Klimek Libor, doc., JUDr. et PhDr. mult., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/21222; libor.klimek@umb.sk; +421 48 446 3162 


Králik Ján, JUDr., Ph.D., LL.M., M.A., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33332; jan.kralik2@umb.sk; +421 48 446 3152 


Letková Alexandra, JUDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/28093; alexandra.letkova@umb.sk; +421 48 446 3239 


Levrinc Miloš, JUDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11418; Milos.Levrinc@umb.sk; +421 48 446 3154 


Maďar Miloš, JUDr., PhD. , odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11415; Milos.Madar@umb.sk; +421 48 446 3163 


Mencerová Ingrid, prof., JUDr., PhD., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/3847; ingrid.mencerova@umb.sk; +421 48 446 3160 


Mičková Zuzana, Mgr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11419; zuzana.mickova@umb.sk; +421 48 446 3236 


Ondrová Júlia, JUDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11406; Julia.Ondrova@umb.sk; +421 48 446 3232 


Pekár Bernard, prof., JUDr., Ing., PhD., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/3852; bernard.pekar@umb.sk; +421 48 446 3233 


Petríková Lucia, JUDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/22789; lucia.petrikova@umb.sk; +421 48 446 3250 


Píry Martin, JUDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11410; martin.piry@umb.sk; +421 48 446 3235 


Saktorová Ľubica, JUDr., PhD., LL.M., M.A., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29280; lubica.saktorova@umb.sk; +421 48 446 3154 


Schneiderová Anna, PhDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11399; Anna.Schneiderova@umb.sk; +421 48 446 3155 


Skaloš Martin, doc., JUDr., PhDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8958; martin.skalos@umb.sk; +421 48 446 3238 


Suchý Tomáš, JUDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33483; tomas.suchy@umb.sk; +421 48 446 3230 


Ševcová Katarína, doc., JUDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11414; katarina.sevcova@umb.sk; +421 48 446 3247 


Šošková Ivana, doc., JUDr. PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11411; ivana.soskova@umb.sk; +421 48 446 3237 


Švec Marek, doc., JUDr., PhD., LL.M., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8928; marek.svec@umb.sk; +421 48 446 3246 


Takáč Juraj, JUDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18485; juraj.takac@umb.sk; +421 48 446 3244 


Turošík Michal, doc., Dr. iur., JUDr., Ing., PhD., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11642; Michal.Turosik@umb.sk; +421 48 446 3107 


Vaško Adrián, doc. JUDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24579; adrian.vasko@umb.sk; +421 48 446 3164 

c) Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.

Vedecko-pedagogické charakteristiky osôb, ktoré zabezpečujú profilové predmety študijného programu patria medzi zdokumentované informácie a sú trvalo dostupné v Akademickom informačnom systéme (AIS2), ktorý je dostupný študentom a zamestnancom.

d) Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).

Barancová Andrea, JUDr., PhD., odborný asistent, 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11623 andrea.barancova@umb.sk; +421 48 446 3234 

Komunálne právo, Pozemkové právo a kataster nehnuteľností, Správne právo hmotné I., Správne právo hmotné II., Správne právo procesné 


Baraník Kamil, doc., JUDr., PhD., LL.M., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20954; kamil.baranik@umb.sk; +421 48 446 3228 

Európske ústavné právo, Teória a prax legislatívy, Ústavné právo I., Ústavné právo II., Teória štátu, Teória práva 


Bilas Ševčiková Andrea, JUDr., Ing., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/30079; andrea.Sevcikova@umb.sk; +421 48 446 3145 

Finančné právo – všeobecná časť, Všeobecná ekonomická teória, Základy financií 


Cirák Ján, prof., JUDr., CSc., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11404; jan.cirak@umb.sk; +421 48 446 3245 

Občianske právo hmotné – vecné a dedičské práva, Občianske právo hmotné – všeobecná časť 


Čellár Miroslav, Mgr., Mgr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33484; miroslav.cellar@umb.sk; +421 48 446 3245 

Teória a prax legislatívy, Teória štátu, Ústavné garancie ľudských práv, Ústavné právo I., Ústavné právo II. 


Ďurana Marián, doc. JUDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11416; marian.durana@umb.sk; +421 48 446 3243 

Občianske právo hmotné – vecné a dedičské práva 


Ďurica Milan, prof., JUDr., PhD., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11448; milan.durica2@umb.sk; +421 48 446 3171 

Základy financií 


Dušeková Schusteková Simona, JUDr., PhD., LL.M., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33337; simona.schusztekova@umb.sk; +421 48 446 3249 

Základy pracovného práva 


Gandžalová Daniela, doc., JUDr., PhD., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11203; daniela.gandzalova@umb.sk; +421 48 446 3248 

Občianske právo procesné I., Občianske právo procesné II. 


Jamrichová Tatiana, JUDr., PhD., odborný asistent 

tatiana.kubincova@umb.sk; +421 48 446 3146 

Finančné právo – všeobecná časť, Komunálne právo, Všeobecná ekonomická teória, Základy financií 


Júda Vieroslav, doc., JUDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11397; vieroslav.juda@umb.sk; +421 48 446 3227 

Teória štátu, Teória práva 


Júdová Elena, JUDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11405; elena.judova@umb.sk; +421 48 446 3151 

Medzinárodná a európska ochrana ľudských práv, Právna informatika, Svetové právne systémy 


Klátik Jaroslav, prof., JUDr., PhD., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11421; jaroslav.klatik@umb.sk; +421 48 446 3159 

Základy trestného práva 


Klečková Miroslava, Mgr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/10250; miroslava.kleckova@umb.sk; +421 48 446 3231 

Freedom in Political Philosophy, Politické a právne myslenie v Európe, Politológia, Sociálna psychológia pre právnikov, Základy právnej filozofie I., Základy právnej filozofie II., Základy sociológie práva 


Klimek Libor, doc., JUDr. et PhDr. mult., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/21222; libor.klimek@umb.sk; +421 48 446 3162 

Základy trestného práva 


Králik Ján, JUDr., Ph.D., LL.M., M.A., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33332; jan.kralik2@umb.sk; +421 48 446 3152 

Humanitárne a vojnové právo, Medzinárodné právo verejné I., Medzinárodné právo verejné II., Právo medzinárodných zmlúv 


Letková Alexandra, JUDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/28093; alexandra.letkova@umb.sk; +421 48 446 3239 

Dejiny práva štátov Európy a USA 


Levrinc Miloš, JUDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11418; Milos.Levrinc@umb.sk; +421 48 446 3154 

Medzinárodné právo verejné I., Medzinárodné právo verejné II., Právo medzinárodných organizácií 


Maďar Miloš, JUDr., PhD. , odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11415; Milos.Madar@umb.sk; +421 48 446 3163 

Základy trestného práva 


Mencerová Ingrid, prof., JUDr., PhD., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/3847; ingrid.mencerova@umb.sk; +421 48 446 3160 

Základy trestného práva 


Mičková Zuzana, Mgr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11419; zuzana.mickova@umb.sk; +421 48 446 3236 

Dejiny práva štátov Európy a USA, Dejiny štátu a práva na území Slovenska I., Dejiny štátu a práva na území Slovenska II., Lektúra rímskych textov, Právnická latinčina I., Právnická latinčina II. 


Ondrová Júlia, JUDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11406; Julia.Ondrova@umb.sk; +421 48 446 3232 

Konanie pred Ústavným súdom, Štruktúra orgánov ochrany práva, Ústavné právo I., Ústavné právo II. 


Pekár Bernard, prof., JUDr., Ing., PhD., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/3852; bernard.pekar@umb.sk; +421 48 446 3233 

Správne právo hmotné I., Správne právo hmotné II., Správne právo procesné 


Petríková Lucia, JUDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/22789; lucia.kunikova@umb.sk; +421 48 446 3250 

Základy pracovného práva 


Píry Martin, JUDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11410; martin.piry@umb.sk; +421 48 446 3235 

Komunálne právo, Správne právo hmotné I., Správne právo hmotné II., Správne právo procesné, Správne súdnictvo 


Saktorová Ľubica, JUDr., PhD., LL.M., M.A., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29280; lubica.saktorova@umb.sk; +421 48 446 3154 

Klinika ľudských práv, Medzinárodná a európska ochrana ľudských práv, Medzinárodné právo verejné I., Medzinárodné právo verejné II., Právo európskej únie, Súdny systém Európskej únie 


Schneiderová Anna, PhDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11399; Anna.Schneiderova@umb.sk; +421 48 446 3155 

English for Law Enforcement, Introduction to Legal English, The Language of Contract and Company Law, The language of Employment, Tort and Business Law 


Skaloš Martin, doc., JUDr., PhDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8958; martin.skalos@umb.sk; +421 48 446 3238 

České právne dejiny, Dejiny štátu a práva na území Slovenska I., Dejiny štátu a práva na území Slovenska II., Právny poriadok v Československu po roku 1945 


Suchý Tomáš, JUDr., PhD., odborný asistent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33483; tomas.suchy@umb.sk; +421 48 446 3230

Diplomatické právo, protokol a spoločenská etiketa, Medzinárodné právo verejné I., Medzinárodné vzťahy 


Ševcová Katarína, doc., JUDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11414; katarina.sevcova@umb.sk; +421 48 446 3247 

Farmaceutické právo, Medicínske právo, Občianske právo procesné I., Občianske právo procesné II. 


Šošková Ivana, doc., JUDr. PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11411; ivana.soskova@umb.sk; +421 48 446 3237 

Dejiny práva štátov Európy a USA, Metodika spracovania záverečnej práce 


Švec Marek, doc., JUDr., PhD., LL.M., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8928; marek.svec@umb.sk; +421 48 446 3246 

Základy pracovného práva 


Takáč Juraj, JUDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18485; juraj.takac@umb.sk; +421 48 446 3244 

Občianske právo hmotné – vecné a dedičské práva, Občianske právo hmotné – všeobecná časť 


Turošík Michal, doc., Dr. iur., JUDr., Ing., PhD., profesor 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/11642; Michal.Turosik@umb.sk; +421 48 446 3107 

Rímske právo I., Rímske právo II., Roemisches Recht mit bezug auf das geltlende Privatrecht, Roman Foundations of Modern Private Law, Roman Law 


Vaško Adrián, doc. JUDr., PhD., docent 

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24579; adrian.vasko@umb.sk; +421 48 446 3164 

Základy trestného práva 

e) Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam (s uvedením kontaktov).

JUDr. Andrea Barancová, PhD. (andrea.barancova@umb.sk) 

Význam zásad v normách správneho práva 

Právne postavenie starostu obce a jeho pôsobnosť 

Majetok obce 

Dokazovanie v správnom konaní 

Obmedzenia nadobúdania vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam normami správneho práva 

Spôsoby nakladania s majetkom obce 


doc. JUDr. Kamil Baraník, PhD., LLM. (kamil.baranik@umb.sk) 

Ústavný súd Slovenskej republiky a problémy legislatívneho procesu 

Ústavné zmeny v slovenskom ústavnom systéme 

Materiálne jadro Ústavy Slovenskej republiky – cesta správnym smerom? 

Charta základných práv Európskej únie v rozhodovacej činnosti Ústavného súdu Slovenskej republiky 

Stav núdze v slovenskom ústavnom poriadku 


Mgr. Mgr. Miroslav Čellár, PhD. (miroslav.cellar@umb.sk)

Právo na súkromný a rodinný život 

Právo na pokojné užívanie majetku 

Európsky systém ochrany ľudských práv 

Regionálne systémy ochrany ľudských práv 

Právo na slobodu prejavu 

Normotvorba v územnej samospráve 


doc. JUDr. Marián Ďurana, PhD. (marian.durana@umb.sk) 

Princíp akcesie a vlastnícke právo 

Okupácia ako možný spôsob nadobudnutia vlastníckeho práva 

Zodpovednosť za vady 


JUDr. Simona Dušeková Schuszteková, PhD. (simona.schusztekova@umb.sk) 

Náležitosti pracovnej zmluvy pred a po novele Zákonníka práce účinnej od 01.08.2022 

Zmena obsahu pracovnej zmluvy vo svetle aktuálnej právnej úpravy 

Doručovanie písomností v pracovnom práve 

Ochrana zamestnanca pred neoprávneným spracúvaním osobných údajov 

Právo zamestnanca na mzdu ako jedno zo základných práv zamestnanca 


doc. JUDr. Daniela Gandžalová, PhD. (daniela.gandzalova@umb.sk) Zákonnosť dôkazov v civilnom sporovom konaní 

Intervencia 

Zastúpenie osoby nespôsobilej samostatne konať pred súdom v civilnom konaní 

Procesné spoločenstvo 


doc. JUDr. Vieroslav Júda, PhD. (vieroslav.juda@umb.sk) 

Právo a ideológia 

Záruky sudcovskej nezávislosti v právnom štáte 

Úloha štátu a práva v sovietskej teórii štátu a práva 

Vzťah práva Európskej únie k právnemu poriadku členského štátu. Partnerstvo alebo diktát ? 


JUDr. Elena Júdová, PhD. (elena.judova@umb.sk) 

Diplomatické imunity v konaniach pred slovenskými súdmi 

Nordický systém práva na príklade švédskeho práva 


Mgr. Miroslava Klečková, Ph. D. (miroslava.kleckova@umb.sk) 

Singerova interpretácia preferenčného utilitarizmu v kontexte práva 

Práva zvierat v perspektíve utilitarizmu a jeho kritiky 

Vízia spravodlivej spoločnosti podľa M. Nussbaum 

Panopticon – nástroj sociálnej kontroly 

Práva žien vo filozofii J. S. Milla 

Michel Foucault a fenomén biopolitiky 


Mgr. Mgr. Andrea Kluknavská, PhD., LL.M (kluknavska.andrea@umb.sk) 

Vzťah práva a morálky 

Zmluvné a mocenské teórie vzniku štátu 

Sudcovská nezávislosť vs. sudcovská zodpovednosť 

Sudcovská etika a nezávislosť súdnej moci 

Modely vzniku štátu 


JUDr. Ján Králik, PhD., LL.M., M.A. (jan.kralik2@umb.sk) 

Ius cogens v medzinárodnom práve 

Právny význam medzinárodných environmentálnych dohôd 

Právo na sebaurčenie a unilaterálna secesia 

Reforma Bezpečnostnej rady OSN z pohľadu medzinárodného práva 


doc. JUDr. Vlasta Kunová, CSc. (Vlasta.Kunova@umb.sk) 

Právny status robotov: európske pohľady 

Vývoj, úloha a postavenie Európskeho parlamentu v rozhodovacích procesoch EÚ 

vlastná téma - po konzultácii so školiteľom 

Úloha Európskej únie a národných parlamentov pri realizácii princípu subsidiarity a proporcionality 


JUDr. Alexandra Letková, PhD. (alexandra.letkova@umb.sk) 

Radbruchova formula 

Ladislav Nižňanský pred trestnými súdmi 

Vladimír Clementis - popravený politik a diplomat 

Operácia Anthropoid očami práva 

Dištriktuálny banský súd v Banskej Štiavnici a jeho činnosť v 18. storočí 

Meno a priezvisko vo svetle práva a feministických ideí 


JUDr. Miloš Levrinc, PhD. (Milos.Levrinc@umb.sk) 

Bezpečnostná rada OSN - aktuálne výzvy 

Použitie ozbrojenej sily v rozpore s medzinárodným právom 

Medzinárodnoprávna zodpovednosť za protiprávne správanie štátov - aktuálne otázky 


Mgr. Zuzana Mičková, PhD. (zuzana.mickova@umb.sk) 

Vývoj právnej úpravy matrík na území dnešného Slovenska 

Právna úprava školstva v období I. ČSR 

Význam a vývoj územno-správneho členenia v antických štátoch 

Trestné činy proti životu a zdraviu v mestských komunitách v období feudalizmu 

Trestné činy proti náboženstvu a mravnosti v mestských komunitách v období feudalizmu 

Vývoj inštitútu imunity 


JUDr. Júlia Ondrová, PhD. (Julia.Ondrova@umb.sk) 

Ústavnoprávne garancie obmedzenia osobnej slobody 

Konanie o ústavnej sťažnosti fyzických osôb a právnických osôb pred Ústavným súdom Slovenskej republiky 

Orgány výkonnej moci na úseku územnej samosprávy 

Ochrana práv národných menších a etnických skupín 


prof. JUDr. Ing. Bernard Pekár, PhD. (bernard.pekar@umb.sk) 

Sankcionovanie nedodržiavania niektorých protipandemických opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 

Priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky 

Verejný záujem v správnom konaní 

Colné konanie 

Hlavný kontrolór obce 

Súdna kontrola verejnej správa 

Administratívnoprávne aspekty poskytovania lekárenskej starostlivosti 

Správne disciplinárne delikty 


JUDr. Lucia Petríková, PhD. (lucia.kunikova@umb.sk) 

Diskriminačné dôvody v aplikačnej praxi pracovného práva 

Význam dobrých mravov v pracovnoprávnych vzťahoch 

Materská dovolenka a rodičovská dovolenka v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie 

Porušenie pracovnej disciplíny v aplikačnej praxi 

Zamestnanec a zamestnávateľ v judikatúre európskych súdov 


JUDr. Marica Pirošíková (marica.pirosikova@umb.sk) 

Súdna kontrola obmedzení ľudských práv počas pandémie Covid-19 


JUDr. Martin Píry, PhD. (martin.piry@umb.sk) 

Kasačná sťažnosť 

Správna žaloba 

Právo na slobodný prístup k informáciám 

Poslanci obecného zastupiteľstva 

Orgány samosprávneho kraja 

Normotvorná činnosť obecného zastupiteľstva 

Orgány obce 

Verejný záujem 


JUDr. Ľubica Saktorová, PhD., LL.M., M.A. (lubica.saktorova@umb.sk) 

Lisabonská zmluva a jej dopad na inštitucionálne a rozhodovacie procesy v EÚ 

Právne aspekty priameho účinku práva Európskej únie 

Právne aspekty prednosti práva Európskej únie

Vývoj primárneho práva Európskej únie 

Charta základných práv Európskej únie 


doc. JUDr. PhDr. Martin Skaloš, PhD. (martin.skalos@umb.sk) 

Štátny režim a politický systém na Slovensku 1939-1945 

Politicko-právne dôsledky Mníchovskej dohody a Viedenskej arbitráže 

Teoretické aspekty výhrady svedomia (historickoprávny pohľad) 

Inkvizičné procesy v Európe 

Vývoj postavenia panovníka vo vybraných feudálnych štátoch Európy 

Základné východiská a atribúty Ústavy 9. mája 


JUDr. Tomáš Suchý, PhD. (tomas.suchy@umb.sk) 

Nezákonný predaj kultúrnych objektov a ich ochrana prostriedkami medzinárodného práva 

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu 

Ochrana práv azylantov a utečencov v rámci práva Európskej únie 

Právne postavenie mimovládnych organizácií v rámci medzinárodného práva 


doc. JUDr. Katarína Ševcová, PhD. (katarina.sevcova@umb.sk) 

Medzitýmny rozsudok ako forma rozhodnutia v civilnom konaní 

Konanie o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení 

Odvolacie dôvody a ich uvedenie v návrhu na odvolanie 

Postavenie Veľkého senátu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a jeho rozhodovacia prax 

Prípustnosť analógie a sudcovskej tvorby práva pre oblasť civilných procesných vzťahov 


doc. JUDr. Ivana Šošková, PhD. (ivana.soskova@umb.sk) 

Občianstvo v antickom Ríme 

Justiniánska kodifikácia 

Ústavy gréckych poleis 

Právna obyčaj 

Otroctvo v USA 

Žena v stredovekom práve 

Vznik a vývoj anglického parlamentu 


doc. JUDr. Marek Švec, PhD., LL.M (marek.svec@umb.sk) 

Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov – prípad ochrany zástupcov zamestnancov a pracovných podmienok zamestnancov 

Sociálnoprávny rozmer pracovnoprávnej ochrany zamestnanca 

Preraďovanie zamestnanca na iný druh práce ako dôsledok zdravotnej nespôsobilosti 

Skončenie pracovného pomeru z dôvodu dovŕšenia veku odchodu do dôchodku ako výpovedný dôvod 

Európska normotvorba v oblasti pracovného práva 


JUDr. Juraj Takáč, PhD. (juraj.takac@umb.sk) 

Subjekty vlastníckych vzťahov 

Neoprávnený zásah do vlastníckeho práva 

Následky plynutia času na občianskoprávne vzťahy 

Obmedzenie výkonu vlastníckeho práva vo verejnom záujme 

Originárny spôsob nadobudnutia vlastníckeho práva 


doc. Dr. iur. JUDr. Ing. Michal Turošík, PhD. (Michal.Turosik@umb.sk) 

Rímsko právna veda na území ČR a SR od roku 1918 

Európska romanistika 20. storočia 

Res extra commercium 

Užívacie vecné práva k cudzej veci 

Genéza úrokov v rímskom práve 

f) Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác.

Vedecko-pedagogické charakteristiky osôb školiteľov záverečných prác patria medzi zdokumentované informácie a sú trvalo dostupné v Akademickom informačnom systéme (AIS2), ktorý je dostupný študentom a zamestnancom. 

g) Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu (meno a kontakt).

Záujmy študentov zastupujú, popri členoch Akademického senátu PrF UMB za študentskú časť akademickej obce fakulty, najmä zástupcovia študentov v Rade pre vnútorný systém kvality PrF UMB: 


Mgr. Jakub Dzimko, jakub.dzimko@umb.sk 

JUDr. Aneta Kšenžighová, MBA, aneta.ksenzighova@umb.sk 

h) Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

Študijný poradca pre študentov PrF UMB: JUDr. Lenka Ušiaková, PhD., lenka.usiakova@umb.sk, https://www.prf.umb.sk/lusiakova 


Konzultácie pre študentov PrF UMB sú možné počas konzultačných hodín alebo po predchádzajúcej e-mailovej alebo telefonickej dohode v inom dohodnutom čase. 


Poverená prodekanka pre pedagogickú činnosť: JUDr. Monika Némethová, PhD., monika.nemethova@umb.sk, https://www.prf.umb.sk/mnemethova 


Konzultácie pre študentov PrF UMB sú možné počas konzultačných hodín alebo po predchádzajúcej e-mailovej alebo telefonickej dohode v inom dohodnutom čase. 

i) Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Študijná referentka: 

Eva Kukulová, eva.kukulova@umb.sk; 


Referent pre sociálne veci: 

Jana Löbbová, jana.lobbova@umb.sk; 


Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami: 

JUDr. Lucia Petríková, PhD., lucia.petrikova@umb.sk 


Referent IKT: 

Ing. Peter Berčík, peter.bercik@umb.sk 


Sekretárky katedier: 

Ľubica Koleničová, lubica.kolenicova@umb.sk 

Alexandra Rýsová, alexandra.rysova@umb.sk 


Referentka pre medzinárodné vzťahy: 

Mgr. Jana Hubáčeková, jana.hubacekova@umb.sk 


Vo vzťahu k zvládaniu záťažových situácií študentov, UMB zriadila pre svojich študentov, ako aj zamestnancov Univerzitné poradenské a podporné centra UMB (UPPC UMB), v rámci ktorého odborní poradcovia poskytujú: psychologické poradenstvo, sociálne poradenstvo, právne poradenstvo (garantuje Ústav klinického vzdelávania PrF UMB), pastoračné poradenstvo, špeciálno-pedagogické poradenstvo a podpora, ako aj kariérové poradenstvo. Ďalšie informácie sú dostupné na: https://poradenstvo.umb.sk 

8. Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

Prednáškové miestnosti sú s celkovou kapacitou 488 miest, 11 učební s kapacitou 408 miest a pojednávacia miestnosť s kapacitou 40 miest. Tieto miestnosti sa využívajú na realizáciu pedagogického procesu, pri ktorom sa môže používať dataprojektor a plátno. Pojednávacia miestnosť je zariadená po vzore pojednávacích miestností na všeobecných súdoch a využíva sa simulované pojednávania v rámci klinických predmetov.

b) Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

Informačné vybavenie fakulty je, aj so zreteľom na nedávnu zásadnú modernizáciu priestorov fakulty, na výbornej úrovni. Všetky učebne a pracovne sú vybavené prístupom na internet. Na chodbách je možnosť pripojenia sa na internet prostredníctvom WI-FI. Jednotlivé katedry sú vybavené výpočtovou technikou, kde je zabezpečený prístup na internet. Vo všetkých miestnostiach určených na výučbu sa nachádza dataprojektor a počítač. K dispozícii je 27 dataprojektorov, 79 osobných počítačov, z čoho je 26 kusov notebookov a 1 kus tablet (v pedagogickom procese 66 kusov, v administratíve 13 kusov), 47 tlačiarní (laserové 28 kusov, multifunkčné zariadenia 19 kusov). 


Na prvom poschodí sa nachádzajú informačné televízne prijímače, na ktorých sa zverejňujú aktuálne oznamy pre študentov a zamestnancov univerzity. V učebniach sa nachádza 120 kusov terminálov. Pre študentov je sprístupnené zariadenie na samoobslužné kopírovanie. 


Knižničné služby pre študijný program zabezpečuje Univerzitná knižnica UMB (ďalej UK) na centrálnych pracoviskách na Tajovského 40, v Univerzálnej študovni na Tajovského 51 (na Tajovského ulici sú umiestnené študentské internáty), v Právnickej študovni na Komenského č. 20 a prostredníctvom štyroch čiastkových knižníc na katedrách Právnickej fakulty na Komenského 20. Študenti Právnickej fakulty majú možnosť navštevovať aj ďalšie študovne UK. Vo fonde je zastúpená študijná literatúru, učebnice, vedecké a odborné monografie, príručky, slovníky atď. zo všetkých vedných oblastí, ktoré sú predmetom štúdia na UMB a priebežne sa aktualizuje. Univerzita knižnica odoberá 248 titulov periodík, z toho je 116 zahraničných titulov. UK zabezpečuje prístup k licencovaným zahraničným elektronickým scientometrickým (Web of Knowledge, Scopus) a vedeckým databázam (oblasť práva je zastúpená v EBSCO, ebrary, ProQuest Central a SpringerLink). K elektronickým databázam a voľným zdrojom na internete (pre právnikov: zbierka.sk, EurLex, a pod.) je prístup zo všetkých PC v sieti univerzity a aj vzdialený prístup. Okrem absenčného vypožičiavania, prezenčného sprístupňovania literatúry v študovniach a prístupu k e-zdrojom poskytuje UK konzultačné, rešeršné, kopírovacie služby, možnosť tlače a skenovania dokumentov. V Univerzálnej študovni na Tajovského č. 51 je vo fonde cca 1000 dokumentov z oblasti práva a príbuzných disciplín. Používatelia tu majú k dispozícií aj dokumenty EÚ. Študovňa je vybavená 12 PC s pripojením na internet a multifunkčným zariadením na tlač, skenovanie a kopírovanie. 


V Právnickej študovni na Komenského 20 obsahuje fond viac než 2000 dokumentov so zameraním na právo a príbuzné disciplíny. Fond je pravidelne doplňovaný aj o publikácie vydávané z vlastnej edičnej činnosti Právnickej fakulty UMB. Do študovne dochádza 23 titulov periodík z oblasti práva, ako napr.: Bulletin Slovenskej advokácie, Justičná revue, Právny obzor, Zo súdnej praxe, Bulletin advokácie, Jurisprudence, Kriminalistika, Obchodní právo, Právník, Právo a rodina, Revue cirkevného práva, Správní právo, Trestněprávní revue, Trestní právo. Vybavená je 3 PC s pripojením na internet, dataprojektorom a multifunkčným zariadením na čierno-biele kopírovanie, tlač a skenovanie. 


V štyroch čiastkových knižniciach na katedrách Právnickej fakulty na Komenského 20 je spolu 594 dokumentov. Čiastkové (katedrové) knižnice slúžia ako príručné knižnice a využívajú ich pedagógovia a študenti katedry. Zameranie ich fondu zodpovedá zameraniu príslušnej katedry. 


Študenti majú adekvátny prístup k informačným technológiám. V prípade potreby sú im k dispozícii jednak technik IKT a jednak stránka helpdesk.umb.sk (https://helpdesk.umb.sk/), na ktorej nájdu všeobecné informácie, návody a postupy k používateľským kontám, ku kontám Office 365, k AIS2, LMS Moodle, k pripojeniu na internet a WiFi v priestoroch fakulty a internátov a k študentským preukazom. 


Študenti majú k dispozícii rozvrhy v systéme AIS2, prostredníctvom ktorého sa prihlasujú na záverečné i priebežné skúšky, dostávajú priebežné i záverečné hodnotene. Vyučujúci komunikujú so študentmi prostredníctvom ich študentských mailových schránok, prípadne prostredníctvom možnosti zasielania hromadných mailov cez AiS2 alebo príslušný kurz v LMS Moodle. 


Študenti majú, na základe spolupráce s externými dodávateľmi, zdarma k dispozícii prístup do databázy judikaty.info (Judikáty, s.r.o. Snina), epi.sk (Poradca podnikateľa, s.r.o. Žilina), aspi.sk (Wolters Kluwer SR s. r. o., Bratislava). 

c) Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

Dištančné vzdelávanie je forma riadeného samostatného štúdia využívaného právnickou fakultou pri vzdelávaní v dennej forme bakalárskeho štúdia. Jeho súčasťou je realizácia online prednášok, seminárov a konzultácií, online hodnotenia študentov, využívanie elektronických študijným materiálov, prezentácií a interaktívnym prvkov, ako aj spätnoväzobných nástrojov formou dotazníkov a ankiet. 


Medzi základné nástroje realizácie dištančného vzdelávania, využívané právnickou fakultou patria aplikácie MS Teams a Virtuálna Univerzita Mateja Bela (dostupná na : https://lms.umb.sk/) prostredníctvom systému LMS Moodle, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre tvorbu výukových systémov a elektronických kurzov na internete. Plynulá komunikácia medzi učiteľom a študentmi právnickej fakulty je zabezpečovaná využívaním školských mailových schránok. Fakulta si týmito nástrojmi kladie za cieľ zabezpečiť interakciu medzi študentmi a študijnými materiálmi. 


Dištančné vzdelávanie sa uskutočňuje podľa schváleného rozvrhu hodín, ktorý je študentom dostupný prostredníctvom akademického informačného systému AIS2, ako aj na webovom sídle fakulty. 


Aplikácia MS Teams je využívaná najmä za účelom online výučby prednášok a seminárnych cvičení jednotlivých predmetov, zachovávajúcej ústnu komunikáciu, do ktorej sa každý pedagóg a študent prihlasuje výlučne prostredníctvom svojho univerzitného používateľského konta. Študent je oprávnený prostredníctvom aplikácie MS Teams využívať taktiež konzultačné online hodiny, zverejnené každým pedagógom. Pre študentov a vyučujúcich je pripravený podrobný a prehľadný manuál pre využívanie tejto aplikácie aj vo forme video návodov, ktorý je dostupný na webovom sídle univerzity na tomto odkaze: https://helpdesk.umb.sk/category/sk/12. 


Pedagógovia v rámci výučby predmetu okrem aplikácie Microsoft Teams využívajú aj systém LMS Moodle, najmä pre písomné zdieľanie informácií, zdieľanie prezentácií a iných študijných podkladov, zadaní úloh v rámci seminárnych cvičení a realizáciu hodnotenia v rámci priebežného a záverečného hodnotenia písomnou formou. V systéme LMS Moodle je v podobe ekurzov zabezpečené vytvorenie vlastných kurzov povinných aj voliteľných predmetov, ktorých výučbu zabezpečuje daná katedra. Prístup do portálu je podmienený vložením prístupových údajov, ktoré študenti a učitelia využívajú na prístup do systému AIS2. Pre študentov a vyučujúcich je pripravený podrobný a prehľadný manuál pre využívanie tohto systému aj vo forme video návodov, ktorý je dostupný na webovom sídle univerzity na tomto odkaze: https://helpdesk.umb.sk/category/sk/11. 


Informácie o dištančnej forme vzdelávania, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránke: https://helpdesk.umb.sk/how_to. 


Zabezpečenie dištančného vzdelávania prostredníctvom aplikácie Microsoft Teams, jeho realizácia, práva a povinnosti zúčastnených strán, upravujú opatrenia dekana o zabezpečení online výučby, ktoré sú dostupné na webovom sídle fakulty na tomto odkaze: https://www.prf.umb.sk/studium/informacie-pre-studenta/studijne-predpisy/opatrenia.html 


Právnická fakulta už má vytvorené systémy a podporu pre zvládnutie e-learningového vzdelávania, prechod na dištančné vzdelávanie nastáva preto podľa potreby plynule. Prostriedky e-learningového vzdelávania využívajú vyučujúci aj počas prezenčnej výučby pre jej obohatenie a rozšírenie možností a foriem vzdelávania, napríklad za účelom zadávania úloh, zverejňovaním powerpointových študijných prezentácií alebo iných študijných materiálov, prípadne predpisovanie povinnej alebo odporúčanej literatúry na individuálne štúdium. 

d) Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

V rámci študijného programu fakulta aktívne spolupracuje s externými partnermi – aplikačnou praxou. Spolupráca sa prejavuje najmä pri zabezpečovaní prednášok a cvičení, ktoré čiastočne vedú aj zástupcovia praxe – advokáti, sudcovia, exekútori. Spolupráca sa ďalej prejavuje v zabezpečovaní stáží a exkurzií (Okresný súd Banská Bystrica, Krajský súd Banská Bystrica, Ústav na výkon väzby a trestu odňatia slobody Banská Bystrica, Krajská prokuratúra Banská Bystrica, Najvyšší súd SR, Najvyšší správny súd SR). 


Pri tvorbe študijného programu spolupôsobili viacerí zástupcovia týchto organizácií (napr. Okresný súd Banská Bystrica, Krajský súd Banská Bystrica, advokáti z Mesta Banská Bystrica). 


S uvedenými organizáciami má Právnická fakulta UMB uzavreté memorandá, resp. dohody o spolupráci. 

e) Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.

Študentom a študentkám ponúka Právnická fakulta UMB nielen kvalitné vzdelanie, ale aj bohaté možnosti sociálneho športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia. 


V oblasti športových aktivít ponúka UMB študentom a študentkám možnosť vybrať si z bohatej ponuky športových klubov, ktorú reprezentuje Atletický klub, Karate klub, ktorý je zameraný aj na iné bojové umenia, Klub džuda, Gymnastický klub, či Basketbalový klub. Na outdoorové aktivity študentov sú určené kluby HOROKLUB a Klub TRIAN zameraný na triatlon a plaveckú činnosť. 


Pre realizáciu všestranných pohybových aktivít je študentom určený tiež Klub Športu pre všetkých, ktorý ponúka aktivity zahŕňajúce plaváreň, športové hry – florbal, futbal, volejbal, fitnes – posilňovňa, Power Zumba, Country tance, jumping, klasická a športová masáž. Bližšie informácie sú dostupné na webovom sídle univerzity na tomto odkaze: https://www.umb.sk/studium/student/volny-cas/sportove-kluby-umb/sportovy-klub-umb.html 


V oblasti umeleckého vyžitia študentov fungujú na UMB tri umelecké súbory: Univerzitný zmiešaný spevácky zbor Mladosť, Univerzitný folklórny súbor Mladosť a Komorný orchester Mladosť. Súbory sú otvorené pre všetkých študentov UMB a sú prevádzkované pod gesciou Katedry hudobnej kultúry PF UMB. Študenti a študentky majú možnosť zapojiť sa aj do aktivít študentského divadelného súboru UNIS. Súbor je otvorený pre študentov a študentky, ktorí majú vzťah k divadlu a sami chcú byť jeho súčasťou. Bližšie informácie sú dostupné na webovom sídle univerzity na tomto odkaze: https://www.umb.sk/studium/student/volny-cas/umelecke-telesa.html 


Tanečná škola University Dance Center prináša študentom a študentkám rôzne tanečné a pohybové kurzy, a to: Ľudové tance, Spoločenské tance, Latino Lady Style, Ľudovky pre devy, Female Fusion, Zumbu a Jogu. Bližšie informácie sú dostupné na webovom sídle: https://www.unidc.sk/mesto/banska-bystrica/ 


Špeciálne pre študentov právnickej fakulty, ktorí majú záujem o rozvoj svojich osobnostných schopností, sa ponúka možnosť stať sa členom občianskeho združenia pôsobiaceho pri právnickej fakulte INSTITUTUM LEGIS BANSKÁ BYSTRICA, o.z. Základným cieľom združenia je prispievať k rozvoju a propagácii vysokoškolského vzdelávania a právnych vied, ako aj k výskumu chránených záujmov a protispoločenskej činnosti vo verejnom a privátnom sektore. Bližšie informácie sú dostupné na webovom sídle právnickej fakulty na tomto odkaze: https://www.prf.umb.sk/o-fakulte/pre-verejnost/institutum-legis-banska-bystrica-o-z.html 


Študenti právnickej fakulty, ktorí majú záujem o rozvoj svojich argumentačných a prezentačných schopností, majú možnosť zapojiť sa do fungovania študentských organizácií pôsobiacich pri UMB, akými sú ELSA – Európske združenie študentov práva, ktorá pôsobí ako nezávislá, nepolitická a nezisková organizácia združujúca viac ako 35 000 študentov a absolventov práva v 40 krajinách celého sveta a vo viac ako 200 lokálnych skupinách, ďalej tiež Študentský parlament UMB, ktorého hlavným poslaním je najmä presadzovanie a ochraňovanie záujmov študentov UMB, AIESEC, ESN – Erasmus Student Network, EnviroFuture, JEF SLOVAKIA, či Mládež v akcii. 

Bližšie informácie sú dostupné na: https://www.umb.sk/studium/student/volny-cas/studentske-organizacie.html 


Viac ako 20 rokov UMB aktívne spolupracuje s Centrom dobrovoľníctva, n.o. v Banskej Bystrici, ktoré motivuje študentov a študentky k zapojeniu sa do vlastných dobrovoľníckych programov, ale aj do dobrovoľníckych programov iných organizácií a podporuje ich angažovanosť v komunite. 

Bližšie informácie sú dostupné na: http://www.centrumdobrovolnictva.sk/o-nas/kto-sme 


Študenti a študentky UMB sa môžu stať účastníkmi programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu. UMB je ako jediná univerzita na Slovensku miestnym centrom tejto ceny. Ide o komplexný rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti a charakterové vlastnosti pre reálny život, naplniť svoj potenciál a pomôcť im uspieť v živote. Študenti a študentky našej univerzity sa môžu stať nielen účastníkmi DofE, ale môžu sa vzdelávať v metodike tohto programu a stať sa vedúcimi programu. Bližšie informácie sú dostupné na: https://www.dofe.sk/ 


Okrem aktivít ponúkaných priamo právnickou fakultou a UMB poskytuje bohaté možnosti vyžitia aj mesto Banská Bystrica, s ktorým UMB aktívne spolupracuje a o možnostiach pravidelne informuje študentstvo prostredníctvom sociálnych sietí a informačných tabúľ v priestoroch fakulty. 

f) Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

Referát pre medzinárodnú spoluprácu koordinuje aktivity UMB zabezpečuje úlohy súvisiace s organizáciou a rozvojom medzinárodných vzťahov a vytvára podmienky pre profesionalizáciu internacionalizácie na UMB. Podporuje medzinárodnú dimenziu vo všetkých oblastiach fungovania UMB. Referát pre medzinárodnú spoluprácu administruje všetky druhy mobilít študentov a zamestnancov, spracováva agendu zahraničných pracovných ciest, stará sa o zahraničných študentov a pracovníkov, nadväzuje a udržiava kontakty s medzinárodným univerzitným prostredím. 


Stratégia internacionalizácie UMB, definuje kľúčové princípy a priority v zmysle aktivít a oblastí záujmu v medzinárodnej spolupráci. Uvádzajú sa v nej 3 hlavné strategické ciele: 

  1. Internacionalizácia obojsmerne – UMB podporuje mobilitné aktivity prichádzajúcich a odchádzajúcich študentov, pedagógov a zamestnancov vo všetkých prístupných mobilitných rámcoch a grantových programoch. Vytvára príležitosti na tvorbu finančných zdrojov na realizáciu mobility v rámci privilegovaných medziuniverzitných partnerstiev. 
  2. Transverzálna internacionalizácia – Prítomnosť medzinárodnej dimenzie vo všetkých činnostiach, vrátane vzdelávania, vedy a rozvoja UMB je chápaná ako výsledok vnútornej inštitucionálnej synergie a zároveň cieleného kultivovania spojení s privilegovanými univerzitnými partnermi v zahraničí. 
  3. Viacjazyčná univerzita – UMB aktívne presadzuje politiku rôznorodosti, viacjazyčnosti a otvorenosti kultúrneho dialógu. V súlade so spoločnou filozofiou všetkých fakúlt je absolvovanie mobility ponúkané každému študentovi UMB. Kritériá prideľovania mobilít, definované v Smernici č. 4/2019, zohľadňujú na prvom mieste záujem UMB vyslať na mobilitu čo najväčší počet študentov, v druhom rade vyhovieť záujmu o opakovanú mobilitu alebo o jej predĺženie. Zvyšovanie študentskej mobility sa osobitne podporuje v 3. stupni štúdia, kde je absolvovanie študijného alebo výskumného pobytu v zahraničí integrálnou súčasťou väčšiny kurikúl ponúkaných na UMB. 


V súlade s Erasmus Policy Statement UMB na 2021 – 2028 základným nástrojom podpory mobilít ostane program Erasmus+. Tento program je implementovaný na úrovni všetkých štrukturálnych jednotiek UMB a jeho administrácia podlieha vnútorným predpisom UMB. Cieľom UMB je zapojiť sa do všetkých kľúčových akcií Erasmus+, do všetkých čiastkových aktivít a výziev podľa potreby akademickej obce. UMB sa systematicky venuje precíznej administrácii akcie Erasmus+ KA1, ktorá dlhodobo prináša univerzite pozitívne výsledky v oblasti internacionalizácie. 


UMB sa zaviazala presadzovať automatické uznávanie výsledkov štúdia získaných v rámci individuálnych mobilít študentov v Smernici č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB. Nutnosť riadne implementovať túto požiadavku sa vzťahuje na vysielané mobility na štúdium. Uznávanie kreditov v systéme ECTS je umožnené vďaka precíznemu monitorovaniu mobilitných aktivít v etape pred, počas aj po mobilite. Pred mobilitou sa maximálna pozornosť venuje motivovaniu študentov a sprostredkovaniu komunikácie medzi študentmi a prijímajúcimi inštitúciami tak, aby bolo možné vypracovať pre každého študenta realistický personalizovaný študijný plán (learning agreement) zohľadňujúci požiadavky, ktoré študenti majú naplniť doma, a zároveň aj možnosti, ktoré ponúka prijímajúca inštitúcia. Learning agreement zostáva aj v ďalších fázach realizácie mobility kľúčovým a záväzným dokumentom. 


Počas mobility Referát medzinárodnej spolupráce a mobilít v úzkej spolupráci s katedrovými koordinátormi poskytuje priebežnú podporu študentom vyslaným na mobilitu. Akýkoľvek prípadný nesúlad medzi záväzkami definovanými v learning agreemente a realitou na prijímajúcej inštitúcii sa rieši tak, aby študent mal možnosť získať potrebné ECTS kredity za obdobie mobility. Študent má možnosť včas upozorniť na nezrovnalosti v kurikulách tak, aby mohlo byť navrhnuté vhodné riešenie situácie v spolupráci všetkých zúčastnených strán. 


Po mobilite pracovníčky Referátu medzinárodnej spolupráce a mobilít v spolupráci so Študijnými oddeleniami fakúlt a katedrovými koordinátormi potvrdia uznanie ECTS kreditov získaných v zahraničí. 


UMB podporuje tiež uznávanie kombinovaných (blended) a virtuálnych mobilít v súlade s platnou domácou a európskou legislatívou. 

Cieľom medzinárodnej vzdelávacej mobility v rámci kľúčovej aktivity 1 (KA1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov) je osobný rozvoj, zlepšenie vzdelávacích výsledkov a zvýšenie zamestnateľnosti študentov, zlepšenie odborných kompetencií zamestnancov, zlepšenie pripravenosti na zmeny z hľadiska modernizácie a internacionalizácie vzdelávacej inštitúcie a zvýšenie kvality vo výučbe a učení. Všetky podporované aktivity musia mať pozitívny a dlhodobý vplyv nielen na účastníkov, ale aj na zapojené inštitúcie. 


Mobility Erasmus+ v rámci projektov 103 (mobilita jednotlivcov medzi krajinami programu) a 107 (mobilita jednotlivcov medzi krajinami programu a partnerskými krajinami) kľúčovej akcie KA1 sa realizujú na základe bilaterálnych zmlúv uzatvorených medzi vysokoškolskými inštitúciami. V programe Erasmus+ musí mať každá vysokoškolská inštitúcia platnú chartu ECHE. 


Organizácia individuálnych mobilít sa riadi Smernicou č. 4/2019 o mobilitách Erasmus+ na UMB. Výzva na podávanie prihlášok na mobility je zverejnená každý rok v prvej polovici zimného semestra. Záujemcovia o mobilitu predkladajú prihlášku a motivačný list. V prihláške majú možnosť označiť výber 3 prijímajúcich inštitúcií, o ktoré majú záujem. Následne sa uskutočňuje predvýber účastníkov, ktorý pozostáva z hodnotenia zaslaných podkladov a osobného pohovoru. 

Hodnotenými kritériami výberu sú: 

  • prospech (max. 40%), 
  • účasť na Študentskej vedeckej konferencii alebo iná forma reprezentácie UMB v oblasti športu, umenia a pod. (max. 10 %), 
  • iné aktivity v prospech UMB/fakulty/katedry vrátane dobrovoľníckych aktivít (max. 15%), 
  • jazyková príprava (max. 10 %), 
  • motivácia (max. 10 %),
  • predbežný študijný plán max 15 %. 


Je nevyhnutné, aby si študenti vyberali univerzity, na ktorých môžu študovať svoj odbor a špecializáciu. V spolupráci s katedrovými koordinátormi a Referátom medzinárodnej spolupráce vopred pripravia predbežný študijný plán. 


Výsledky predvýberov sú základom pre zostavenie žiadosti o grant, ktorá sa každoročnej predkladá Národnej agentúre programu Erasmus+. Výsledky predvýberov sú študentom oznámené po pridelení grantu Národnou agentúrou. Nasleduje etapa praktickej administratívnej prípravy mobilít. Ide o komunikáciu s partnerskými inštitúciami a nomináciu študentov. 


Študent pošle partnerskej inštitúcii Learning Agreement a ďalšie dokumenty podľa požiadavky partnera (výpis známok zo štúdia, doklad o zabezpečenom ubytovaní, prípadne jazykový certifikát). Referát medzinárodnej spolupráce pripravuje finančnú zmluvu a sprevádza študenta v procese zabezpečovania poistenia, ubytovania a samotného vycestovania. Po návrate z mobility je získané hodnotenie za predmety absolvované na prijímajúcej inštitúcii zapísané do akademického systému AIS. Predmety mimo uznaných povinných predmetov sú zapísané podľa preferencie študenta (ako povinne voliteľný, resp. voliteľný predmet). 


Referát medzinárodnej spolupráce sprostredkúva a administruje tiež možnosti študentských a absolventských stáží. Študent môže absolvovať prax v podniku alebo inštitúcií v zahraničí v dĺžke 2 až 12 mesiacov. Stáže sa môžu zúčastniť aj čerství absolventi do 12 mesiacov od skončenia štúdia. Hostiteľskou organizáciou môže byť akákoľvek verejná alebo súkromná organizácia aktívna na trhu práce, okrem inštitúcií a agentúr zriadených orgánmi Európskej únie. Cez program Erasmus+ KA107 stáže nie sú v ponuke. Po vyplnení prihlášky a úspešnom absolvovaní výberového konania s inštitúciou, ktorú si študent na stáž vybral/la dohodne presné podmienky a dátumy stáže a vyplní Zmluvu o stáži (Learning Agreement for Traineeship). Podpísanú Zmluvu o stáži doručí Referát MS. Po príchode na miesto stáže je študent povinný zaevidovať akékoľvek zmeny v Zmluve o stáži (Learning Agreement for Traineeship – časť During mobility). Vyplnenú a podpísanú Zmluvu o stáži pošle študent emailom neodkladne na Referát medzinárodnej spolupráce. Po ukončení mobility je študent povinný doručiť na Referát medzinárodnej spolupráce potvrdený Certifikát o dĺžke štúdia/stáže, Výpis výsledkov stáže, prípadne Zmluvu o stáži (Learning Agreement for Traineeship – čast After Mobility). Na základe emailovej výzvy študent vyplní do 30 dní od ukončenia štúdia online správu prostredníctvom Mobility Tool. Pre absolventov je možnosť vycestovať do zahraničia aj za účelom absolventskej stáže, ktorá sa musí uskutočniť do jedného roka od skončenia štúdia. 


Okrem 37 bilaterálnych zmlúv uzatvorených na fakultnej úrovni uverejnený na webovom sídle www.prf.umb.sk plní PrF UMB aj záväzky z bilaterálnych zmlúv uzatvorených na univerzitnej úrovni, t.j. zmluvy uzatvorené prostredníctvom rektorátu UMB. Univerzita má uzatvorených približne 130 bilaterálnych dohôd, ďalšie sú uzatvorené na úrovni jednotlivých fakúlt. Všetky dohody na univerzitnej úrovni sú zverejnené na stránke univerzity v sekcii medzinárodné vzťahy. 


V rámci celouniverzitnej Dohody o spolupráci s Andalaskou Univerzitou v Indonézii (v akademickom roku 2019/2020 došlo k predĺženiu platnosti Dohody o spolupráci medzi UMB v Banskej Bystrici a Andalas University v Padangu) sa Právnická fakulta UMB každý akademický rok teší záujmu indonézskych študentov o štúdium práva. 


Na úrovni medzinárodných vzťahov uzatvorila Právnická fakulta UMB samostatnú Dohodu o spolupráci mimo programu Erasmus+, konkrétne s Ural State University (Ruská federácia) a Law School of Nanjing Normal University (Čína), na základe ktorých dochádza k vzájomnej participácii na medzinárodných konferenciách a organizovaní letných právnych škôl. 


Študenti, doktorandi a postdoktorandi sa môžu spolu so žiadosťou o štipendium uchádzať nielen prostredníctvom programu ERASMUS+, ale taktiež aj o cestovný grant v súvislosti s ich plánovaným študijným a/alebo výskumným/umeleckým pobytom v zahraničí v rámci Národného štipendijného programu (ďalej aj ako „NŠP“) Národný štipendijný program (NŠP) je štipendijným programom, ktorého vznik schválila vláda Slovenskej republiky uznesením č. 557 z 13. júla 2005. O pokračovaní NŠP rozhodla vláda SR uznesením č. 317 z 29. apríla 2009. Štipendijný program je financovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. SAIA, n. o., administratívne zabezpečuje Národný štipendijný program na základe zmluvy uzavretej medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a SAIA, n. o. Štipendisti NŠP sú štipendistami vlády Slovenskej republiky. 


Národný štipendijný program Slovenskej republiky je zastrešovaný SAIA, n. o. (Slovenská akademická informačná agentúra) a je určený aj na podporu mobilít zahraničných študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov, výskumných a umeleckých pracovníkov na pobyty na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách. Štipendium je každoročne ponúkané študentstvu PrF UMB. SAIA, n. o. poskytuje rôzne programy dostupné pre študentstvo PrF UMB, napr. Národný štipendijný program SR alebo „Akcia Rakúsko – Slovensko“ a iné. 

Táto agentúra uverejňuje aktuálne ponuky pre študentov VŠ na svojej webovej stránke, ale aj v rámci aktuálneho vydania BULLETINU SAIA podľa typu a cieľovej krajiny. 


Charta študenta programu Erasmus+ 


Možnosti štúdia a účasti na mobilitách v zahraničí: 

link: https://www.umb.sk/medzinarodne-vztahy/som-student-umb/ link: https://www.umb.sk/medzinarodne-vztahy/kam-mozem-vycestovat/pravnicka-fakulta-umb/ 


Možnosti stáží a odborných praxí v zahraniční v rámci mobilitných programov: 

link: https://www.umb.sk/medzinarodne-vztahy/som-student-umb/ponuka-stazi/ 

link: https://www.umb.sk/medzinarodne-vztahy/som-student-umb/aktualne-ponuky-a-vyzvy/ 


Mobility a stáže ako súčasť štúdia: 

Študijný poriadok Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici: 

link: https://www.umb.sk/app/cmsSiteBoxAttachment.php?ID=741&cmsDataID=4083 čl. 11, ods. 5 – 7, čl. 15, ods. 9. 


Študijný poriadok Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici: 

link:https://www.prf.umb.sk/studium/informacie-pre-studenta/studijne-predpisy/poriadky.html 

9. Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

Základnou podmienkou prijatia na bakalársky študijný program právo je v súlade s § 56 ods. 1 zákona o vysokých školách získanie úplného stredného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania. Právnická fakulta UMB prijímacie skúšky pre akademické roky 2020/2021 a 2021/2022 nevykonávala na základe rozhodnutia Akademického senátu PrF UMB. 

b) Postupy prijímania na štúdium.

Prijímacie konanie na Právnickej fakulte UMB sa riadi Študijným poriadkom UMB a Študijným poriadkom PrF UMB, ktoré sú zverejnené na stránke: https://www.prf.umb.sk/studium/informacie-pre-studenta/studijne-predpisy/poriadky.html


Konkrétne podmienky prijatia na bakalársky študijný program právo sú dostupné na stránke: https://www.prf.umb.sk/uchadzaci/podmienky-prijatia-pre-akademicky-rok-2022-2023-i-ii-iii-stupen.html 


Prijímacie konanie na bakalárske štúdium (v dennej aj externej forme) prebehne na základe riadne podanej prihlášky bez prijímacej skúšky. Termín na podanie prihlášky na bakalársky stupeň štúdia (I. stupeň) je v 1. kole do 30. apríla 2022 a následne v 2. kole od 1. mája 2022 do 31. mája 2022. 


Poplatok za prijímacie konanie je 60 eur a 50 eur v prípade podania elektronickej prihlášky pre Prijímacie konanie sa začína prijatím prihlášky na fakultu. Na jednom formulári tlačiva „Prihláška na štúdium na VŠ“ sa uvádza len jedna forma štúdia. V prípade záujmu o obidve formy štúdia je potrebné predložiť dve prihlášky, t. j. zvlášť na dennú a zvlášť externú formu štúdia a zaplatiť dvakrát poplatok za prijímacie konanie. Prihlášku je možné podať elektronicky. Ak uchádzač nemá možnosť podať elektronickú prihlášku, môže v lehote na podávanie prihlášok na príslušný stupeň štúdia zaslať prihlášku v listinnej podobe na adresu PrF UMB, Komenského 20, 974 01 Banská Bystrica. Zaplatený poplatok za prijímacie konanie sa nevracia. V prípade podania prihlášky v listinnej forme je potrebné nalepiť kópiu dokladu o zaplatení poplatku za prijímacie konanie (výpis z účtu, výpis z internetbankingu) na 3. stranu prihlášky. Úhradu poplatku za prijímacie konanie musí uchádzač o štúdium alebo ním poverená osoba zrealizovať bankovým prevodom najneskôr v posledný deň, kedy je možné zaslať prihlášku na štúdium. Prihláška na štúdium bez uhradeného poplatku v stanovenej výške za prijímacie konanie nebude akceptovaná. Fakulta nepotvrdzuje prijatie prihlášky. Právnická fakulta UMB nevyžaduje lekárske potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vysokoškolské štúdium; akceptuje prihlášku bez lekárskeho potvrdenia. V prihláške nie je potrebné vypisovať predmety a výsledky hodnotení zo strednej školy, ani predmety a výsledky maturitnej skúšky. Ak je prihláška podávaná v listinnej podobe, na 3. strane tlačiva prihlášky musí byť vlastnoručný podpis uchádzača na vysokú školu. Súčasťou prihlášky na bakalárske štúdium (1. stupeň) je aj štruktúrovaný životopis (s podpisom uchádzača) a overená kópia maturitného vysvedčenia. Ak uchádzač podáva elektronickú prihlášku, predloží dokumenty, ktoré tvoria prílohu prihlášky na študijné oddelenie Právnickej fakulty UMB najneskôr v deň zápisu na štúdium, inak nebude zapísaný na štúdium. V prípade, že uchádzač maturuje v príslušnom akademickom roku, kópiu maturitného vysvedčenia predloží na študijné oddelenie Právnickej fakulty UMB najneskôr v deň zápisu na štúdium, inak nebude zapísaný na štúdium. Do výsledku prijímacieho konania sa nebudú započítavať výsledky zo strednej školy a taktiež ani výsledky maturitnej skúšky. 


Uchádzači o štúdium, ktorí absolvovali predchádzajúci stupeň vzdelania v zahraničí, sú povinní podľa Zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov predložiť uznanie dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky. Rozhodnutie o uznaní dokladov o vzdelaní je povinný prijatý uchádzač o štúdium predložiť najneskôr v deň zápisu na štúdium. Termíny podania prihlášky a podmienky prijatia na štúdium pre zahraničných uchádzačov sú rovnaké ako pre uchádzačov zo Slovenskej republiky. 


Podmienky prijatia na 1. stupeň štúdia Prijímacie konanie na 1. stupeň vysokoškolského štúdia je bez prijímacej skúšky. Základnou podmienkou prijatia na fakultu je získanie úplného stredného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania. Overenú kópiu maturitného vysvedčenia je potrebné zaslať na Právnickú fakultu UMB v termíne do 30. apríla 2022 v prvom kole prijímacích skúšok a do 31. mája 2022 v druhom kole prijímacích skúšok, najneskôr však v deň zápisu na štúdium. Počet prijatých uchádzačov bude v súlade so schválenými plánovanými počtami prijatých uchádzačov na AR 2022/2023. 


Právnická fakulta UMB v Banskej Bystrici v súlade s § 100 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhlášky č. 458/2012 o minimálnych nárokoch študenta so špecifickými potrebami vytvára zodpovedajúce podmienky štúdia pre denných a externých študentov so špecifickými potrebami, vzhľadom na ich špeciálne študijné potreby, bez znižovania požiadaviek na študijný výkon. Osoby so špecifickými potrebami sú ľudia, u ktorých fyzické alebo mentálne schopnosti limitujú ich fungovanie v bežnom prostredí a bežných situáciách. Štatút študenta so špecifickými potrebami sa priznáva študentovi: a) so zmyslovým, telesným a viacnásobným postihnutím (postihnutie zraku, sluchu;, postihnutie končatín, jemnej motoriky); b) s chronickým ochorením (cystická fibróza, epilepsia, astma, skleróza multiplex, diabetes mellitus, transplantácia orgánu alebo tkanív, srdcovo-cievne ochorenie, neurologické ochorenie); c) so zdravotným oslabením (po dlhodobej chorobe, v rekonvalescencii, pri znížení odolnosti voči chorobám či tendencii k recidíve choroby); d) s psychickým ochorením; e) s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami (napr. Aspergerov syndróm); f) s poruchami učenia (dyslexia, dysortografia, dysgrafia, dyskalkúlia a pod.). 


Pred podaním prihlášky na vysokoškolské štúdium je potrebné: 1. Zvážiť vlastné predpoklady študovať na vysokej škole z hľadiska: a) vedomostnej úrovne; b) technickej a osobnej pripravenosti a motivácie; c) nárokov na obsah, rozsah a formu štúdia; d) podmienok, ktoré ponúka fakulta; e) limitov vyplývajúcich zo zdravotného postihnutia. 2. Kontaktovať fakultnú koordinátorku pre študentov so špecifickými potrebami. 3. Predložiť správu od odborníka – lekára, psychológa, logopéda, školského psychológa, školského logopéda alebo špeciálneho pedagóga (bližšie informácie v Sprievodcovi štúdiom pre študentov so špecifickými potrebami na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici). 4. Podať žiadosť uchádzača so špecifickými potrebami o úpravu formy a spôsobu vykonania prijímacej skúšky s príslušnou odbornou dokumentáciou dokladujúcou špecifické potreby uchádzača (ak je prijímacia skúška súčasťou overovania schopností na štúdium). Konečné rozhodnutie študovať zvolený študijný program robí uchádzač. Rozhodnutím na seba preberá zodpovednosť za prípadné riziká, že v štúdiu nebude môcť pokračovať. 

Dôležité informácie pre študentov so špecifickými potrebami spolu s potrebnými tlačivami sú zverejnené tiež na web stránke fakulty: 

https://www.prf.umb.sk/studium/informacie-prestudenta/sprievodca-studiom-pre-studentov-so-specifickymi-potrebami.html 

c) Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.

Prijímacie konanie pre akademický rok 2021/2022 sa uskutočnilo bez prijímacích skúšok, pričom bol plánovaný počet študentov 100 na bakalársky stupeň štúdia v externej forme. O prijatie na štúdium na externú formu bakalárskeho stupňa štúdia na PrF UMB uchádzalo celkovo 136 uchádzačov, na štúdium bolo z nich prijatých 111 uchádzačov a do prvého ročníka štúdia sa zapísalo 82 študentov. 

10. Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu upravuje Smernica č. 2/2022 Pravidlá hodnotenia kvality vzdelávania na Univerzite Mateja Bela: https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/vnutorny-system-kvality/usmernenia-a-zakladne-vnutorne-predpisy-vsk-umb/ 

Hodnotenie kvality vysokoškolského vzdelávania sa na UMB spravidla uskutočňuje ako: 

  • hodnotenie kvality výučby a učiteľov študijného programu študentmi po absolvovaní povinného alebo povinne voliteľného predmetu, 
  • hodnotenie kvality zabezpečenia študijného programu a ďalších podporných činností študentmi najneskôr v deň absolvovania štátnej skúšky,
  • hodnotenie kvality študijného programu absolventmi, u ktorých uplynul aspoň rok od riadneho ukončenia ich štúdia, 
  • hodnotenie kvality študijného programu ďalšími zainteresovanými stranami. Do hodnotenia kvality výučby a učiteľov programu sú zahrnuté všetky povinné a povinne voliteľné predmety, ktoré si študent v danom akademickom roku zapísal a ktoré v danom semestri akademického roka absolvoval. Môže sa hodnotiť aj kvalita výučby a učiteľov ŠP v prípade výberových predmetov, ak je takéto hodnotenie vhodné a môže prispieť k zlepšovaniu kvality poskytovaného vzdelávania. 


Hodnotenie kvality vyučovania a učiteľov programu sa uskutočňuje vo fyzickej alebo elektronickej podobe, hodnotiaca škála je od 1 ako najlepšie hodnotenie a 5 ako najhoršie hodnotenie, pričom minimálny okruh hodnotených oblastí otázok je takýto: 

  • Na začiatku semestra jasne formuluje kritériá na ukončenie predmetu a dodržiava ich. 
  • Rešpektuje stanovený rozvrh vyučovacích hodín. 
  • Priebežne zisťuje úroveň vedomostí študentov. 
  • Študentov vedie k samostatnej práci, k tvorivému a kritickému mysleniu. 
  • Študentov motivuje k prehlbovaniu informácií o predmete. 
  • Vyvoláva záujem o predmet napr. aktuálnymi informáciami z praxe. 
  • Proces výučby podnecuje odbornú a otvorenú diskusiu. 
  • Študentov hodnotí objektívne. 
  • Presvedčil/a ma, že štúdium jeho/jej predmetu má zmysel. 


Predmetom hodnotenia je úroveň kvality vyučovania a úroveň kvality pedagogickej kompetentnosti učiteľa. Hodnotenie kvality zabezpečenia študijného programu a podporných činností sa uskutočňuje najneskôr v deň absolvovania štátnej skúšky, pričom minimálny okruh hodnotených oblastí je takýto (hodnotiaca škála od 1 do 5): 

  • Vhodnosť (skladba) predmetov tvoriacich študijný program vzhľadom na deklarovaný profil absolventa. 
  • Logická postupnosť a nadväznosť predmetov. 
  • Obsah študijného programu reaguje na aktuálne poznatky. 
  • Možnosť výberu povinne voliteľných predmetov rozvíjajúcich odbornú profiláciu. 
  • Možnosti štúdia odborných predmetov v cudzom jazyku. 
  • Kvalita služieb študijného oddelenia v poskytovaní informácií a pomoci študentom prostredníctvom poradenskej činnosti. 
  • Dostupnosť a využívanie internetu a počítačovej techniky. 
  • Dostupnosť odporúčanej študijnej literatúry v univerzitnej knižnici. 
  • Materiálne a technické zázemie pre štúdium: učebne, študovne, materiálne a technické zázemie pre študentov so špecifickými potrebami. 
  • Možnosť absolvovať časť štúdia v zahraničí. 
  • Informovanosť o podmienkach a priebehu štúdia študijného programu. 


Získavanie spätnej väzby hodnotením kvality študijného programu absolventmi sa obvykle uskutočňuje v elektronickej podobe, najmenej raz za štandardnú dĺžku štúdia, pričom sa odporúča uskutočniť hodnotenie kvality študijného programu takými absolventmi, u ktorých uplynul aspoň rok od ich riadneho skončenia štúdia. Predmetom hodnotenia je príslušný študijný program a úroveň naplnenia cieľov vzdelávania príslušného študijného programu z pohľadu absolventov. 

b) Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Výsledky spätnej väzby študentov sú zverejnené na webovom sídle fakulty podľa hodnotenia jednotlivých oblastí. Výsledky spätnej väzby sú prerokúvané na dvoch úrovniach: 

  1. Prerokovanie výsledkov a prijatie opatrení na úrovni katedry: Každý vedúci zamestnanec je povinný oboznámiť s výsledkami hodnotenia kvality vysokoškolských učiteľov, na ktorých sa hodnotenie vzťahuje. Ak je potrebné prijať opatrenie na zlepšenie kvality, opatrenie musí byť súčasťou zápisnice zo zasadnutia pracoviska. 
  2. Prerokovanie výsledkov a prijatie opatrení na fakultného orgánu pre vnútorný systém kvality. Výsledky hodnotenia kvality sa prerokúvajú na zasadnutí fakultného orgánu pre vnútorný systém kvality. 


Ak je identifikovaná nekvalita, fakultná Rada pre vnútorný systém kvality zaviaže dekana na prijatie adekvátnych opatrení. Zápisnice z rokovania rady pre vnútorný systém kvality PrF UMB sú zverejnené na webovom sídle RVSK PrF UMB. Spätná väzba na kvalitu je v rámci politík kvality na UMB zabezpečená aj ako proces neustáleho zlepšovania, kde je možné ktoroukoľvek zainteresovanou stranou podať podnet na zlepšenie kvality. 


Kontaktné miesta pre zlepšovanie kvality sú uvedené na webovom sídle VSK UMB: https://www.umb.sk/univerzita/univerzita/vnutorny‐system‐kvality/zlepsovanie‐vsk‐umb‐16322/ 

c) Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Podľa postupov uvedených v smernici č. 2/2022 sa uskutočňuje hodnotenie kvality študijného programu aj prostredníctvom týchto tvrdení hodnotených absolventmi (hodnotenie od 1 po 5): 

  • Absolvent vykonáva prácu súvisiacu s absolvovaným študijným programom. 
  • Absolvovanie študijného programu je vhodné odporúčať aj ďalším uchádzačom 
  • Učitelia študijného programu majú záujem o spoluprácu s absolventom. 
  • Fakulta poskytuje aj nadväzné vzdelávacie aktivity rozširujúce poznanie v danom študijnom programe. 


Pre absolventov študijného programu sú okrem týchto oblastí hodnotené aj ďalšie oblasti spojené so študijným programom: 

  • Vhodnosť (skladba) predmetov tvoriacich študijný program vzhľadom na deklarovaný profil absolventa. 
  • Logická postupnosť a nadväznosť predmetov. 
  • Obsah študijného programu reaguje na aktuálne poznatky.


Výsledky posledného hodnotenia spätnej väzby absolventov sa zverejňujú na webovom sídle fakulty. 

11. Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).